Պետությունը, որի քաղաքացիները զոհվել են իրանական հրթիռով խփված ՈՒՄԱ ինքնաթիռում, իրեն իրավունք է վերապահում դիմել միջազգային ինստիտուտներին։ Այս մասին Մյունխենում «Եվրոպական պրավդա»-ի թղթակցին ասել է Ուկրաինայի արտգործնախարար Վադիմ Պրիստայկոն։
Թերթը տեղեկացրել է, որ հինգ երկրների նախարարներ Մյունխենում համատեղ հայտարարություն են արել այն մասին, որ Իրանն ի վիճակի չէ գաղտնազերծել «սեւ արկղերը» եւ պետք է հանձնի դրանք մյուս կողմին։ Բացի այդ, հայտարարության մեջ ասվում է, որ անհրաժեշտ է քրեական հետաքննություն սկսել՝ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար եւ անհրաժեշտ է զոհվածների ընտանիքներին փոխհատուցումներ վճարել։
Պրիստայկոն նշել է, որ Ուկրաինան հարաբերական արագ գործողություններ է ակնկալում Իրանից․ «Մենք չենք պլանավորում երկար սպասել։ Մենք խոսում ենք շաբաթների եւ ամիսների, ոչ թե տարիների մասին»։
Թերթի հստակեցնող հարցին, թե գործողությունների բացակայության դեպքում արդյո՞ք իրենք հայց կներկայացնեն միջազգային դատարաններ, Պրիստայկոն պատասխանել է․ «Մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում կիրառել միջազգային իրավական գործիքներ, սակայն առայժմ հույսը դնում ենք Իրանի գործողությունների վրա»։
Կանադայի ԱԳ նախարար Ֆրանսուա Շամպանը հաստատել է, որ միջազգային հանրության կարծիքով՝ Իրանը պարտավոր է կատարել այն գործողությունները, որն իրենից սպասում են։

States whose citizens died in a UIA airliner shot down by an Iranian missile reserve the right to apply to international institutions, said Ukrainian FM Vadim Prystayko to the correspondent of the Eurointegration in Munich.
As the source reported, the ministers of the five Iranian states in Munich made a joint statement that Iran was unable to decrypt black boxes and should send them to decrypt the other side. It says the need to conduct a criminal investigation to bring the perpetrators to justice, as well as the need to pay compensation to the families of the victims.
Prystayko noted that Ukraine expects relatively quick action by Iran.
He noted that if there is no action that Ukraine and other states are counting on, they can file a claim with international courts.
Canadian Foreign Minister Francois Champagne confirmed that the international community considers Iran to be obligated to carry out the actions that are required of it.