Չորեքշաբթի Դամասկոսի օդանավակայանից դեպի Հալեպ է թռել առաջին ուղեւորատար ինքնաթիռը, հայտնում է ՍԱՆԱ սիրիական պետական գործակալությունը:
Սա վերջին ութ տարվա ընթացքում Հալեպի օդանավակայանից Դամասկոս ուղեւորված առաջին ինքնաթիռն է:
Երկուշաբթի օրը սիրիական «Ալ-Իհբարիա» հեռուստաալիքը, վկայակոչելով երկրի տրանսպորտի նախարար Ալի Համուդին, հայտնել էր այն մասին, որ Հալեպի օդանավակայանը երկար ընդմիջումից հետո վերսկսում է աշխատանքը:
Սիրիայի երկրորդ կարեւոր քաղաք եւ երկրի տնտեսական մայրաքաղաք Հալեպի վերահսկողության համար զինված պայքարն ընթացել է 2012-2016 թվականներին: 2015-ի սեպտեմբերին Ռուսաստանի Դաշնությունը ռազմական գործողություն էր սկսեել Սիրիայում զինյալների դեմ, Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերը հարվածներ էին հասցնում ահաբեկչական խմբավորումներին: 2016-ի նոյեմբերի կեսին սիրիական բանակը գրոհ էր սկսել, որը հանգեցրել էր Հալեպի արեւելյան հատվածի  նկատմամբ վերահսկողության հաստատմանը: Նույն տարվա դեկտեմբերի կեսերից քաղաքն ամբողջությամբ գրավվել էր կառավարական զորքերի կողմից: Մինչ այժմ այնտեղ աշխատանքներ են տարվում պատերազմի հետեւանքով վնասված ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ:

Из аэропорта Дамаска в среду вылетел первый пассажирский самолет, направляющийся в Алеппо, сообщает сирийское государственное агентство САНА.
Это первый рейс, который примет аэропорт Алеппо за последние восемь лет.
В понедельник сирийский телеканал «Аль-Ихбария», ссылаясь на министра транспорта страны Али Хамуда, сообщил о том, что аэропорт Алеппо после длительного перерыва возобновляет свою работу.
Вооруженная борьба за контроль над Алеппо, вторым по значимости городом Сирии и экономической столицей страны, шла в 2012-2016 годы. В сентябре 2015 года РФ начала военную операцию против боевиков в Сирии, российские Воздушно-космические силы стали наносить удары по террористическим группировкам. В середине ноября 2016 года сирийская армия начала наступление, приведшее к установлению контроля над восточной частью Алеппо. К середине декабря того же года город был полностью занят правительственными войсками. С того момента там ведутся работы по восстановлению разрушенной войной инфраструктуры.