Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստում միջնորդություններ ներկայացնելուց հետո դատարանը լսեց կողմերի եզրափակիչ հայտարարությունները: Հիշեցնենք, որ փաստաբանները միջնորդություն էին ներկայացրել մեղադրյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին:
Մեղադրող կողմը՝ ի դեմս դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանի, ձեռնպահ մնաց տվյալ փուլում հայտարարություններից:
Նախկին փոխվարչապետի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը նշեց մեղադրանքի անորոշությունը ՔՕ հոդվածների փոփոխության պատճառով եւ նշեց հիմքերի անհստակությունը, որոնցով դատախազությունը նախապատվություն է տվել սահմանադրական կարգի տապալման մեղադրանքին, պնդել, որ մեղադրող կողմը չի հստակեցրել իր դիրքորոշումը: «Եթե նրանց համար էլ է անհասկանալի, ապա ավելացնելու ոչինչ չունեմ»,- նշեց փաստաբանը:
Պաշտպանության նախկին նախարարի փաստաբան Կարեն Մեջլումյանը կրկին օրինակ բերեց այգուց եւ գրպանից գողությունը. «Այստեղ եւս նույնն է. արարք մինչեւ նոր օրենքի ընդունումը, որը մեղադրող կողմը նույնացնում է նախկին ՔՕ 300 հոդվածի եւ նոր 300.1 հոդվածի հետ»: Փաստաբանը հիշեցրեց, որ նմանատիպ իրավիճակում դատախազությունը ժամանակին հրաժարվել է «յոթի գործով» մեղադրանքներից եւ ոչ միայն այդ գործով: ««Յոթի գործով» ոչ միայն դատախազությունը հրաժարվել է մեղադրանքներից, այլ նաեւ դատավորը դադարեցրել է գործը՝ հաշվի առնելով հանցանքի կազմի բացակայությունը»,- հիշեցրեց Մեջլումյանը:
Նա հիշեցրեց ԵԽԽՎ 1633 բանաձեւի մասին, որում ասվում է ՔՕ 300 հոդվածի իրավական բացերի վերացման անհրաժեշտության եւ դրանք եվրոպական ստանդարտներին համապատախանեցնելու մասին, ինչպես նաեւ հիշեցրեց մարդու իրավունքների հանձնակատարի հայտարարությունը: Փոփոխություններ կատարելու համար ստեղծվել է հանձնաժողով, ծրագրի մշակման ժամանակ հաշվի է առնվել ԵԽԽՎ եւ մարդու իրավունքների հանձնակատարի կարծիքը, իսկ ծրագրի քննարկումների ընթացում խորհրդարանում բոլոր ելույթ ունեցողները խոսել են հոդվածի թերությունների մասին՝ պնդեց փաստաբանը: Փաստաբանը մեջբերեց նախկին պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանի խոսքը, որն ասել էր, որ ԱԺ-ն՝ հաշվի առնելով այն, որ դատախազությունը չի ցանկանում հրաժարվել զանգվածային անկարգություններին չմասնակցած անձանց նկատմամբ մեղադրանքներից, պետք է նոր օրենք ընդունի՝ այդ անձանց բաց թողնելու համար: Ընդ որում, օրենքն այնպես է փոխվել, որ անկարգություններին մասնակցած անձինք պատիժ են կրել, իսկ անկարգություններին չմասնակցածների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է: «Ակնհայտ է, որ 300.1 հոդվածը ենթադրում է հանցանքի նոր կազմ, ինչը ընդունել է նաեւ դատախազությունը»,- նշեց Մեջլումյանը:
ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղարի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը փորձեց արտահայտվել կոռեկտության սահմաններում, սակայն նշեց, որ գործը հեռու է իրավագիտությունից: «300 հոդվածը սկզբնապես խնդրային է եղել: Դա պարզվել է դեռ 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հարցով հարուցված գործի շրջանակում: Մանրամասն ներկայացվել է, թե ինչու գործը (ներկայիս-խմբ.) պետք է դադարեցվի, դատարանին դա պետք է ակնհայտ լինի»,- նշեց փաստաբանը՝ հիշեցնելով «յոթի գործի» մանրամասները եւ այն հանգամանքը, որ փաստաբանները միջնորդել են քրեական գործի դադարեցման մասին՝ հաշվի առնելով 300 հոդվածով նախատեսված մեղադրանքների անորոշությունը: 300.1 հոդվածի ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո եւ 300 հոդվածի չեղարկումից հետո քրեական գործը դադարեցվել է: Փաստաբանը հիշեցրեց, որ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին եւս մեղսագրվել է 300 հոդվածը, սակայն 2009 թվականի մարտի 24-ին, երբ պարոն Փաշինյանը հետախուզման մեջ էր գտնվում, Հայաստանում կար իրավական պետություն, եւ քննիչը որոշեց փոխել մեղադրանքը՝ հիշեցրեց փաստաբանը: Նրա խոսքով՝ դրա համար հիմք դարձավ ՔՕ համապատասխան հոդվածի փոփոխությունը եւ այն, որ մեղադրյալի իրավիճակը վատթարացնող օրենքը դառնալի ուժ չունի: Արդյունքում Փաշինյանի նկատմամբ այդ հոդվածով հետապնդումը դադարեցվեց՝ նշեց Միհրան Պողոսյանը: «Տեսնելով, թե ինչպես է եղել եւ ինչպես է հիմա, մենք պնդում ենք՝ մեր պաշտպանյալների նկատմամբ խտրականություն է կատարվում: Եվ սրա վտանգն այն է, որ եթե նախադեպ ստեղծվի, վաղը դատախազությունը կսկսի հետին ամսաթվով այս կամ այն օրենք ընդունել: Կամ դատարանը կդադարեցնի այդ վակխանալիան, կամ դատարանը կդառնա օրենքի գերեզմանափոր»,- եզրափակեց Պողոսյանը՝ դատարանին փոխանցելով «յոթի գործով» քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին փաստաթղթերը:
