Ամերիկյան Facebook ընկերությունը միջոցառումներ է ընդունել համանուն սոցցանցում եւ իրեն պատկանող Instagram-ում թոքաբորբի բռնկում առաջացրած 2019-nCoV կորոնավիրուսի վերաբերյալ ապատեղեկատվության տարածումը սահմանափակելու նպատակով: Այս մասին նշված է երեկ Facebook-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ընկերությունը նշել է մի քանի քայլերի մասին, որոնց միջոցով մտադիր է օգտատերերին օգնել ստանալու կորոնավիրուսի մասին ավելի արժանահավատ տեղեկություններ: Այս նպատակով նախատեսվում է կիրառել փաստական ստուգման ալգորիթմ, որը կօգնի հայտնաբերել սուտ տեղեկությունները եւ սահմանափակել դրանց տարածումը Facebook-ում եւ Instagram-ում: Facebook-ը խոստանում է իրազեկել այն օգտատերերի ստուգումների արդյունքների մասին, որոնք կփորձեն չկանխամտածված տարածել ոչ հավաստի կոնտենտը:
Ընկերությունը պատրաստվում է նաեւ սոցցանցից հեռացնել 2019-nCoV կորոնավիրուսի հետեւանքով առաջացող թոքաբորբի բուժման իբր ներգործուն միջոցների մասին կեղծ լուրերը: Համանման ճակատագիր է սպասում հիվանդության բռնկման պատճառների մասին գաղտնի տեսությունների հեղինակներին, որոնք կարող են «դրանց հավատացող մարդկանց վնաս պատճառել»: Որպես օրինակ բերվում են պնդումները մաքրող միջոցները խմելու հրաշագործ արդյունքի մասին:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը Չինաստանում նոր տեսակի թոքաբորբի բռնկումը միջազգային նշանակության արտակարգ իրավիճակ է ճանաչել: Չինաստանում վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 9692-ի, որից 213 մարդ մահացել է: Հիվանդությունը հայտնաբերվել է 19 երկրներում:

Facebook has taken measures to limit the spread of misinformation about the coronavirus 2019-nCoV, which caused an outbreak of pneumonia, Facebook said in a statement.
The company listed a number of steps as on how it intends to help users receive more reliable information about this coronavirus. It is expected to use a factual verification algorithm, which will help to identify false information and limit its duplication on Facebook and Instagram. Facebook promises to notify about the results of checks of those users who will try to inadvertently share inaccurate content.
The company is also planning to remove fabrications from social networks about allegedly effective treatments for pneumonia caused by the 2019-nCoV coronavirus. A similar fate awaits the authors of conspiracy theories about the causes of the outbreak of the disease, capable of harming people who believe in them. Statements are made about the miraculous effect of using cleaning products inside.
The World Health Organization recognized the outbreak in China of a new type of pneumonia as an emergency of international proportions. The total number of people infected in China reached 9692 people, 213 died. The disease was detected in 19 other countries.