Շատ հաջողված էր մեր այցը եւ ունենք մի շարք հաջողություններ: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 4-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով ավարտված ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանին:
«Մասնավորապես, մեր պատվիրակության վերակազմավորումից մեկ տարի հետո առաջին իսկ հնարավորության դեպքում մեր նոր անդամները կարող էին առաջադրվել ԵԽԽՎ կարեւոր պաշտոնների համար: Մասնավորապես, հովհաննես Իգիթյանն ընտրվեց ԵԽԽՎ ամենամեծ քաղաքական խմբերից մեկի փոխնախագահ: Էդմոն Մարուքյանն ընտրվեց իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ, Վլադիմիր Վարդանյանն ընտրվեց նույն հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Վենետիկի հանձնաժողովում, ինչպես նաեւ Մարդու իրավունքների ենթահանձնաժողովի նախագահ, իսկ Սոս Ավետիսյանն ընտրվեց լրատվամիջոցների եւ տեղեկատվական հասարակության ենթահանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: Սա շատ լավ արդյունք է»,-հայտարարեց Ռուբինյանը՝ հավելելով, որ սա լավ հնարավորություն է, որ հայկական պատվիրակությունն ավելացնի իր ազդեցությունը ԵԽԽՎ-ում:
Ռուբինյանը տեղեկացրեց, որ հայկական պատվիրակությունը ներկայացրել է գրավոր հայտարարության նախագիծ՝ կապված Բաքվի հայկական ջարդերի 30-րդ տարելիցի հետ, բավարար ստորագրությունները հավաքվեցին եւ այն հրապարակվել է ԵԽԽՎ կայքում:
Բացի այդ, ըտս նրա, այս նստաշրջանում ընդունվեց բանաձեւ Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների վերաբերյալ:
Իր հերթին ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը նշեց, որ տեւական ժամանակ Ադրբեջանին հաջողվում էր օգտագործելով ադրբեջանական լվացքատան եւ խավիարային դիվանագիտության ողջ մետաստազները, տապալել ԵԽԽՎ-ում այդ նախագիծը. «Վերջինը 2013-ին էր, երբ տապալվեց Շտրասերի նախագիծը Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների առկայության վերաբերյալ: Դա խայտառակ ներկայացում էր, որից հետո բացահայտվեցին կոռուպցիոն սկանդալները: Հիմա հարուցված է քրգործ ԵԽԽՎ նախկին փոխնախագահ Լուկա Վոլոնտեի դեմ, ով ստացել էր Ադրբեջանից 2,3 մլն եվրո այդ նախագիծը տապալելու համար: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն այլեւս չի կարողանում աշխատել իր նախկին գործիքներով գոնե ԵԽԽՎ-ում: Այստեղ մեր լուման ունեցել ենք նաեւ մենք: Հիմնական զեկուցողն էլ նշեց, որ Ադրբեջանը ԵԽ միակ երկիրն է, որտեղ մարդու իրավունքների տեսանկյունից վիճակը շարունակում է մնալ աղետալի»:

The visit was a great success, and we made great achievements. This is what head of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Ruben Rubinyan told reporters today, touching upon the subsequent session of the PACE.
“In particular, the new members of the delegation were able to be nominated for major posts of the PACE a year after restructuring of the delegation, including vice-chair of a political group, chairman of the human rights and legal affairs committee, representative of the Venice Commission within the committee and vice-chair of sub-committee on media and information society,” he declared, adding that this serves as a good opportunity for the Armenian delegation to have a greater impact within the PACE.
Rubinyan informed that the Armenian delegation had presented a draft declaration on the 30th anniversary of the Baku pogroms, collected the required signatures, after which the declaration was posted on the official website of the PACE.
In her turn, member of the delegation Naira Zohrabyan stated that Azerbaijan had been succeeding in overturning the draft at the PACE with its ‘laundromat’ and ‘caviar diplomacy’ for many years, but now there is a criminal case against former vice-president of the PACE who received 2.3 million from Azerbaijan for overturning the draft. “It’s clear that Azerbaijan can’t work with its tools anymore, at least not at the PACE. The Armenian delegation also made its contribution. The main speaker stated that Azerbaijan is the only Council of Europe-member state where the situation regarding human rights protection remains devastating,” she said.