Հայաստանում փաստաբանների վրա ճնշումները տարատեսակ են եւ դրսեւորումները` բազմաթիվ: Այս մասին «Փաստաբանական գաղտնիքի պաշտպանությունը» քննարկման ժամանակ ասաց փաստաբան Արամազդ Կիվիրյանը` ՄԻԵԴ-ի նախադեպային իրավունքի տեսանկյունից:
Փաստաբանի խոսքով՝ դրսևորումների թվում են հասարակության որոշակի հատվածի կողմից փաստաբանների վրա հարձակումներ` կախված նրանից, թե ում են նրանք ներկայացնում: «Այսինքն, ճնշումը ուղղված է պաշտպանյալին, բայց տեղափոխվում է փաստաբանի վրա»,- պարզաբանեց փաստաբանը` հավելելով, որ որոշ դեպքերում նրանք անցում են վիրավորանքի: Մեկ այլ օրինակ է պետական ​​մարմինների գործողությունները կամ անգործությունը: Առաջինների թվում են ապօրինի գաղտնալսումները: «Որոշ դեպքերում հարձակումների հեղինակներ են դառնում ֆեյքերը, ինչը դժվարացնում է դատարան դիմելը, քանի որ մենք չգիտենք, թե ում հետ գործ ունենք»,- նշեց Արամազդ Կիվիրյանը:
Փաստաբան Սարգիս Գրիգորյանը նշեց, որ միջազգային բոլոր փաստաթղթերը հաստատում են փաստաբանական գաղտնիության պաշտպանության` դարերի խորքից եկող սկզբունքը: «Փաստաբանը չի կարող գործունեություն ծավալել, եթե կամունիկացիայի գաղտնիությունը երաշխավորված չէ գործնականում, այլ ոչ թե` ֆորմալ: Սա հենասյունն է, եւ ցանկացած ոտնձգություն կարող է ազդել արդարության վրա»,- ընդգծեց փաստաբանը:
Սարգիս Գրիգորյանը նշեց, որ, գաղտնի նամակագրության հետ մեկտեղ, պետք է պահվի նաեւ հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունը: Փաստաբանը շեշտեց, որ փաստաբանական գրասենյակը, ինչպես եւ ինքը` փաստաբանը, չի կարող խուզարկվել մասնագիտական պարտականությունների կատարման հետ կապված: Այսինքն` նպատակը չի կարող լինել փաստաբանին հայտնի գաղտնիքներն իմանալը: Բայց հետաքրքիրն այն է, հավելեց Գրիգորյանը, որ մինչ օրս փաստաբանական գաղտնիքի խախտման վերաբերյալ Հայաստանից ոչ մի դատական գործ չի ուղարկվել ՄԻԵԴ: Սա եւ՛ լավ է, եւ՛ վատ, ասաց Գրիգորյանը:
Փաստաբան Իրինա Դանիելյանը ներկայացրեց ՄԻԵԴ-ի մոտեցումները նամակագրության գաղտնիության հասկացությանը: «Սրա մեջ մտնում է ոչ միայն թղթային, այլ նաեւ համակարգչային նամակագրությունը, կրիչները: Ցուցակը համալրվում է տեխնոլոգիայի զարգացմանը զուգահեռ: Կարեւոր է հետեւյալ սկզբունքը` անկախ տեղեկատվությունը փոխանցելու միջոցից, կոմունիկացիան պետք է գաղտնի լինի»,- ընդգծեց փաստաբանը:

В Армении давление на адвокатуру разнообразное и проявления многочисленные. Об этом заявил адвокат Арамазд Кивирян в ходе обсуждения «Защита адвокатской тайны» с точки зрения прецедентного права ЕСПЧ.
По словам юриста, в числе проявлений нападки со стороны определенной части общества на адвокатов в зависимости от того, кого они представляют. «То есть давление адресовано подзащитному, но переводится на адвоката», - пояснил адвокат, добавив, что в некоторых случаях переходят на оскорбление. Другой пример – действия или бездействие государственных органов. В числе первых незаконная прослушка. «В некоторых случаях авторами нападок становятся фейки, что затрудняет обращение в суд, так как не знаем, с кем имеем дело», - отметил Арамазд Кивирян.
Адвокат Саргис Григорян отметил, что все международные документы подтверждают идущий испокон веков принцип защиты адвокатской тайны. «Адвокат не может осуществлять деятельность, если тайна коммуникации не обеспечена гарантиями на практике, а не формально. Это столп и любое посягательство может сказаться на правосудии», - подчеркнул юрист. Саркис Григорян отметил, что наряду с тайной переписки должна соблюдаться тайна телефонных переговоров. Адвокат подчеркнул, что адвокатская контора как и сам адвокат, не могут обыскиваться в связи с выполнением профессиональных обязанностей. То есть целью не может быть получение известной адвокату тайны. Но что интересно, добавил Григорян, в ЕСПЧ из Армении по сей день не направлены ни один иск по поводу нарушения адвокатской тайны. Это и хорошо и плохо, заметил Григорян.
Адвокат Ирина Даниелян представила подходы ЕСПЧ к понятию конфиденциальности переписки. «Сюда входит не только бумажная, но и компьютерная переписка, флешки. Список пополняется параллельно развитию техники. Важен принцип – независимо от средства передачи информации коммуникация должна быть конфиденциальной», - подчеркнула юрист.