Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը խորհուրդ է տվել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին արտաքին քաղաքականությունը կառուցելիս հիմնվել փաստերի, ոչ թե ԶԼՄ-ների վերնագրերի վրա, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Ավելի վաղ Թրամփը, հղում կատարելով Fox News հեռուստաալիքին, թվիթերում գրել էր անգելերեն եւ փարսերեն, որ «Իրանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ Իրանը ցանկանում է բանակցություններ վարել ԱՄՆ-ի հետ, սակայն պատժամիջոցները չեղարկելու պայմանով»: «Ոչ, շնորհակալություն»,-նշել է Ամերիկայի առաջնորդը:
«Դոնալդ Թրամփն արտաքին քաղաքականության շրջանակում իր մեկնաբանություններում եւ որոշումներում պետք է հիմնվի փաստերի, ոչ թե Fox News-ի վերնագրերի եւ փարսերենից թարգմանության վրա»,-գրել է Զարիֆը թվիթերյան իր էջում:
Նախարարը նաեւ կցել է Spiegel-ին տված իր հարցազրույցից հատված, որում ի սկզբանե քննարկել էր իր հայացքներն ԱՄՆ-ի հետ հնարավոր բանակցությունների մասին: Զարիֆը նշել է, որ տեքստը ներկայացված է Թրամփի համար հասանելի անգլերենով:
Հարցազրույցում Զարիֆը հայտարարել է, որ «չի բացառում բանակցությունները վարելու հավանականությունն» ԱՄՆ-ի հետ անգամ գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունից հետո, եթե Վաշինգտոնը փոխի ուղղությունն ու չեղարկի Թեհրանի նկատմամբ պատժամիջոցները՝ ընդգծելով, որ Իրանը դեռեւս գտնվում է բանակցությունների սեղանի շուրջ, իսկ ԱՄՆ-ը լքել է այն:

"@realdonaldtrump is better advised to base his foreign policy comments & decisions on facts, rather than @FoxNews headlines or his Farsi translators," Zarif tweeted on Sunday.
He then advised Trump to read his entire interview (in English) in the German weekly news magazine, 'Der Spiegel'.
Asked by 'Der Spiegel' whether he rule out the possibility of negotiations with the US following Soleimani’s assassination, he said: "No, I never rule out the possibility that people will change their approach and recognize the realities."
"For us, it doesn’t matter who is sitting in the White House. What matters is how they behave. The Trump administration can correct its past, lift the sanctions and come back to the negotiating table. We’re still at the negotiating table," he added.
He noted: "They’re the ones who left.
Earlier, Trump, referring to Fox News, tweeted in English and Farsi that, “Iranian Foreign Minister says Iran wants to negotiate with The United States, but wants sanctions removed. @FoxNews @OANN No Thanks!”