Associated Press-ն իր YouTube-ալիքում հրապարակել է տեսանյութ, որը, գործակալության տվյալներով, արվել է 2018 թվականի ապրիլի 30-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ընթրիքի ժամանակ Վաշինգտոնի Trump International Hotel-ում: AP-ի տեղեկություններով՝ հանդիպմանը նաեւ ներկա են գտնվել գործարարներ Լեւ Պարնասն ու Իգոր Ֆրումանը, որոնք, համարվում է, որ կապ ունեն Թրամփի անձնական փաստաբան Ռուդոլֆ Ջուլիանիի հետ, հաղորդում է ՌԲԿ-ը:
Տեսանյութը տեւում է 1 ժամ 23 րոպե, ով է այն նկարել՝ չի նշվում: Գործակալության տվյալներով՝ հանդիպման ընթացքում ԱՄՆ-ի նախագահը հետաքրքրվել է՝ որքան երկար Ուկրաինակն կկարողանա դիմադրել «ռուսական ագրեսիային» առանց ԱՄՆ-ի օգնության:
«Որքա՞ն երկար նրանք [Ուկրաինա] կդիմադրեն Ռուսաստանի հետ պայքարում»,-հարցրել է մարդը, որն, ըստ AP-ի, Թրամփն է: Այնուհետեւ նա անդրադառնում է Մարի Յովանովիչին Ուկրաինայում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնից հեռացնելու թեմային (այդ պաշտոնը նա զբաղեցրել է 2016-2019 թթ.):
ABC News հեռուստաալիքը հրապարակել է ձայնագրության հատվածներ, որոնք, ինչպես պնդում է հեռուստաալիքի զրուցակիցը, արվել են Ֆրումանի հետ այդ նույն հանդիպման ժամանակ:
«Ամենամեծ խնդիրը, որից, ես գտնում եմ, պետք է սկսել, այն է, որ պետք է ազատվել դեսպանից: Նա մնացել է դեռեւս Քլինթոնի վարչակազմի ժամանակաշրջանից,-ասում է մարդը, որին ABC-ն անվանում է Պարնաս:-Նա բոլորին ասում է. «Սպասեք, նրան [Թրամփին] դեռ իմփիչմենթ է սպասվում, պարզապես սպասեք»:
ABC-ի տեղեկություններով՝ Թրամփը պատասխանել է. «Ազատվեք նրանից հենց վաղը: Ինձ համար միեւնույն է: Ազատվեք նրանից վաղը: Հեռացրեք նրան, լա՞վ: Արեք դա»:
ABC-ի հաղորդմամբ՝ ձայնագրության կրկնօրինակն ուղարկվել է Նյու Յորքի Հարավային շրջանի դաշնային դատախազություն, որտեղ չեն մեկնաբանել տեղեկատվությունը:
Հանդիպման մասնակիցները նաեւ քննարկել են Ուկրաինայի էներգաշուկան, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի գործողությունները, որը, Թրամփի խոսքով, լավ աշխատանք է կատարում, Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ Թրամփի առաջիկա առաջին հանդիպումը (այն կայացել է 2018 թվականի հունիսին Սինգապուրում) եւ ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Ջորջ Բուշի քաղաքականությունը Մերձավոր Արեւելքում, հաղորդում է AP-ը: Գործակալության տվյալներով՝ հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ նախագահի որդի Դոնալդ Թրամփ կրտսերն ու նրա նախկին խորհրդական Ջոնի դե Սթեֆանոն:
Ընթրիքի ավարտին, գրում է AP-ը, Պարնասը փոխանցել է Թրամփին նվեր Ուկրաինայում գլխավոր ռաբբիից եւ Իսրայելի ռաբբիներից: Նա զուգահեռ է անցկացրել Թրամփի եւ Մեսիայի միջեւ, «որը եկել էր ամբողջ աշխարհը փրկելու», եւ անվանել Ամերիկայի առաջնորդին «Ուկրաինայի փրկիչ»: Գործակալության տեղեկություններով՝ դրանից հետո Ֆրումանը հայտարարել էր. «Ուկրաինայի բոլոր հրեաները աղոթում են ձեզ համար»:
Տեսագրության տարածումը կարող է նշանակալի դեր խաղալ Թրամփի իմփիչմենթի գործում եւ հակադարձել ԱՄՆ-ի նախագահի հայտարարություններին այն մասին, որ նա չէր ճանաչում Ֆրումանին եւ Պարնասին, նշում է գործակալությունը: Գործարարներին ձերբակալել են ԱՄՆ-ում 2019 թվականի հոկտեմբերին՝ կասկածելով հանրապետական թեկնածուներին սատարող քաղաքական ֆոնդին հարյուր հազարավոր դոլարներ փոխանցելու շուրջ Դաշնային ընտրահանձնաժողովի ներկայացրած տվյալները կեղծելու մեջ: Ավելի ուշ ԱՄՆ-ի դատախազությունը սկսել էր հետաքննություն Ռուդոլֆ Ջուլիանիի նկատմամբ: Դա վերաբերում էր նրան, թե ունեցել է արդյոք Թրամփի փաստաբանն ու Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետն անձնական շահ Ուկրաինայում գազային նախագծերից, որոնք իրականացնում էին Ֆրումանն ու Պարնասը, հաղորդում են WSJ-ն ու Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:

