Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է ապրիլյան իրադարձությունների վերաբերյալ սեփական հայտարարությունները, որ արել էր ընդդիմության եղած ժամանակ:
Հունվարի 25-ին Կապանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հարց տրվեց այն մասին, թե արդյոք ինքն այժմ համաձայն է 2016 թվականին արած այն հայտարարության հետ, որ ապրիլյան իրադարձությունները տեղի են ունեցել Ռուսաստանի գիտությամբ: Ի պատասխան Փաշինյանը հայտնեց, որ այդ ժամանակվա հայտարարությունները հիմա էլ անխաթար իր ֆեյսբուքյան էջում են: Նրա խոսքով՝ ինքը ռոսաստանցի գործընկերներ հետ քննարկյել է հայ հանրությանը հուզող հարցերը: «Եվ ես անչափ ուրախ եմ, որ բարեկամական, եղբայրական, գործընկերային, դաշնակցային մթնոլորտում մանրամասն քննարկել են, իրավիճակը վերլուծել եւ փոխադարձաբար պատասխաններ ստացել մեզ անհրաժեշտ հարցերին»,- հայտնեց վարչապետը:
Հստակեցնող հարցին՝ արդյոք հիմա՞ էլ է այդպես մտածում, Փաշինյանը նշեց. «Ես ձեր հարցին պատասխանեցի»:
Ի պատասխան այն հարցին, փաստեր ունեցե՞լ է, երբ այդպիսի հայտարարություն է արել, Փաշինյանը դրական ենթադրող պատասխան տվեց եւ կրկին հիշեցրեց ռուսաստանցի գործընկերների հետ ձայնագրության եւ քննարկումների մասին: «Ընդհանրապես միջազգային հարաբերություններում առաջնորդվում եմ առավելագույն հստակ գործընկերային հարաբերությունների միջազգային սկզբունքով եւ շնորհակալ եմ եվրոպացի գործընկերներին ու ԵՏՄ գործընկերներին, որ նրանց համար այդ մոտեցումն ընդունելի է»,- նշեց Փաշինյանը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал собственные заявления по апрельским событиям, сделанные в бытность оппозиционером.
На пресс-конференции в Капане 25 января прозвучал вопрос о том, разделяет ли он ныне сделанные в 2016 г заявление о том, что апрельские события  произошли с ведома России. В ответ Пашинян сообщил, что тогдашнее заявление и ныне в исконном виде присутствует на его странице в Фейсбук. По его словам, он обсудил с российскими партнерами вопросы, волнующие армянское общество. «И я очень рад, что в дружеской, братской, партнерской, союзнической атмосфере обсудили детально, проанализировали ситуацию и взаимно получили ответы на нужные нам вопросы», - сообщил премьер-министр.
На уточняющий вопрос - думает ли он сейчас так же – Пашинян заметил: «Я ответил на ваш вопрос».
Отвечая на вопрос о том, располагал ли он фактами, когда делал подобное заявление, Пашинян дал ответ, предполагающий положительный и вновь напомнил о записи и обсуждении с российскими коллегами. Вообще в международных  отношениях руководствуюсь принципом максимально ясных партнерских отношений и благодарен европейским коллегам и партнерам по ЕАЭС, что им приемлем этот подход, отметил Пашинян.