ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ X փուլում քննարկումներ եղել են, բայց 8-9 ամսից ավելի որեւէ շփում չունենք։ Այս մասին  168TV-ի՝ Սաթիկ Սեյրանյանի հեղինակային «Պրեսսինգ» հաղորդաշարի ընթացքում ասել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը:
Դիտարկմանը, որ գուցե նա նեղված է, որ Սահմանադրությամբ իրեն քիչ լիազորություններ են տրվել, Թովմասյանն արձագանքեց. «Սահմանադրությունը գրելիս չգիտեինք՝ ով է լինելու նախագահը։ Նախագահի լիազորությունների ուժը դրանց քիչ լինելու մեջ է, եթե դրանք ընդլայնենք, նախագահը կդառնա ընթացիկ քաղաքականության կրող, քննադատության օբյեկտ եւ ճգնաժամային իրավիճակներում չի լինի այն արբիտրաժը, որ Սահմանադրությունը պիտի պահպանի։
Ասում եք՝ ես լիազորություն չունեմ, մենք էլ ասում ենք՝ դարակի տակ որ նայեք, դեռեւս մոտ 15-20 գործիք ունեք, դա գրված է Սահմանադրությամբ։ Եթե չեք օգտվում, մի դժգոհեք, որ դրանք չկան։ Նախագահն ունի բավարար լիազորություններ»:

На этапе X с президентом Армении Арменом Саркисяном были обсуждения, но больше 8-9 месяцев у нас нет никаких контактов. Об этом заявил председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян в ходе авторской программы «Прессинг» Сатик Сейранян на 168TV.
На замечание о том, что, возможно, он обижен на то, что по Конституции ему было дано мало полномочий, Товмасян ответил: «Во время создания Конституции мы не знали, кто будет президентом. Сила полномочий президента в их малочисленности, если их расширить, президент станет носителем текущей политики, объектом критики и в кризисных ситуациях не будет того арбитража, который должен соблюдать Конституция.
Вы говорите «у меня нет полномочий», а мы говорим - посмотрите лучше, у вас еще есть 15-20 инструментов, это написано Конституцией. Если вы не пользуетесь, не жалуйтесь, что их нет. У президента есть достаточно полномочий», - отметил Грайр Товмасян.