ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն ուրբաթ լրագրող Մերի Լուիզա Քելիին նախատել է այն պատճառով, որ նա չափից ավելի մեծ համառությամբ փորձել է իրենից պատասխանի հասնել Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնից Մարի Յովանովիչի ազատմանը վերաբերող հարցերին: Այս մասին հայտնել է National Public Radio-ն (NPR), որը ներկայացրել է թղթակիցը:
Ռադիոկայանի տեղեկացմամբ՝ հարցազրույցը տեղի է ունեցել Վաշինգտոնում Պետքարտուղարության շենքում: Քելին պնդում է, որ Պոմպեոն հրաժարվել է պատասխանել Յովանովիչի ազատմանը վերաբերող իր բազմաթիվ հարցերին, քանի որ հարցազրույցի թեման իբր սահմանափակված էր Իրանի շուջ իրավիճակով: Ինքը՝ լրագրողը պնդում է, որ դա այդպես չէ:
Քելիի խոսքով՝ իրեն հետաքրքրում էր, թե արդյոք պետքարտուղարը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ զրույցներում փորձե՞լ է պաշտպանել կադրային դիվանագետին եւ Յովանովիչին թողնել Կիեւում դեսպանի պաշտոնում: Հարցը պայմանավորված էր ցուցմունքներով, որոնք պետքարտուղարի նախկին ավագ խորհրդական Մայքլ Մաքինլին անցյալ տարվա հոկտեմբերի 16-ին տվել էր ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում փակ լսումների ժամանակ: Նա հայտարարել էր, որ իր պաշտոնից հեռացել է, ի թիվս այլ պատճառների, նաեւ անհանգստանալով ամերիկյան վարչակազմի կողմից արտասահմանում իր դեսպաններին ներքաղաքական նպատակներին հասնելու համար հնարավոր օգտագործումից:
Ռադիոն փոխանցում է, որ «Ուկրաինայի վերաբերյալ հարցերից հետո հարցազրույցն անմիջապես ավարտվել է»: Լրագրողի վարկածով՝ Պոմպեոն ոտքի է կանգնել, իրեն մի քանի վայրկյան ակնդետ նայել, որից հետո դուրս է եկել: «Պետքարտուղարի գնալուց հետո ինձ խնդրեցին գնալ այլ սենյակ եւ հետս ձայնագրող սարք չվերցնել: «Ինձ տարան պետքարտուղարի հանգստի սենյակ, որտեղ նա ինձ էր սպասում, եւ որտեղ վրաս գոռաց այնքան, որքան մինչ այդ տեւել էր հարցազրույցը»,- ասել է թղթակիցը՝ հստակեցնելով, որ Պոմպեոն օգտագործել է անվայելուչ բառապաշար՝ դժգոհություն հայտելով իր արծարծած թեմայից:
Ըստ ռադիոկայանի տեղեկությունների՝ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը, իր կարծիքով, տվել է հռետորական հարց՝ Քելին արդյո՞ք համարում է, որ ամերիկացիները Ուկրաինայի հետ ինչ-որ գործ ունեն: Լրագրողը դրական է պատասխանել մյուս հարցին՝ արդյոք նա կարո՞ղ է աշխարհագրական քարտեզի վրա գտնել այդ պետության տեղը: Այդ ժամանակ Պոմպեոն իր օգնականներին խնդրել է բերել աշխարհի քարտեզը, որի վրա աշխարհագրական անունները նշված չէին, եւ Քելին, իր խոսքով,  ճիշտ է ցույց տվել, թե որտեղ է գտնվում Ուկրաինան: Դրանից հետո պետքարտուղարը շրջվել է եւ ակնարկել, որ անհետաձգելի գործեր ունի, ինչով զրույցն ավարտվել է:

Госсекретарь США Майкл Помпео отчитал в пятницу журналистку Мэри Луизу Келли за то, что она чрезмерно настойчиво добивалась от него ответов, касавшихся увольнения Мари Йованович с должности американского посла на Украине. Об этом сообщило National Public Radio (NPR), которое представляла репортер.
Согласно данным радиостанции, интервью проходило в здании Госдепартамента в Вашингтоне. Келли утверждает, что Помпео отказался отвечать на ее многочисленные вопросы об обстоятельствах увольнения Йованович, поскольку тема интервью якобы была ограничена ситуацией вокруг Ирана. Сама журналистка настаивает на том, что это не так.
По словам Келли, ее интересовало, пытался ли госсекретарь в разговорах с президентом США Дональдом Трампом отстоять кадрового дипломата и оставить Йованович на посту посла в Киеве. Вопрос был обусловлен показаниями, которые бывший старший советник госсекретаря Майкл Маккинли давал 16 октября прошлого года на закрытых слушаниях в Палате представителей Конгресса США. Он заявил, что покинул свой пост помимо прочего из-за тревоги по поводу возможного использования американской администрацией своих послов за границей для достижения внутриполитических целей, передает ТАСС. https://tass.ru/
Как передает радио, «интервью было немедленно завершено после вопросов об Украине». По версии журналистки, Помпео поднялся, буравил ее взглядом несколько секунд, после чего вышел. Келли попросили пройти за госсекретарем в другое помещение и не брать с собой звукозаписывающие устройства. «Меня провели в личные покои госсекретаря, где он меня ожидал и где кричал на меня примерно столько же, сколько до этого длилось интервью», - сказала репортер, уточнив, что Помпео употреблял нецензурную лексику, выражая недовольство затронутой ею темой.
Согласно информации радиостанции, глава внешнеполитического ведомства задал риторический, по его мнению, вопрос, считает ли Келли, что американцам есть хоть какое-нибудь дело до Украины. Журналистка ответила утвердительно на другой вопрос, может ли она найти на географической карте местоположение этого государства. Тогда Помпео попросил помощников принести карту мира без обозначения географических названий, и Келли, по ее словам, правильно показала, где расположена Украина. Госсекретарь после этого отвернулся и намекнул, что у него есть неотложные дела, на чем беседа закончилась.