ԱՊՀ անդամ պետությունների տիեզերքի գծով միջպետական խորհուրդը գլխավորել է Բելառուսի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության նախագահ Վլադիմիր Գուսակովը։ Չորեքշաբթի նման որոշում է կայացվել միջպետական խորհրդի առաջին նիստում, որին մասնակցում էին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ռուսաստանի ներկայացուցիչները, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը իրադարձության վայրից։
«Մեր միջպետական խորհուրդը բաց է Համագործակցության մյուս երկրների համար։ Յուրաքանչյուր երկիր մինչ այժմ առանձին էր զարգացնում տիեզերքի գծով իր ծրագրերը, այժմ հարկավոր է համախմբել դրանք, որպեսզի դա լինի տեղեկատվության փոխանակման ընդհանուր համաձայնեցված ծրագիր»,- նշել է խորհրդի ղեկավարը։
Գուսակովը կարծում է, որ նոր խորհրդի մասնակիցները պետք է աշխատեն «կոոպերացիայի ուղղությամբ, քանի որ կոոպերացիան միշտ թույլ է տալիս բարձրացնել փոխգործակցության արդյունավետությունը»։ «Այժմ ի հայտ կգա համակարգերը ինտեգրելու, տեղեկատվություն ստանալու եւ մշակելու, տիեզերական սարքերը կառավարելու, նոր սարքերի համատեղ մշակում (կատարելու), ծրագրավորման նորագույն մեթոդները կիրառելու, տվյալների օգտագործման հնարավորություն»,- ասել է Գուսակովը։
Նա հավաստիացրել է, որ առայժմ չորս երկիր է մասնակցում միջպետական խորհրդին՝ Բելառուսը, ՌԴ-ն, Ղազախստանը եւ Հայաստանը։ «Մենք հույս ունենք, որ հաջորդ նիստին, որը տեղի կունենա Ռուսաստանում, նրանց թիվը կավելանա»,- ասել է Գուսակովը։ Նրա խոսքով՝ «Ռուսաստանը տիեզերական ոլորտում առաջատար երկիր է եւ շարունակում է մշակել տեղեկատվության կարգավորման եւ ընդունման նորագույն համակարգեր»։ «Մյուս երկրները պատրաստ են միանալ այդ աշխատանքին, որովհետեւ այս ոլորտում կա  կոոպերացիայի պահանջ նախկին ԽՍՀՄ տարածքում»,- նշել է ԱՊՀ երկրների տիեզերքի գծով միջպետական խորհրդի նախագահը։

Межгосударственный совет по космосу государств-участников СНГ возглавил председатель президиума Национальной академии наук (НАН) Белоруссии Владимир Гусаков. Такое решение принято в среду на первом заседании межгоссовета, в котором приняли участие представители Армении, Белоруссии, Казахстана и России, передает ТАСС с места события.
«Наш межгосударственный совет открыт для вступления других стран Содружества. Каждая страна до сих пор отдельно развивала свои программы по космосу, сейчас надо нам их координировать, чтобы это была общая согласованная программа обмена информацией», - отметил руководитель совета по космосу.
Гусаков считает, что участники нового совета должны работать «на кооперацию, поскольку кооперация всегда позволяет повысить эффективность взаимодействия». «Теперь появится возможность интегрировать системы, получение и обработку информации, управление космическими аппаратами, [наладить] совместную разработку новых аппаратов, применять новейшие методы программирования, использования данных», - сказал Гусаков.
Он уточнил, что пока четыре страны участвуют в межгоссовете - Белоруссия, РФ, Казахстан и Армения. «Мы надеемся, что к следующему заседанию, которое пройдет в России, их число увеличится», - заявил Гусаков. По его словам, «Россия в космической сфере является ведущей страной и продолжает отрабатывать новейшие системы регулирования и приема информации». «Другие страны готовы подключиться к этому, потому что ощущается потребность в кооперации на пространстве бывшего СССР в этой области», - отметил председатель межгоссовета по космосу стран СНГ.