Հորդանանի ԱԳ նախարար Այման Սաֆադին հայտարարել է տարածաշրջանում լարվածության սպառնալիքի մասին՝ կապված միակողմանի իսրայելական քայլերի եւ արաբական խաղաղ նախաձեռնության հիմքով բանակցություններ սկսելու անհրաժեշտության հետ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում կատարելով Petra պետական գործակալությանը։
«Հորդանանը աջակցում է արդար եւ լայնամասշտաբ խաղաղության հասնելու ցանկացած իրական ջանքերի, որոնք կընդունեն ժողովուրդները։ Եւ ընդգծում է լուրջ ուղիղ բանակցությունների մեկնարկի անհրաժեշտությունը, որոնք վերջնականապես կլուծեն բոլոր խնդիրները․․․ համընդհանուր սկզբունքների, արաբական խաղաղ նախաձեռնության եւ միջազգային բանաձեւերի համաձայն»,- ասվում է նախարարի հայտարարության մեջ՝ կապված իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ԱՄՆ-ի պլանի հետ։
Նախարարն ընդգծել է, որ թագավորությունը հակամարտության լուծման միակ հնարավոր տարբերակ համարում է երկու պետությունների համատեղ գոյակցությունը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի վրա։ Նա նշել է, որ այդ հարցում Հորդանանի դիրքորոշումն անփոփոխ է։
Թրամփը Վաշինգտոնում հրապարակել էր իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման 80 էջանոց պլանի որոշ դրույթներ։ Պլանը կոչ է անում ստեղծել Պաղեստինի պետություն՝ արեւելյան Երուսաղեմի շրջանում մայրաքաղաքով։ Դա ավելի քան երկու անգամ կմեծացնի այժմ Պաղեստինի հսկողության տակ գտնվող տարածքը, թեեւ Թրամփը նշել է, որ Երուսաղեմը կմնա Իսրայելի անբաժանելի մայրաքաղաքը։
Ըստ Թրամփի՝ նպատակն այն է, որ հասնեն Իսրայելի պետության՝ որպես ազգային հրեական պետության, եւ Պաղեստինի պետության փոխադարձ ճանաչման՝ հավասար քաղաքացիական իրավունքներով բոլորի համար՝ յուրաքանչյուր պետությունում։ Թրամփը խոստացել է, թե ԱՄՆ-ը կաշխատի, որ պաղեստինյան պետության տարածքն անքակտելի լինի։

Глава МИД Иордании Айман Сафади заявил об угрозе эскалации в регионе ввиду односторонних израильских шагов и необходимости начать переговоры на основе арабской мирной инициативы, сообщает  РИА Новости со ссылкой на госагентство Petra.
«Иордания поддерживает любые реальные усилия по достижению справедливого и полномасштабного мира, который примут народы, и подчеркивает необходимость запуска серьезных прямых переговоров, которые окончательно решат все проблемы... в соответствии с общепринятыми принципами, арабской мирной инициативой и международными резолюциями», - говорится в заявлении министра в связи объявленным  США планом по урегулированию палестино-израильского конфликта
«Односторонние израильские меры подталкивают регион к большей эскалации», - цитирует заявление министра агентство. По его словам, Израиль пытается «навязать новые факты на земле», такие как строительство незаконных поселений.
Министр подчеркнул, что королевство считает единственным возможным вариантом решения конфликта сосуществование двух государств с опорой на международное право. Он отметил, что позиция Иордании по конфликту неизменна.
Арабская мирная инициатива, принятая на саммите в Бейруте в 2002 году, предлагает Израилю нормализацию отношений со всем арабским миром в обмен на уход с земель, оккупированных в 1967 году, признание палестинского государства со столицей в Восточном Иерусалиме и справедливое решение проблемы беженцев-палестинцев.
Ранее президент США Дональд Трамп объявил о завершении разработки проекта соглашения между Израилем и Палестиной, который должен положить многолетнему конфликту в регионе. В частности, как сообщил Трамп, план предусматривает создание государства Палестина. При этом подконтрольная палестинцам территория будет увеличена в два раза по сравнению с тем, что они контролируют сейчас. Трамп пообещал, что в результате соглашения «никого не будут выгонять из своего дома». Предполагается, что на переговоры по заключению окончательного соглашения должны пройти в течение четырех лет.