Լեգենդար McLaren F1-ի հեղինակ Գորդոն Մյուրեյը եւ նրա Gordon Murray Design (GMD) ընկերությունը ստեղծել են մեկտեղանոց Motiv անօդաչուն, գրում է Motor-ը։
Նախագծի նպատակը էականորեն ծախսերը նվազեցնել թույլ տվող հարթակի ստեղծումն է եւ օպերատորներին ավտոնոմ կառավարման ցանկացած համակարգին հարմարվելու պատրաստ արտադրանք տրամադրելը։
Մեկտեղանոց կվադրիցիկլ Motiv-ը GMD-ի, Delta Motorsport-ի եւ itMoves-ի համագործակցության արդյունքն է։ Նախագիծը ֆինանսավորվում է պետական IDP14 ծրագրի միջոցով, որի շրջանակներում ոչ թանկարժեք եւ թեթեւացած էլեկտրական հարթակ է ստեղծվում։ Անօդաչուի հիմքում ընկած է iStream Superlight արտոնագրված հարթակը։
Motiv-ի երկարությունը կազմում է երկուսուկես մետր, իսկ դա նշանակում է, որ այն ունի քաղաքներում խցանումները նվազեցնելու հնարավորություն։ Էլեկտրաշարժիչը 20 կիլովատ հզորություն ունի, իսկ մարտկոցների հնարավորությունը 17,3 կվատ/ժամ է, որը կարող է մոտ 100 կմ շարժման հնարավորություն տալ։ Տեղից պոկվելով, մեքենա կարող է 7,5 վայրկայնում 100 կմ/ժ արագություն զարգացնել, սակայն այն 65 կմ/ժ-ից ավել արագությամբ չի կարող երթեւեկել։ Մարտկոցի լիցքավորումը 20-ից մինչեւ 80 տոկոս տեւում է 40 րոպե։

Автор легендарного McLaren F1 Гордон Мюррей и его компания Gordon Murray Design (GMD), совместно с партнерами по консорциуму, разработали одноместный беспилотник Motiv, передает Motor
Цель проекта — создать платформу, позволяющую существенно снизить издержки, и предоставить операторам «мобильности как сервиса» (MaaS) продукт, готовый к адаптации под любые системы автономного управления.
Одноместный квадрицикл Motiv — результат сотрудничества GMD, Delta Motorsport и itMoves. Проект финансируется через государственную программу IDP14, в рамках которой ведется разработка недорогой и облегченной электрической платформы. В основе беспилотника лежит запатентованная технология iStream Superlight: силовой каркас из экструдированных алюминиевых профилей, композитные внешние панели, алюминиевые компоненты подвески и минимум соединений.
Длина Motiv составляет всего два с половиной метра, а значит у мини-шаттла есть все шансы снизить заторы в городах. Силовая установка состоит из 20-киловаттного электромотора и тяговой батареи на 17,3 киловатт-часа, которая обеспечит запас хода около 100 километров. С места до ста челнок разгоняется за 7,5 секунды и может передвигаться со скоростью не более 65 километров в час. Наполнение аккумулятора с 20 до 80 процентов занимает 40 минут.