Ֆրանսիայի իշխանությունները փակում են Գերմանիայի հետ սահմանին գտնվող Ֆեսենհայմի միջուկային համալիրը: Այն կփակվի հունիսի վերջին, իսկ դրա ռեակտորներից մեկը կփակվի այս հանգստյան օրերին,փոխանցում է AP-ն:
Երկրի վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպի հայտարարության մեջ այս որոշումը որակվել է որպես Ֆրանսիայի էներգետիկ ռազմավարության «առաջին փուլ», որը նախանշվել էր 2018 թվականին նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ածուխի գործարանները պետք է փակվեն մինչև 2022 թվականը` ջերմոցային գազերի արտանետումները նվազեցնելու համար: Նաեւ նշվում է, որ №1 ռեակտորը կկանգնեցվի շաբաթ օրը, իսկ ամբողջ համալիրը` հունիսի 30-ին:
Գերմանիան վաղուց էր կոչ անում փակել Ֆրանսիայի ամենահին ատոմակայանը: Սա առաջին միջուկային համալիրն է, որը կփակվի Մակրոնի պլանի համաձայն: 2018 թվականին Մակրոնը, ուրվագծելով Ֆրանսիայի էներգետիկ ռազմավարությունն առաջիկա 30 տարիներին, հայտարարել էր, որ մինչև 2035 թվականը 19 կայաններում գործող 58 միջուկային ռեակտորներից 14-ը կփակվեն:

Власти Франции закрывают ядерный комплекс Фессенхайм на границе с Германией будет закрыт в конце июня, а один из его реакторов будет закрыт в эти выходные, передает AP.
В заявлении премьер-министра страны Эдуарда Филиппа это решение было названо «первой фазы» энергетической стратегии Франции, изложенной в 2018 году президентом Эммануилом Макроном. В заявлении говорится, что угольные заводы должны быть закрыты к 2022 году для сокращения выбросов парниковых газов. Также отмечается, что реактор № 1 будет остановлен в субботу, а весь комплекс 30 июня.
Германия давно призывает к закрытию старейшей во Франции АЭС. Это первый ядерный комплекс, который будет закрыт по плану Макрона.
Макрон заявил в 2018 году, обрисовывая энергетическую стратегию Франции на ближайшие 30 лет, что к 2035 году 14 ядерных реакторов из 58, работающих в настоящее время на 19 станциях, будут закрыты.