ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատանքային խումբը Մոսկվայում մասնակցում է ընթացիկ տարում ՌԴ նախագահությամբ կայանալիք ԱՊՀ, ՀԱՊԿ և ՇՀԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի համատեղ նիստի նախապատրաստման աշխատանքային խորհրդակցությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունից։
Փետրվարի 4-ից 5-ն անցկացվող խորհրդակցությանը մասնակցում են նշված կազմակերպությունների անդամ պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների միջազգային ռազմական համագործակցության կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:

A task force of the Ministry of Defense of Armenia is in Moscow to participate in the working consultation devoted to preparations for the joint session of the Council of Ministers of Defense of member states of the Commonwealth of Independent States (CIS), the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and the Shanghai Cooperation Organization (SCO) to be held under the chairmanship of the Russian Federation this year, as reported the news service of the Ministry of Defense of Armenia.
Among the participants of the February 4-5 consultation are the heads of the structural subdivisions for international military cooperation of the defense departments of the specified organizations’ member states.