Սպանդանոցներում անասունների մորթին անցումը Հայաստանի վարկանիշի հարց է։ Այս մասին ՀՀ ԱԺ նիստում հունվարի 22-ին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Ընդ որում, նա հայտարարեց որոշակի զիջումներ անելու կառավարության պատրաստակամության մասին։
«Պե՞տք է արդյոք մենք անցնենք սպանդանոցների համակարգին։ Միանշանակ՝ այո, քանի որ առողջապահության խնդիրների հետ մեկտեղ դա երկրի վարկանիշի հարց է։ Իսկապե՞ս մեր քաղաքացիները, որոնք դժգոհություն են հայտնում, ունեն համոզիչ հակափաստարկներ»,- ասաց վարչապետը՝ համաձայնելով, որ Հայաստանում բավարար քանակի սպանդանոցներ չկան։
Վարչապետը նաեւ նշեց, որ սպանդանոցների անբավարար քանակի պատճառը որոշման ընդունման ձգձգումն է, ինչն, իր հերթին, վախեցնում է ներդրողներին։
Սրա հետ մեկտեղ, նա ասաց, որ կառավարությունը պետք է քայլեր նախաձեռնի այդ խնդրի լուծման ուղղությամբ, եւ մինչեւ փետրվարի 6-ը կքննարկվի սպանդանոցների կառուցման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման եւ անհրաժեշտ տեխնիկայի ձեռքբերման հնարավորությունը։
Նշենք, որ 2020թ․ հունվարի 15-ից Հայաստանում ուժի մեջ է մտել պարտադիր կերպով անասունների մորթը բացառապես սպանդանոցներում կատարելու պահանջը, որի մի շարք կետեր դժգոհություն են առաջացրել անասնաբույծների եւ մսավաճառների շրջանում։

Переход к забою скота на скотобойнях является вопросом имиджа Армении. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 22 января премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопросы депутатов.
При этом он заявил о готовности правительства пойти на определенные уступки.
«Должны ли мы перейти на систему скотобоен? Однозначно да, потому что помимо проблем здравоохранения - это вопрос имиджа страны. Действительно ли наши граждане, которые выражают недовольство, имеют убедительные контраргументы?», - сказал премьер, согласившись с тем, что в Армении нет достаточного количества скотобоен.
Премьер отметил также, что причина недостаточного количества скотобоен заключается в затягивании принятия решения, что, в свою очередь, отпугивает инвесторов.
Вместе с тем, он отметил, что правительство должно предпринять шаги в направлении решения этой проблемы и до 6 февраля оно будет рассматривать возможности создания благоприятных условий для строительства скотобоен и приобретения необходимой техники.
Отметим, что с 15 января 2020 года в Армении вступило в силу требование об обязательном забое скота исключительно на скотобойнях, ряд пунктов которого вызвал недовольство скотоводов и мясоторговцев.