Թունիսում Միավորված Ազգերի Կազմակերպության մշտական ներկայացուցիչ Մոնսեֆ Բաթին ազատվել է աշխատանքից, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում երկրի ԱԳՆ հայտարարությանը:
«Արտաքին գործերի նախարարությունը պարզաբանում է, որ թունիսցի դեսպանին, Նյու Յորքում Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության մշտական ներկայացուցչին պաշտոնից ազատելը պայմանավորված է պրոֆեսիոնալ պատճառներով, որոնք կապված են պարտավորությունները ցածր որակով կատարելու եւ քննարկվող կարեւոր հարցերում նախարարության հետ համագործակցության ու համակարգման բացակայության հետ: Անվտանգության Խորհրդում Թունիսի՝ ոչ մշտական անդամի կարգավիճակը պահանջում է խորհրդատվությունների անցկացում եւ նախարարության հետ գործողությունների նախնական համակարգում Թունիսի սկզբունքային դիրքորոշումներին համապատասխան ազգային շահերը պաշտպանելու համար»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Ինչպես հաղորդել է Mosaique FM ռադիոկայանը՝ հղում անելով Թունիսի նախագահ Քաիս Սաիդի վարչակազմում աղբյուրներին, Բաթիի հեռացման պատճառը «արտաքին գործերի նախարարության եւ արաբական ու մահմեդական երկրների ներկայացուցիչների հետ համակարգման (գործողությունների) բացակայությունն է» բանաձեւի շուրջ աշխատելիս, որը վերաբերում է պաղեստինա-իսրայելյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ այսպես կոչված «դարի գործարքին», որն առաջարկվել է հունվարի 28-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից:
Մոնսեֆ Բաթին պրոֆեսիոնալ դիվանագետ է: 2019 թվականին, երբ նա արդեն ավարտել էր դիվանագիտական կարիերան, նրան խնդրել էին վերադառնալ ԱԳՆ ՄԱԿ-ում Թունիսը ներկայացնելու համար այն ժամանակաշրջանում, քանի դեռ Թունիսի Հանրապետությունը ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի ոչ մշտական անդամ է 2020-2021 թվականներին:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը Պաղեստինի անդամակցության հարցում կոնսենսուսի չի եկել
Միացյալ Նահանգները և մի քանի այլ երկրներ պնդում են, որ պաղեստինցիները նախ խաղաղություն հաստատեն Իսրայելի հետ...

Постоянный представитель Туниса при Организации Объединенных Наций (ООН) Монсеф Баати освобожден от своей должности, сообщает ТАСС  со ссылкой на заявление МИД страны на официальной странице в Facebook.
«Министерство иностранных дел разъясняет, что решение об освобождении от должности тунисского посла, постоянного представителя при Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке, обусловлено исключительно профессиональными причинами, связанными с некачественным выполнением обязанностей и отсутствием координации и взаимодействия с министерством по рассматриваемым важным вопросам. Имеющийся у Туниса статус непостоянного члена Совета Безопасности требует проведения консультаций и предварительной координации действий с министерством в соответствии с принципиальными позициями Туниса для отстаивания национальных интересов», - говорится в заявлении МИД.
Как сообщила радиостанция Mosaique FM со ссылкой на источники в администрации президента Туниса Каиса Саида, причиной увольнения Баати стало «отсутствие координации (действий) с министерством иностранных дел, с одной стороны, и представителями арабских и мусульманских стран, с другой» при работе над резолюцией, касающейся инициативы по мирному урегулированию палестино-израильского конфликта, так называемой «сделки века», предложенной 28 января американским президентом Дональдом Трампом.
Монсеф Баати является профессиональным дипломатом. В 2019 году, когда он уже завершил дипломатическую карьеру, его попросили вернуться на службу в МИД, чтобы представлять Тунис в ООН на период, пока Тунисская Республика будет являться непостоянным членом Совета Безопасности ООН в 2020-2021 годах.