Ապակենտրոնացվածից դեպի կենտրոնացված համակարգ․ 2021 թվականին նախատեսվում է ստեղծել Հակակոռուպցոին կոմիտե, որին կվերապահվեն քննչական և հետախուզական գործառույթներ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կառավարությունը:
2021 թվականից կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունները կքննի մեկ մարմին՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն: Այն կմեկտեղի նախաքննական եւ հետաքննական գործառույթները, կունենա քննչական մարմին եւ օպերատիվ-հետախուզական գործողություններ իրականացնող ստորաբաժանում:
Արդարադատության փոխնախարար Սրբուհի Գալյանի խոսքով, ներկայումս կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունները քննում են 4 մարմիններ՝ Քննչական կոմիտեն, ՀՔԾ-ն, ԱԱԾ-ն եւ ՊԵԿ-ը:

In 2021, Armenia will set up an Anti-Corruption Committee, which will perform investigative and intelligence functions, as reported the Government of Armenia.
Starting from 2021, the Anti-Corruption Committee will investigative corruption crimes. It will have an investigative body and a subdivision that will perform operational intelligence actions.
According to Deputy Minister of Justice of Armenia Srbuhi Galyan, currently, corruption crimes are investigated by four bodies, including the Investigative Committee, the Special Investigation Service, the National Security Service and the State Revenue Committee.