Ելույթի հնարավորություն ստանալով՝ դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանն իր ընդդիմախոսին կշտամբեց, որ վերջինս բառախաղ է օգտագործում: Բացատրելով հոդվածի ընտրությունը՝ սահմանադրական կարգի տապալում, այլ ոչ թե լիազորությունների չարաշահում, դատախազը հղում արեց գործի նյութերին եւ օրինակ բերեց հավաքների անցկացման արգելքը (արտակարգ դրության սահմանումից հետո-խմբ.): Այսինքն, նման սահմանափակումները խախտում են սահմանադրական արժեքները, օրինակ, այն հանգամանքը, որ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Բաղդասարյանի խոսքով՝ անհասկանալի է ոչ թե ժամանակին «յոթի գործով» մեղադրանքներից հրաժարվելու գործընկերների որոշումը, այլ օրենսդրության նման մեկնաբանությունը, որը հանգեցրել է համապատասխան արդյունքի: Մեկնաբանելով հանգամանքների նմանությունը՝ դատախազը հիշեցրեց, որ կան ՄԻԵԴ որոշումներ: Ինչ վերաբերում է հոդվածի փոփոխության ԵԽԽՎ ողջունման փաստին, դատախազը կարծիք հայտնեց, որ ԵԽԽՎ-ն ողջունել է դա որպես ցանկացած այլ փոփոխություն: Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը անհամաձայնություն հայտնեց պաշտպանության կողմի այն պնդումների հետ, թե 300.1 հոդվածը ենթադրում է հանցանքի նոր կազմ: Նրա խոսքով՝ դա այդպես կլիներ, եթե հին ՔՕ-ում չլիներ համապատասխան հոդված: Ինչ վերաբերում է օրենքի դառնալի ուժին, դատախազը հղում արեց Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությանը, որը կարծիք է հայտնել, որ եթե ՔՕ-ում նախատեսված է եղել հանցանք, ապա օրենքի փոփոխությունը չի կարող դիտարկվել որպես հետապնդումը դադարեցնելու հիմք:
Ամփոփելով՝ փաստաբան Հայկ Ալումյանը նշեց կատարվածի անտրամաբանությունը: «Յոթը եւ Նիկոլ Փաշինյանը այդ ժամանակների ամենավառ ներկայացուցիչներն էին, որոնք չենթարկվեցին 300.1 հոդվածով հետապնդման միայն այն պատճառով, որ դատախազները համարեցին, որ նոր հոդվածը ենթադրում է հանցանքի նոր կազմ, որը չի կարող տարածվել 2008 թվականի իրադարձությունների վրա: Եվ, հավանաբար, հենց այդ պատճառով նրանք բանտում չեն: Մենք խնդրում ենք օրենքը նույն կերպ կիրառել նաեւ այդ գործով: Պարզաբանեմ՝ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման օրոք օրենքը կիրառել այնպես, ինչպես դա կիրառվեց Սերժ Սարգսյանի կառավարման օրոք»,- հայտարարեց փաստաբանը:
Արձագանքելով դատարանում ծագած հակաճառություններին, դատավոր Աննա Դանիբեկյանը կարգադրեց դատարանից հեռացնել աղմկող հանդիսատեսին: «ԱԺ ձայնագրություններից ակնհայտ է դառնում, որ փոփոխությունների նպատակն էր վերացնել 300 հոդվածի իրավական անորոշությունը»,- շարունակեց փաստաբանը՝ հավելելով, որ 300.1 հոդվածում եւս նման թերություններ կան: «Քանի որ դատախազությունը ոչ մի կերպ չի կարողանում կարծիք կազմել՝ նոր թե ոչ նոր հանցանքի կազմ, դա խոսում է այն մասին, որ դրանցից գոնե մեկը պարունակում է իրավական անորոշություն»,- ասաց Ալումյանը: Փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը նշեց, որ եթե ընդունենք հոդվածների նմանության մասին ընդդիմախոսների թեզը, ապա կարելի է ենթադրել, որ այժմ ՔՕ-ում գործում է երկու հոդված, դա նոնսենս է: Փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը նշեց, որ եթե ընդունենք դատախազների տեսակետը, ապա անհրաժեշտ է պատասխանատվության ենթարկել այդ տարիների դատախազներին: «Չի կարող լինել նույն հարցով երկու օրինական եւ հակասական տեսակետ: Նույն կերպ անօրինական կլինի նաեւ միջնորդության դիտարկման հետաձգումը»,- հայտարարեց փաստաբանը:
Լսելով կողմերին՝ դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ: Որոշումը կհրապարակվի մարտի 3-ին ժամը 13:00-ին:

На заседании суда по делу Роберта Кочаряна и других после представления ходатайств суд заслушал заключительные заявления сторон по представленным ходатайствам. Напомним, что адвокаты представили ходатайства о прекращении уголовного преследования в отношении подзащитных.
