Չինաստանի հիմնական արդյունաբերական պետական ձեռնարկությունների արտադրական հզորություններն արդեն ավելի քան 80 տոկոսով գործում են, երեքշաբթի հայտնել է Չինաստանի պետական գույքի վերահսկման եւ կառավարման կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Ժեն Հունբինը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Նախնական տեղեկություններով՝ պետգույքի վերահսկման եւ կառավարման կոմիտեի հսկողության տակ գտնվող պետական ձեռնարկությունների ավելի քան 20 հազար գլխավոր արտադրական դուստր ընկերությունների արտադրական հզորությունների բեռնումը ներկայումս արդեն գերազանցում է 80 տոկոսը»,- ճեպազրույցում հայտնել է Ժեն Հունբինը:
Նա հավելել է, որ ձեռնարկությունների մի մասը չի գործում հիմնականում այն պատճառով, որ գտնվում է ծայրահեղ բարդ համաճարակաբանական իրադրությամբ շրջաններում:
«Ինչ վերաբերում է ոչ տեխնիկական, հաղորդակցային, տրանսպորտային եւ այլ ոլորտներին, ապա ներկայումս արտադրական հզորությունները գործում են ավելի քան 95 տոկոսով, որոշ ոլորտներում գործարկված են 100 տոկոսով»,- ասել է գերատեսչության ներկայացուցիչը:
Նա ընդունել է, որ կորոնավիրուսի համաճարակը բացասաբար է ազդել երկրի արդյունաբերական հատվածի վրա, որոշ ոլորտներում՝ բավականին ուժեղ:
«Կենտրոնական պետական ձեռնարկությունների մասին խոսելու դեպքում պետք է ասենք, որ համաճարակը բռնկվել է Նոր տարվա ժամանակ՝ այսպիսով, արտադրության վրա ազդեցությունը եղել է համեմատաբար վերահսկելի, բայց փետրվարին ազդեցությունը բավականին զգալի է»,- պարզաբանել է նա:
2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Չինաստանի իշխանությունները Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը տեղեկացրել էին երկրի կենտրոնական շրջանում Ուհան քաղաքում (Հուբեյ նահանգ) անհայտ թոքաբորբի բռնկման մասին: Մասնագետները պարզել էին հիվանդության հարուցիչը՝ դա նոր կորոնավիրուս էր: ԱՀԿ-ն բռնկումը ճանաչել էր միջազգային նշանակության  արտակարգ իրավիճակ եւ հիվանդությանը պաշտոնական անվանում տվել՝ COVID-19: Մայրցամաքային Չինաստանում վարակվածների թիվը արդեն անցել է 72,4 հազարից, մահացել է ավելի քան 1,8 հազար մարդ, բուժվել է 12,5 հազարը: Չինաստանի սահմաններից դուրս վարակվել է գրեթե 700 մարդ:

Производственные мощности основных промышленных госпредприятий Китая уже работают более чем на 80%, сообщил во вторник заместитель главы комитета по контролю и управлению государственным имуществом КНР Жэнь Хунбинь, передает РИА Новости
«По предварительным данным, загрузка производственных мощностей более 20 тысяч главных производственных дочерних компаний государственных предприятий, находящихся под контролем комитета по контролю и управлению государственным имуществом, в настоящее время уже превышает 80%», - сообщил на брифинге Жэнь Хунбинь.
Он добавил, что часть предприятий не работают в основном из-за того, что находятся в регионах с крайне сложной эпидемиологической обстановкой.
«Что касается нетехнических, коммуникационных, транспортных и других сфер, то в настоящее время производственные мощности работают более чем на 95%, в некоторых запущены на 100%», - рассказал представитель ведомства.
Он признал, что эпидемия коронавируса оказала негативное влияние на промышленный сектор страны, в некоторых областях – достаточно сильное.
«Если говорить о центральных госпредприятиях, то эпидемия вспыхнула во время Нового года, таким образом влияние на производство было сравнительно контролируемым, но в февраля влияние достаточно значительное», - пояснил он.
Власти Китая 31 декабря 2019 года проинформировали Всемирную организацию здравоохранения о вспышке неизвестной пневмонии в Ухане в центральной части страны (провинция Хубэй). Специалисты установили возбудителя болезни - это новый коронавирус. ВОЗ признала вспышку чрезвычайной ситуацией международного значения и дала заболеванию официальное название – COVID-19. Число зараженных в материковом Китае уже превысило 72,4 тысячи человек, скончались более 1,8 тысячи человек, излечились 12,5 тысячи. За пределами Китая заразились почти 700 человек.