Associated Press опубликовало на своем YouTube-канале видеозапись, которая, по данным агентства, была сделана во время ужина президента США Дональда Трампа в 2018 году в Trump International Hotel в Вашингтоне. По информации AP, на встрече также присутствовали бизнесмены Лев Парнас и Игорь Фруман, которых считают связанными с личным адвокатом Трампа Рудольфом Джулиани, передает РБК.
Запись длится 1 час 23 минуты, кто именно ее сделал, не уточняется. По данным агентства, в ходе встречи американский президент поинтересовался, как долго Украина сможет противостоять «российской агрессии» без помощи со стороны США.
«Как долго они [Украина] продержатся в борьбе с Россией?», — задает вопрос человек, которого AP называет Трампом. После этого он переходит к теме увольнения Мари Йованович с должности американского посла на Украине (этот пост она занимала с 2016 по 2019 год).
ABC News со ссылкой на источники пишет, что ужин с участием Трампа, Парнаса и Фрумана состоялся 30 апреля 2018 года. Телеканал также опубликовал фрагменты аудиозаписи, которая, как утверждают собеседники телеканала, была сделана на той же встрече Фруманом.
«Самая большая проблема, с которой, я думаю, нужно начать, — в том, чтобы избавиться от посла. Она осталась еще со времен администрации Клинтона, — произносит на ней человек, которого ABC называет Парнасом. — Она ходит вокруг и говорит всем: «Подождите, ему [Трампу] еще устроят импичмент, просто подождите».
В ответ на это, по данным ABC, Трамп заявляет: «Избавьтесь от нее завтра же. Мне все равно. Избавьтесь от нее завтра. Выгоните ее. Хорошо? Сделайте это».
Как сообщает ABC, копию записи передали федеральной прокуратуре Южного округа Нью-Йорка. Там не стали комментировать информацию.
Участники встречи также обсудили энергорынок Украины, действия госсекретаря США Майка Помпео, который, по словам Трампа, «делает хорошую работу», предстоящую первую встречу американского президента с лидером КНДР Ким Чен Ыном (она прошла в июне 2018 года в Сингапуре) и политику экс-президента США Джорджа Буша на Ближнем Востоке, сообщает AP. По данным агентства, на видео также присутствуют сын президента Дональд Трамп-младший и его экс-советник Джонни де Стефано.
Ближе к концу ужина, пишет AP, Парнас передал Трампу подарок от «главного раввина на Украине» и раввинов Израиля. Он провел параллель между Трампом и Мессией, «который пришел спасти весь мир», и назвал американского лидера «спасителем Украины». По данным агентства, Фруман после этого заявил: «Все евреи Украины молятся за вас».
Появление видеозаписи может сыграть значимую роль в деле об импичменте Трампа и противоречит заявлениям президента США о том, что он не знал Фрумана и Парнаса, отмечает агентство. Бизнесменов арестовали в США в середине октября 2019 года, заподозрив в том числе в фальсификации предоставляемых Федеральной избирательной комиссии данных о передаче сотен тысяч долларов политическому фонду, который поддерживал кандидатов-республиканцев. Позднее прокуратура в США начала расследование в отношении Рудольфа Джулиани. Оно касалось того, получал ли адвокат Трампа и бывший мэр Нью-Йорка личную выгоду от газовых проектов на Украине, которые продвигали Фруман и Парнас, сообщали WSJ и Bloomberg со ссылкой на источники.