Ղազախստանի ՆԳՆ-ում պատմել են, որ ոստիկանության աշխատակիցներ են ուղարկել Հայաստան՝ հայկական ավտոմեքենաների հետ կապված իրավիճակի պատճառով. նախարարությունում հայտնել են խարդախ սխեմայի մասին, որը կազմակերպել են ինչպես Ղազախստանի, այնպես էլ Հայաստանի քաղաքացիները, գրում է NUR.KZ-ը:
Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրներից ամենաուշն է իր ավտոմեքենաների համար տեխռեգլամենտ մտցրել, դա տեղի է ունեցել 2020 թվականին, եւ մինչ այդ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները կարող էին տեղաշարժվել եվրո-4 դասից ցածր եւ 2007 թվականի արտադրության ավտոմեքենաներով:
Ղազախստանում նման մեքենաների համար արգելք է սահմանվել դեռեւս 2015 թվականին:
Ինչպես պատմել է Ղազախստանի ՆԳՆ ղեկավարի տեղակալ Մարատ Կոժաեւը, ղազախստանցիներն օգտագործել են երկու երկրների պահանջներում նշված սողամուտքերից եւ տարբեր ճանապարհներով հայկական փաստաթղթեր ձեւակերպել, թե, իբր, ժամանակավորապես բնակվում են Հայաստանում:
Այդ փաստաթղթերի հիման վրա ավտոմեքենան ներկրվել է Ղազախստան: Փաստաթղթերի թվում են՝ վարման լիազորագիր, ապահովագրություն եւ տեխանձնագիր, բնակության ձեւակերպում եւ այլն:
«Յուրաքանչյուր դեպք անհատապես կբացահայտենք: Մենք ոստիկանական խումբ ենք ուղարկել Հայաստան՝ հասկանալու համար, թե ինչ մեխանիզմ է այնտեղ կիրառվել, ով է մեղավոր: Մեր հայ գործընկերների հետ կստուգենք ղազախստանցիների եւ Հայաստանի քաղաքացիների գործողությունները»,- հայտարարել է Կոժաեւը:
Նա հավելել է, որ իրավապահ մարմիններ են դիմում ղազախստանցիները հայտարարություններով, որ Հայաստանում ավտոմեքենա գնելիս ներգրավվել են խարդախ սխեմաներում:

The Ministry of Internal Affairs of Kazakhstan says it sent police officers to Armenia to solve the situation regarding Armenian cars after it was told that citizens of Kazakhstan and Armenia had set up a fraudulent scheme, writes NUR.KZ.
Armenia introduced the technical regulations for its automobiles the latest out of the member states of the Eurasian Economic Union. The country introduced them in 2020, and until then, all citizens of Armenia could drive cars lower than Euro-4 class and manufactured in 2007.
Kazakhstan set a ban on such cars back in 2015.
According to Deputy Minister of Internal Affairs of Kazakhstan Marat Kozhayev, the Kazakhs took advantage of the escape-routes specified in the requirements of the two countries and formulated Armenian documents through different ways, making it seem like they were residing in Armenia, and the cars were imported to Kazakhstan based on those documents.
Kozhayev added that citizens of Kazakhstan are addressing law-enforcement authorities with statements that they had been involved in fraudulent schemes when purchasing cars in Armenia.