Մոսկվայում բերման են ենթարկվել օրենքով գող՝ Դեդ Հասան անունով հայտնի Ասլան Ուսոյանի խմբավորման երկու գործող անձինք, տեղեկացնում է Լենտա.ռու-ն։
Ինչպես նշվում է, բերման են ենթարկվել Ալեքսանդր Կուտուկովը եւ Ալեքսանդր Պլյուշչենկոն, վերջինը Հասանի բանկիրն էր։ Քննության վարկածով՝ երկուսն էլ մասնակցել են բանկերի ավանդատուների միջոցների հափշտակմանը, ձեռնարկությունների սնանկացմանը եւ ակտիվների դուրսբերմանը։ Չհամաձայնող բիզնեսմեններին ահաբեկել են՝ նրանց  անուններով շիրմաքարեր ուղարկելով։
Ստացած փողերը Պլյուշչենկոն փոխանցել է իր «Այվի բանկի» միջոցով, որը հետագայում սնանկացել է։
Պլյուշչենկոյին եւ Կուտուկովին կասկածում են 200 մլն ռուբլու խարդախության մեջ, բայց նրանց գործը կարող է վերաորակավորվել այլ հոդվածով՝ «Հանցավոր խմբի կազմակերպում»։ Իրավապահ մարմիններում նշել են, որ այս կալանավորումը կարող է վերջինը չլինել Ուսոյանի կազմակերպված հանցավոր խմբի գործի շրջանակում։
Անցած տարվա հոկտեմբերին տեղեկացվել էր, որ Քննչական կոմիտեն մոտ է Դեդ Հասանի սպանության բացահայտմանը։ Քննությունը օրենքով գողի պատվիրատուի դերում դիտարկում է Մերաբ Ջանգվելիձեին (Մերաբ Սուխումցի), որը համարվում էր Ուսոյանի ոխերիմ թշնամին։
Ասլան Ուսոյանը սպանվել է 2013 թվականի հունվարին Մոսկվայի կենտրոնում։ Հասանի ազդեցությունը տարածվում էր հետխորհրդային տարածքի քրեական աշխարհի եւ Արեւմտյան Եվրոպայի մի մասի վրա։ Որոշ տվյալներով՝ նա է հանդիսացել կովկասյան հանցավոր խմբավորումների առաջնորդը եւ ամենաազդեցիկ քրեական առաջնորդներից ու Ռուսաստանում օրենքով գողերից մեկը։

В Москве задержали двоих действующих лиц группировки вора в законе Аслана Усояна, известного как Деда Хасана, сообщает Лента.ру
Как отмечается, задержаны Александр Кутуков и Александр Плющенко, последний был банкиром Хасана. По версии следствия, оба участвовали в хищении средств вкладчиков банков, банкротстве предприятий и выводе активов. Несговорчивых бизнесменов запугивали — присылали им надгробия с их именами.
Полученные деньги Плющенко переводил через свой Айви Банк, который впоследствии стал банкротом.
Плющенко и Кутуков подозреваются в мошенничестве на 200 миллионов рублей, однако их дело может быть переквалифицировано на другую статью — «Организацию преступного сообщества». В правоохранительных органах отметили, что это задержание может быть не последним в рамках дела ОПГ Усояна.
В октябре прошлого года сообщалось, что Следственный комитет приблизился к раскрытию убийства Деда Хасана. Следствие примеряет на роль заказчика вора в законе Мераба Джангвеладзе (Мераба Сухумскиого), который считался злейшим врагом Усояна.
Аслан Усоян был убит в январе 2013 года в центре Москвы. Влияние Хасана распространялось на криминальный мир постсоветского пространства и части Западной Европы. По некоторым данным, он являлся лидером кавказских преступных группировок и одним из самых влиятельных криминальных лидеров и воров в законе России.