Հունաստանի միգրացիայի եւ փախստականների գործերի նախարարը հայտարարել է, որ միգրացիոն ճգնաժամի առաջնագծում գտնվող կղզիների բնակիչների անհանգստությունն ու զայրույթը արդարացված են եւ խոստացել է միջոցներ ձեռնարկել միգրանտների թվի ավելացման դեմ պայքարում, տեղեկացնում է AP-ը։
Լեսբոս, Խիոս եւ Սամոս կղզիների բնակիչները երկօրյա բողոքի ակցիաներ են իրականացրել եւ գործադուլ հայտարարել՝ կառավարությունից պահանջելով լուծել միգրանտների ճամբարների գերհագեցածության խնդիրը։ Տեղի քաղաքապետերն ու նահանգապետերը  մեկնել են Աթենք, որպեսզի հանդիպեն միգրացիայի նախարար Նոտիս Միտարակիսի հետ։
«Մենք կարծում ենք, որ քաղաքացիների անհանգստությունն ու զայրույթը արդարացված են»,- ասել է Միտարակիսը վարչապետի մոտ հանդիպումից հետո։ «Մեր երկիրը իսկապես բախվում է միգրացիոն ճգնաժամի եւ միգրացիոն հոսքերի ավելացման 2019-ից»։ Նախարարն ասել է, որ ճամբարներում մարդկանց թվի ավելացումը, իր հերթին, ճնշում է գործադրում տեղի համայնքների վրա։
Նրա խոսքով՝ կառավարությունն ու տեղի պաշտոնյաները համաձայնեցրել են ընթացիկ առաջնահերթությունները, որոնք պետք է կրճատեն մեծ քանակությամբ մարդկանց մուտքը, թեթեւացնեն կղզիների ճամբարների գերհագեցածությունը, արագացնեն Թուրքիա վերադարձը, բարելավեն կղզիներում ապաստան եւ բժշկական հասատատություններ տրամադրելու գործընթացը։
Նախարարը հայտարարել է, որ այս հարցերի լուծման համար կհանդիպի շրջանի քաղաքապետերի եւ նահանգապետերի հետ յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ։

Министр по делам миграции и беженцев Греции заявил, что беспокойство и негодование жителей островов, находящихся на переднем крае миграционного кризиса, оправданы, и пообещал принять меры по борьбе с увеличением числа прибывающих, передает AP.
Жители островов Лесбос, Хиос и Самос провели двухдневные акции протеста и объявили забастовку, требуя у  правительства решения проблемы переполненности лагерей мигрантов. Местные мэры и губернатор региона отправились в Афины, чтобы встретиться с министром миграции Нотисом Митаракисом.
«Мы считаем, что беспокойство и негодование граждан оправданы», - сказал Митаракис после встречи в кабинете премьер-министра. «Наша страна действительно сталкивается с миграционным кризисом и увеличением миграционных потоков в 2019 году». Министр сказал, что увеличение числа людей в лагерях, в свою очередь, оказывает давление на местные общины.
По его словам, правительство и местные чиновники острова согласовали текущие приоритеты, которые должны сократить въезд большего количества людей, облегчить переполненность островных лагерей, ускорить возвращение в Турцию, улучшить процесс предоставления убежища и  медицинские учреждения на островах.
В рамках мер по укреплению доверия между правительством и островными властями министр заявил, что будет встречаться с мэрами и губернатором региона каждые две недели.