Իրանում մեկնարկել են խորհրդարանական ընտրությունները: ԻՌՆԱ-ն հայտնում է, որ 290 պատգամավորական մանդատի համար պայքարելու է ավելի քան 7 հազար մարդ: Ընտրություններն ընթանում են 208 ընտրական տեղամասերում:
Իրանի ընտրությունների անցկացման շտաբի ղեկավար Ջամալ Օրֆն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ 83 մլն իրանցիներից ձայնի իրավունք ունի մոտ 57 մլն 918 մարդ:
Իրանի Սահմանադրության համաձայն՝ ընտրություններում քվեարկելու իրավունք ունի 18 տարեկանից մեծ ընտրողը:
Ընտրողներից 29 մլն 39 հազար 152-ը տղամարդիկ են եւ 28 մլն 879 հազար 6 մարդ՝ կանայք:
Իրանի խորհրդարանում 5 տեղ նախատեսված է կրոնական եւ էթնիկ փոքրամասնությունների համար: Իրանում բնակվող էթնիկ հայերի համար նախատեսված է 2 տեղ, ասորիների, հրեաների եւ զրադաշտականների համար՝ մեկական տեղ:
Սուննի պատգամավորները նույնպես խորհրդարանում ներկայացված լինելու խոչընդոտներ չունեն: Ներկայիս խորհրդարանում կա 24 սուննի ներկայացուցիչ:
Խորհրդարանի պատգամավորները համաժողովրդական քվեարկությամբ ընտրվում են 4 տարով: Իրանի նոր խորհրդարանն աշխատանքը սկսելու է 2020 թվականի մայիսի վերջին:

В Иране стартовали  парламентские выборы. Как сообщает ИРНА, за 290 депутатских мандата  будут бороться более 7 тысяч человек. Выборы проходят в 208 избирательных участках в Иране.
Ранее глава штаба по проведению выборов Ирана Джамаль Орф заявил, что из 83 млн иранцев правом голоса обладают около 57 млн 918 человек.
Согласно Конституции Ирана, проголосовать на выборах имеет право избиратель старше 18.
29 млн. 39 тыс. 152 избирателей составляют мужчины, и 28 млн. 879 тыс. 6 человек – женщины.
В иранском парламенте, зарезервированы пять мест для религиозных и этнических меньшинств. Для этнических армян проживающих в Иране зарезервированы два места, для ассирийцев, иудеев и зороастрийцев страны по одному месту.
Для депутатов-суннитов также нет препятствий для присутствия в парламенте. В настоящем парламенте присутствуют 24 представителя-суннита.
Депутаты парламента избираются всенародным голосованием на 4 года. Новый парламент Ирана начнет свою работу в конце мая 2020 года.