Գուելֆի համալսարանի փորձագետները որոշել են ճշտել` փոփոխվող կլիմայի պայմաններում կոնկրետ որ շրջաններն են սննդի արտադրության կենտրոններ դառնալու: Դրա համար նրանք միացրել են ջերմաստիճանի եւ տեղումների կանխատեսումները 17 կլիմայական մոդելներից 12 գլոբալ կարեւոր գյուղատնտեսական բույսերի պահանջների վերաբերյալ տվյալների հետ, փոխանցում է HighTech +–ը:
Պարզվել է, որ տարածքների մակերեսը, որոնք հարմար կլինեն մեկ կամ մի քանի մշակաբույսեր աճեցնելու համար, կկազմեն այսօր մշակվող հողերի ավելի քան 30 տոկոսը: Հիմնականում նոր վարելահողերը կլինեն հյուսիսային լայնություններում: Այս տարածքի կեսից ավելին գտնվում է Ռուսաստանում (4.3 միլիոն քառակուսի կիլոմետր) եւ Կանադայում (4.2 միլիոն քառակուսի կիլոմետր):
Մասնավորապես, Կանադայում շատ հեռու դեպի հյուսիս չորս գյուղատնտեսական մշակաբույսեր կարող են շարժվել՝ ցորենը, կարտոֆիլը, եգիպտացորենը և սոյան, հայտնում է Phys.org-ը:
Նոր տարածքները թույլ լտան փոխհատուցել հարավում համապատասխան հողերի կորուստը, նշում են հեղինակները: Բացի այդ, գյուղատնտեսության զարգացումը կակտիվացնի Ռուսաստանի եւ Կանադայի հյուսիսային շրջանների տնտեսությունը:
Այնուամենայնիվ, բնապահպանական տեսանկյունից, հյուսիսային հողերի յուրացումը կունենա բազմաթիվ անբարենպաստ հետևանքներ ունենալ: Մասնավորապես, տայգայի անտառների փոխարինումը գյուղատնտեսական նշանակության հողերով կնպաստի ջերմոցային գազերի լրացուցիչ արտանետումներին եւ հետագա տաքացմանը: Բացի այդ, վնաս կհասցվի նաու կենսաբանական բազմազանությանը և ջրի որակին:
Հեղինակները հորդորում են հավասարակշռություն մշակել նոր վարելահողերում սննդի արտադրության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության միջեւ: Օրինակ, հարկ է կիրառել գյուղատնտեսության վարման այն մեթոդները, որոնք հողում կպահպանեն պահված ածխածինը:

Специалисты из Гуэлфского университета решили уточнить, какие именно регионы станут центрами производства еды в условиях изменившегося климата. Для этого они объединили прогнозы температуры и осадков из 17 климатических моделей с данными о требованиях 12 глобально значимых сельскохозяйственных растений, передает HighTech+
Оказалось, что площадь областей, которые станут пригодными для выращивания одной или нескольких культур, составит более 30% от обрабатываемых сегодня земель. В основном новые пахотные земли будут расположены в северных широтах. Более половины этой территории приходится на Россию (4,3 млн квадратных километров) и Канаду (4,2 млн квадратных километров).
В частности, в Канаде далеко на север могут продвинуться четыре сельскохозяйственные культуры — пшеница, картофель, кукуруза и соя, сообщает Phys.org.
Новые территории позволят компенсировать потери пригодных земель на юге, отмечают авторы. Кроме того, развитие сельского хозяйства оживит экономику северных регионов России и Канады.
Тем не менее, с экологической точки зрения освоение северных земель будет иметь множество неблагоприятных последствий. В частности, замена таежных лесов сельхозугодьями поспособствует дополнительным выбросам парниковых газов и дальнейшему потеплению. Кроме того, вред будет нанесен биологическому разнообразию и качеству воды.
Авторы призывают выработать баланс между производством пищи на новых пахотных землях и защитой окружающей среды. Например, следует применять методики ведения сельского хозяйства, которые будут сохранять в почве запасенный углерод.