Շվեդիայի իշխանությունները շուտով կարող են փակել վարչապետ Ուլոֆ Պալմեի 1986թ․ սպանության գործը։ Երկրի գլխավոր դատախազը հայտարարել է, որ առաջիկա ամիսներին ինքը մեղադրանք կառաջադրի կամ կփակի գործը։
Պալմեն 1986թ․ փետրվարին կնոջ հետ կինոթատրոնից դուրս գալիս գնդակահարվել էր Ստոկհոլմի կենտրոնում։ Նրա մահը դավադրության բազմաքիվ տեսությունների պատճառ է դարձել։ Reuters-ը նշում է, որ առաջվա պես մտահոգություն է զգացվում այն առումով, որ ոստիկանությունը չկարողացավ բռնել մարդասպանին, սակայն դատախազ Կրիստեր Պետերսոնը հույս է հայտնել, որ գործը կարող է բացահայտվել՝ հայտարարելով, թե ինքը մոտ է հետաքննության ավարտին։
«Այժմ մենք աշխատում ենք շատ հետաքրքիր ուղղությամբ, եւ իմ նպատակն է, որ 2020թ․ առաջին կեսի ընթացքում կարողանանք որոշում կայացնել այն մասին, թե շարունակենք արդյոք հետաքննությունը»,- հայտարարել է Պետերսոնը,- Ես նախկինի պես վստահ եմ, որ մենք կարող ենք ներկայացնել այն, ինչ տեղի է ունեցել 1986թ․ փետրվարի 28-ին։ Ինչ է տեղի ունեցել սպանության ժամանակ եւ ով է մեղավորը»։ Նրա խոսքերով՝ շատ հավանական է, որ հետաքննությունը դադարեցվի առանց դատական հետապնդման։ Դա կարող է տեղի ունենալ, օրինակ, եթե կասկածյալն արդեն մահացած է։
Դատախազի մեկնաբանությունները նոր սպեկուլյացիաներ են առաջացրել մարդասպանի անձի եւ այն մասին, թե կարող էր արդյոք Պետերսոնն այսքան տարի անց նոր ապացույցներ գտնել։ Մասնավորապես, զենքը, որով կատարվել էր սպանությունը, այդպես էլ չեն գտել։
Սոցիալ-դեմոկրատ Ուլոֆ Պալմեն Շվեդիայի վարչապետ է եղել 1969-1976 թվականներին, այնուհետեւ՝ 1982-1986 թվականներին։ Պահպանողականները չէին սիրում նրան հակագաղութատիրական հայացքների եւ Միացյալ Նահանգներին քննադատելու համար։ Որոշ շվեդներ նույնիսկ հավատում էին, որ նա ՊԵԿ գործակալ է։
Պալմեի սպանության մեջ բազմիցս մեղադրել են քուրդ անջատողականներին, Հարավային Աֆրիկայի անվտանգության ծառայությանը եւ Հարավսլավիայի գաղտնի ոստիկանությանը, ինչպես նաեւ Շվեդիայի աջերին։
Նախկինում սպանության համար դատված, մանր հանցագործը, որ մեղադրվել էր Պալմեի սպանության մեջ, 1989թ․ ազատ էր արձակվել վերաքննիչ բողոքի հիման վրա։ Նա մահացել է 2004թ․։

Власти Швеции могут вскоре закрыть дело об убийстве премьер-министра Олофа Пальме в 1986 году. Главный прокурор страны заявил, что в ближайшие месяцы он предъявит обвинения или закроет дело.
Пальме был застрелен в центре Стокгольма в феврале 1986 года, выходя из кинотеатра со своей женой. Его смерть стала причиной множество теорий заговора. Как отмечает Reuters, по-прежнему ощущается беспокойство по поводу того, что полиция не смогла поймать его убийцу, но прокурор Кристер Петерссон выразил надежду, что дело может быть раскрыто, заявив, что он близок к завершению расследования.
«Сейчас мы работаем над очень интересными направлениями, и моя цель заключается в том, чтобы в течение первой половины 2020 года мы смогли принять решение о том, продолжать ли расследование», - заявил глава расследования Палме Петерссон. «Я по-прежнему уверен, что мы сможем представить то, что произошло 28 февраля 1986 года. Что произошло во время убийства и кто был виновен», - сказал Петерссон. По его словам, вполне возможно, что расследование будет прекращено без судебного преследования. Это может произойти, например, если подозреваемый уже мертв.
Комментарии прокурора вызвали новые спекуляции о личности убийцы и о том, удалось ли Петерссону найти новые доказательства после стольких лет. В частности, оружие, которое использовалось в убийстве, так и не было найдено.
Олоф Пальм, социал-демократ, был премьер-министром Швеции между 1969 и 1976 годами, а затем между 1982 и 1986 годами. Консерваторы не любили его за антиколониальные взгляды и критику Соединенных Штатов, некоторые шведы даже верили, что он шпион КГБ.
В его убийстве неоднократно обвиняли курдских сепаратистов, службы безопасности Южной Африки и тайную полицию Югославии, а также правую клику в Швеции.
Мелкий преступник, Кристер Петтерссон, ранее судимый за то, что зарезал человекабыл признан виновным в убийстве Пальме в 1989 году, был освобожден по апелляции. Он умер в 2004 году.