Հնդկաստանը հանդես է եկել Թուրքիայի դեմ կտրուկ դեմարշով՝ կապված Քաշմիրի իրավիճակի մասին նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մեկնաբանությունների հետ, հայտնում է PTI-ը։
Հնդկաստանի ԱԳՆ-ը հայտարարել է, որ Էրդողանի մեկնաբանությունները չեն արտացոլում ոչ պատմության ըմբռնում, ոչ դիվանագիտություն, եւ լուրջ հետեւանքներ կունենան Հնդկաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների վրա։
ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Ռավիշ Կումարը հայտարարել է, որ Հնդկաստանը մերժել է մերձսահմանային ահաբեկչությունը արդարացնելու Թուրքիայի բազմաթիվ փորձերը, որոնք «այդքան բացահայտ կիրառվեցին Պակիստանում»։
Նրա խոսքերով՝ Էրդողանի հայտարարությունները խեղաթյուրում են անցյալի իրադարձությունները, որպեսզի առաջ տանեն ներկայի հանդեպ «նեղ» հայացքը։ «Այս վերջին դեպքը եւս մեկ օրինակ է այն բանի, թե ինչպես է Թուրքիան միջամտում այլ երկրների ներքին գործերին։ Հնդկաստանը դա բացարձակ անընդունելի է համարում»,- ասել է Կումարը։
Պակիստանի խորհրդարանի համատեղ նիստի ժամանակ իր ելույթում Էրդողանը Քաշմիրի ժողովրդի «պայքարը» համեմատել էր Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ այլ երկրների դեմ թուրք ժողովրդի պայքարի հետ, ինչպես նաեւ՝ Քաշմիրի հարցում իր աջակցությունն էր հայտնել Իսլամաբադին։

Индия выступила с резким демаршем против Турции в связи с комментариями ее президента Реджепа Тайипа Эрдогана по ситуации в Кашмире, передает PTI.
МИД Индии заявил, что комментарии Эрдогана не отражают ни понимания истории, ни дипломатии, и будут иметь серьезные последствия для отношений Индии с Турцией.
Пресс-секретарь МИД Равиш Кумар заявил, что Индия отвергла неоднократные попытки Турции оправдать трансграничный терроризм, «столь вопиюще практикуемый» Пакистаном.
По его словам, заявления Эрдогана искажают события прошлого, чтобы продвинуть «узколобый» взгляд на настоящее. «Этот недавний эпизод является еще одним примером того, как Турция вмешивается во внутренние дела других стран. Индия считает это совершенно неприемлемым», - сказал Кумар.
В своем выступлении на совместном заседании парламента Пакистана в пятницу Эрдоган сравнил «борьбу» народа Кашмира с борьбой турецкого народа против иностранного господства во время Первой мировой войны, а также поддержал Исламабад в вопросе Кашмира.