Խորը անհանգստությամբ հետևելով փետրվարի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում ծավալված իրադարձություններին, արձանագրում ենք, որ օրենսդիր մարմնի կայացրած՝ հանրաքվե նշանակելու մասին որոշումը ակնհայտ ու անթաքույց խախտում է ՀՀ Սահմանադրությունն ու սահմանադրական օրենսդրությունը։ Այս մասին հայտարարություն են տարածել ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը, «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի» նախագահ Ավետիք Իշխանյանը, իրավաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ իրավաբաններս և իրավապաշտպաններս, խորը անհանգստությամբ հետևելով փետրվարի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում ծավալված իրադարձություններին, արձանագրում ենք, որ օրենսդիր մարմնի կայացրած՝ հանրաքվե նշանակելու մասին որոշումը ակնհայտ ու անթաքույց խախտում է ՀՀ Սահմանադրությունն ու սահմանադրական օրենսդրությունը։
Կարևորելով անմիջական ժողովրդավարության մեխանիզմները՝ միաժամանակ պնդում ենք, որ դրանք չեն կարող կիրառվել կամայականորեն և անիրավաչափորեն։ Դա ոչ միայն կխարխլի իրավական պետության հիմքերը, այլև կստեղծի իրավունքի ոտնահարման ծանրակշիռ նախադեպ։ Մեր այս մտահոգությունները լիովին համահունչ են Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին։
Վերոգրյալից ելնելով՝ Հանրապետության նախագահին կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ այս հակասահմանադրական գործընթացին մասնակցությունից և հանրաքվեի նշանակումից։
Լարիսա Ալավերդյան, ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան
Ավետիք Իշխանյան, «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի» նախագահ
Ռուբեն Մելիքյան, իրավաբան»։
Հայտարարությունը բաց է իրավաբանների և իրավապաշտպանների միանալու համար։ Ստորագրություններն ամփոփվելու են փետրվարի 8-ին՝ ժամը 17:00-ին։
Հայաստանի Հանրապետությունում գործող հասարակական և քաղաքական կառույցներին առաջարկում ենք Հանրապետության նախագահին դիմել համանման կոչով»,-նշված է հայատարարության մեջ։

After following, with deep concern, the events that unfolded in the National Assembly of the Republic of Armenia on February 6, we state that the legislature’s decision to designate a referendum is an overt violation of the Constitution of the Republic of Armenia and constitutional legislation. This is stated in the statement issued by first Human Rights Defender of Armenia Larisa Alaverdyan, President of the Helsinki Committee of Armenia Avetik Ishkhanyan and lawyer Ruben Melikyan.
“We, the undersigned lawyers and human rights activists, after following, with deep concern, the events that took place in the National Assembly of the Republic of Armenia on February 6, we state that the decision of the legislature to designate a referendum is an overt violation of the Constitution of the Republic of Armenia and constitutional legislation.
Attaching importance to the mechanisms of direct democracy, we also insist that those mechanisms cannot be applied arbitrarily and illegitimately. This will not only undermine the foundations of a legal state, but will also create a weighty precedent for violation of rights. Our concerns are fully in line with the international commitments that the Republic of Armenia has assumed within the scope of the Council of Europe.
Based on the aforementioned, we call on the President of the Republic of Armenia to refrain from participating in this unconstitutional process and from designating the referendum.
Larisa Alaverdyan, first Human Rights Defender of the Republic of Armenia
Avetik Ishkhanyan, President of the Helsinki Committee of Armenia
Ruben Melikyan, lawyer
Lawyers and human rights activists are free to join the statement. The last day for signatures is February 8 (5 p.m.).
We recommend that the political and non-governmental organizations operating in the Republic of Armenia address the President of the Republic of Armenia with a similar call,” the statement reads.