Սա ինքնասպանություն չէ ինձ համար: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 2-ին, մահացած զինծառայողի հարազատներին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Սա ինքնասպանություն չէ ինձ համար, սրանից ավելին ի՞նչ ես ուզում, որ ասեմ: Ես հետեւելու եմ էս գործին»,- վրդովված հարազատներին ասաց Դավիթ Տոնոյանը:
Հարազատները պահանջում էին տալ այն զինծառայողի անունը, որը կապ ունի զինծառայող Վահրամ Ավագյանի մահվան հետ:
Մահացած զինծառայողի եղբայրն էլ պնդեց՝ ինչպես կարող են վստահել նախարարի խոսքերին, երբ մամուլը արդեն մի քանի օր է ինքնասպանության մասին է գրում: Նախարարն էլ ասաց, որ իրեն չվստահելու պատճառ չունեն և կոչ արեց դադարեցնել բողոքի ակցիան. «Եկեք թարգենք էս ամեն ինչը, սա մեզ պատիվ չի բերում՝ ոչ քեզ, ոչ քո զավակին, առաջին հերթին, ոչ քո երկրին: Ես ասում եմ, որ ինձ համար, էն տեղեկությունները, որ ես ունեմ, էն հանգամանքները, որի մասին իմացել եմ, ինքն ինքնասպան չի եղել: Մի բան էլ ես ասեմ, ինքը ինչ-որ ֆիզիկապես եղել է, ես չգիտեմ, բայց բարոյապես ես անձամբ եմ պատասխանատվություն կրում, հրամանատարներն են կրում, որովհետեւ չեն հետեւել պատշաճ ձեւով եւ պատասխանատվություն են կրելու ե՛ւ կարգապահական, ե՛ւ քրեաիրավական գնահատական ստանալուց հետո, էդքանը ես ձեզ վստահեցնում եմ: Ինձ չհավատալու որեւիցե առիթ չունես դու»:
Նշենք, որ հարազատները ցանկանում էին մահացած զինծառայողի դին տեղափոխել Պաշտպանության նախարարություն, սակայն նախարարի հետ խոսելուց հետո հետ վերադարձան գյուղ՝ հուղարկավորելու զինվորին:
Նշենք, որ Արցախում` զորամասի հրաձգարանում հունվարի 30-ին մահացած զինծառայողի հարազատները չեն հավատում մահվան պաշտոնական` ինքնասպանության վարկածին:
NEWS.am-ի հետ զրույցում հարազատները պնդում են, որ կատարվածը սպանություն է: Վահրամը բանակ էր զորակոչվել 6 ամիս առաջ, ծառայում էր Արցախում: Զինվորը մահացել է հունվարի 30-ին՝ ժամը 13:15-ի սահմաններում: Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ զինվորն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել իր կրծքավանդակի շրջանում և ստացած հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել զինվորական հոսպիտալ, որտեղ ժամը 14:00-ին արձանագրվել է վերջինիս կենսաբանական մահը: Դեպքի առթիվ առաջին կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

For me, this isn’t suicide. This is what Minister of Defense of Armenia Davit Tonoyan told the relatives of the soldier who died on January 30 in Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic).
“For me, this isn’t suicide. What else do you want to me to say? I’ll be following revelation of this case,” Davit Tonoyan told the relatives.
The relatives demanded the name of the serviceman who was linked to the death of soldier Vahram Avagyan.
The deceased soldier’s brother claimed that they can’t trust the minister since the presses have been writing about suicide for several days, to which the minister said they have no reason not to trust him and called on them to stop the protest.
The relatives wanted to transport the body of the deceased serviceman to the Ministry of Defense, but returned to the village to bury the soldier after having a talk with the defense minister.
The soldier’s relatives don’t believe the official version of the death (suicide).
They told Armenian News-NEWS.am that the soldier, Vahram was murdered. Vahram was enlisted six months ago and was serving in Artsakh. He died on January 30 at around 1:15 p.m. The Investigative Committee of Armenia declared that the soldier had shot his chest with the AKM type of gun attached to him and had been transferred to a military hospital with firearm injuries, and he was pronounced dead at 2 p.m. The first garrison investigative division has instituted a criminal case in relation to the incident, and preliminary investigation is underway.