ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի նախկին օգնական, Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից  Նարեկ Մանթաշյանը եւ նրա փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաեւն այսօր՝ հունվարի 29-ին, ՀՀ դատախազություն հաղորդում են ներկայացրել՝ կապված «Մարտի 1-ի» իրադարձությունների հետ։
Լրագրողների հետ զրույցում Նարեկ Մանթաշյանն ասաց, որ «Մարտի 1-ի» իրադարձություններին տեղի ունեցած բախումները հրահրել են ԱԺ մի խումբ նախկին պատգամավորներ. «Մեր հաղորդումը վերաբերում է Հանրային խորհրդի ներկայիս նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանին, որը, ըստ wikileaks-ի հրապարակումների՝ զբաղվել է խառնակչությամբ, ժողովրդի շրջանում հույզեր է հրահրել, ինչը բերել է ամբոխին հատուկ ձեւով հարձակումների՝ ոստիկանության վրա։ Ամեն ինչ սկսվել է այն բանից հետո, երբ պատգամավորներ Ստյոպա Սաֆարյանը, Անահիտ Բախշյան եւ նրանց հարող որոշ շրջանակներ ժողովրդի մեջ սուտ ու կեղծիք են տարածել, թե կան զոհեր, երբ նույնիսկ վիրավոր չկար»։
Ալեքսանդր Կոչուբաեւն էլ շեշտեց, որ իրենց ներկայացրած հաղորդում այնքան կարեւոր տեղեկատվություն ունի, որ «Մարտի 1-ի» գործի վերանայման անհրաժեշտություն է առաջանալու.
«Ձեռք բերվեցին անհերքելի փաստական հանգամանքներ, որոնք «Մարտի 1-ի» գործի վրա նոր լույս են նետում։ Այսօր մենք հանցագործության մասին հաղորդում ներակայացրինք։ Անձի անմեղության կանխավարկածը հարգելու նկատառմամբ՝ անուններ չեմ հրապարակի։ Երբ մեր մեղադրական եզրակացությունները կհիմնավորվեն առավել համապարփակ տեղեկատվություն կփոխանցեմ։ «Մարտի 1-ի» բախումները եղել են նախապես հրահրված: Բացի wikileaks-ի հրապարակումների ճշմարտացիությունն ապացուցելը, ձեռք ենք բերել նաեւ այլ փաստական հանգամանքներ։ Դրանք փոխանցվել են մասամբ, քանի որ վստահության փոքր խնդիր առաջացավ»։

Бывший помощник министра сельского хозяйства Армении, сторонник Роберта Кочаряна Нарек Манташян и его адвокат Александр Кочубаев 29 января передали в Генпрокуратуру Армении сообщение, связанное с событиями 1 марта 2008 года.
Как заявил Манташян в беседе с журналистами, тогдашние столкновения спровоцировала группа экс-депутатов парламента. «Наше сообщение касается нынешнего главы Общественного совета Армении Степы Сафаряна, который, согласно публикациям Wikileaks, был занят разжиганием эмоций среди людей, что привело к нападениям на полицейских в форме, присущей толпе. Все началось с того, когда депутаты Степа Сафарян, Анаит Бахшян и близкие с ними некоторые круги распространили среди людей ложную информацию о том, что есть жертвы, когда не было даже раненых», - отметил Манташян.
В свою очередь, Кочубаев подчеркнул, что в представленном ими сообщении имеется настолько важная информация, что возникнет необходимость в пересмотре дела «1 марта». «Были получены неопровержимые фактические доказательства, которые пролили новый свет на дело «1 марта». Сегодня мы представили сообщение о преступлении. Исходя из презумпции невиновности, я не обнародую имена. Когда наши обвинительные заключения будут обоснованы, я поделюсь более полной информацией. Столкновения 1 марта были заранее спровоцированы. Помимо доказательства правдивости публикаций Wikileaks, мы обрели и другие фактические данные. Они были переданы частично, поскольку возникла небольшая проблема в плане доверия», - пояснил адвокат.