Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը բացատրել է, թե ինչու է դատախազությունը հակառակվում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններին 2008 թվականի մարտի 1-ի քրեական գործի բոլոր նյութերը հանձնելուն։
Լրագրողների հետ զրույցում Պետրոսյանը հիշեցրել է, որ քննությունը հիմա էլ շարունակվում է, եւ նյութերի հրապարակումը կլիներ քննության գաղտնիքի մասին օրենսդրության պահանջի խախտում։ Նա նշել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործի մասը առանձնացվել է առանձին վարույթով, համապատասխանաբար՝ դրան վերաբերող նյութերը հանձնվել են պաշտպանության կողմին։
Լրագրողների հետ զրույցում Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը նշեց, որ գործի նյութերի լրիվ ծավալին ծանոթանալու արգելքը սահմանափակում է իր պաշտպանյալի իրավունքները։ Փաստաբանի խոսքով՝ դատախազությունը ընրովի է ներկայացրել նյութերը, օրինակ, կան մեկ ոստիկանի ցուցմունքները ինչ-որ դրվագի մասին, բայց չկան այդ դրվագի մասին մյուս ոստիկանի ցուցմունքները։ Փոխարենը կան նյութեր իրադարձությունների մասին, որոնք ոչ մի կապ չունեն Քոչարյանի եւ մյուսների գործի հետ, նշել է Հովհաննես Խուդոյանը։ «Դա անվստահություն է ներշնչում դատախազության գործունեության նկատմամբ»,- ավելացրել է փաստաբանը՝ նշելով, որ պաշտպանության կողմը չի խնդրում քննության վերականգնումից հետո ստացված նյութերը։
Փաստաբանի խոսքով՝ պաշտպանության կողմը կարող է նյութերի հետ ծանոթանալ քննության գաղտնիքի շրջանակում՝ համապատասխան գրություն տալով չհրապարակման մասին, իսկ եթե հայտնաբերվեն պաշտպանության իրականացման համար կարեւոր նյութեր՝ միջնորդել դատարանում դռնփակ դրանց դիտարկման մասին։
Հիշեցնենք, որ առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր փաստաբանների միջնորդությունը գործի բոլոր նյութերը հանձնելու մասին։ Դատարանի որոշումը դատախազությունը բողոքարկել է վերաքննիչ ատյանում։

Прокурор Петрос Петросян объяснил, почему прокуратура противится предоставлению адвокатам второго президента Армении Роберта Кочаряна всех материалов уголовного дела по событиям 1 марта 2008 г.
В беседе с журналистами Петросян напомнил, что следствие и сейчас продолжается, и публикация материалов стала бы нарушением требования законодательства о тайне следствия. Он отметил, что часть дела в отношении Роберта Кочаряна и других выделена в отдельное производство, соответственно, касающиеся его материалы переданы стороне защиты.
В беседе с журналистами адвокат Роберта Кочаряна Ованес Худоян отметил, что запрет на ознакомление с полным объемом материалов дела ограничивает права подзащитного. По словам адвоката, прокуратура предоставила материалы выборочно, к примеру, есть показания одного полицейского по какому-то эпизоду, но нет показания другого полицейского по тому же эпизоду. Взамен есть материалы по событиям, не имеющим никакого отношения к делу Кочаряна и других, отметил Ованес Худоян. «Это внушает недоверие к действиям прокуратуры», - добавил адвокат, отметив, что сторона защиты не просит материалы, полученные после возобновления следствия.
По словам адвоката, сторона защиты может ознакомиться с материалами в рамках тайны следствия, дав соответствующую расписку о неразглашении, а если обнаружатся важные для осуществления защиты материалы, ходатайствовать об их рассмотрении в суде за закрытыми дверями.
Напомним, что суд первой инстанции удовлетворил ходатайство адвокатов о предоставлении всех материалов дела. Решение суда прокуратура обжаловала в апелляционной инстанции.