ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը եւ նշված ոլորտներում համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել:
Հայրապետյանը նշում է, որ Վարդինե Օհանյանը Լիբանանի ժամանակակից պատմության մեջ առաջին հայ կին նախարարն է․ նա առաջադրվել է ՀՅԴ-ի կողմից: Մինչեւ այս Վարդինե Օհանյանը զբաղեցնում էր «Զվարթնոց» հատուկ կարիքների կենտրոնի տնօրենի պաշտոնը։
ԱԺ հանձնաժողովի նախագահը այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել  նաև Լիբանանի սոցիալական հարցերի արդեն նախկին նախարար Ռիչարդ Կույումջյանի հետ և շնորհակալություն հայտնել իր պաշտոնավարման ընթացքում հայ-լիբանանյան գործընկերության խթանման գործում ունեցած ներդրման համար: «Ավելի ուշ նախատեսում եմ կապ հաստատել նաև Լիբանանի զբոսաշրջության նախկին նախարար Ավետիս Կիտանյանի հետ», գրել է Մխիթար Հայրապետյանը:

Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport of the National Assembly of Armenia Mkhitar Hayrapetyan today held phone talks with the newly appointed Armenian minister of social affairs of Lebanon and expressed willingness for cooperation in the specified sectors.
Hayrapetyan stated that Vartine Ohanian is the first Armenian woman minister in contemporary Lebanese history and was nominated by the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun political party.
The chair of the parliamentary committee also held phone talks with the already former minister of social affairs of Lebanon Richard Kouyoumjian and expressed gratitude for the contributions he has made to the promotion of partnership between Armenia and Lebanon during his term of office.