Сторона обвинения в лице прокурора Геворка Багдасаряна воздержалась на данном этапе от заявлений.
Адвокат бывшего вице-премьера Эрик Алексанян отметил неопределенность обвинения ввиду изменения статей УК и указал неясность оснований, по которым  прокуратура отдала предпочтение обвинению в нарушении конституционного строя, констатировал, что обвинение не прояснило свою позицию. «Если и им непонятно, то добавить нечего», - отметил адвокат
Адвокат экс-министра обороны Карен Межлумян вновь привел пример кражи с огорода и из кармана: «И тут то же самое – деяние до принятия нового закона, которое обвинение идентифицирует статьи 300 прежнего УК и 300.1 нового». Адвокат напомнил, что в аналогичной ситуации прокуратура в свое время отказалась от обвинения по  «делу семерых» и не только по этому делу. «По «делу семерых» не только прокуратура отказалась от обвинения, но судья прекратил дело ввиду отсутствия состава преступления», - напомнил Межлумян. Он напомнил о резолюции ПАСЕ 1633, в которой говорится о необходимости устранения правовых пробелов статьи 300 УК и приведение в соответствие с европейскими стандартами, а также напомнил заявление комиссара по правам человека. Для проведения изменений была создана комиссия, при разработке проекта учитывалось мнение ПАСЕ и комиссара по правам человека, а в ходе обсуждений по проекту в парламенте все выступающие говорили о недостатках статьи, констатировал адвокат. Адвокат процитировал тогдашнего депутата Давида Арутюняна, по словам которого НС, учитывая, что прокуратура не желает отказаться от обвинений в отношении лиц, не участвовавших в массовых беспорядках, должен принять новый закон, чтобы отпустить этих лиц. При этом закон менялся таким образом, что лица, участвовавшие в беспорядках, понесли наказание, а те, кто не участвовал – в их отношении уголовное преследование прекращено. «Очевидно, что статья 300.1 предполагает новый состав преступления, это признала и прокуратура», - подчеркнул Карен Межлумян.
Адвокат бывшего генсека ОДКБ Мигран Погосян обещал постараться держаться в рамках корректности, хотя, по его словам, дело далеко от юриспруденции. «Статья 300 изначально была проблематичной. Это выяснилось еще в рамках дела, возбужденного по событиям 1 марта 2008 г. Детально представлено, почему дело (нынешнее – ред) должно быть прекращено, суду это должно быть очевидно», - отметил адвокат, также упомянув подробности «дела семерых» и то обстоятельство, что адвокаты ходатайствовали о прекращении уголовного дела ввиду неопределенности предусмотренного статьей 300 обвинения. Сразу после вступления в силу статьи 300.1 и отмены статьи 300 уголовное дело было прекращено. Адвокат напомнил, что действующему премьеру Николу Пашиняну также инкриминировалась статья 300, однако 24 марта 2009 г, когда господин Пашинян находился в розыске, а Армения была еще правовым государством, следователь принял решение изменить обвинение», - напомнил адвокат. По его словам, основанием стало изменение соответствующей статьи УК и то, что ухудшающий состояние обвиняемого закон не имеет обратной силы. В результате, в отношении Пашиняна уголовное преследование по этой статье было прекращено, констатировал Мигран Погосян. «Видя как было и как есть сейчас, мы настаиваем – в отношении наших подзащитных происходит дискриминация», - подчеркнул адвокат. По его словам, опасность происходящего еще и в том, что если создать прецедент, завтра прокуратура начнет применять задним числом тот или иной закон. «Либо суд остановит эту вакханалию, либо суд станет могильщиком законности», - заключил Погосян, передав суду документы о прекращении уголовного преследования по «делу семерых» и Пашиняна.
Получив возможность выступления, прокурор Геворк Багдасарян упрекнул оппонентов в игре словами. Объясняя выбор статьи – нарушение конституционного строя а не превышение полномочий – прокурор сослался на материалы дела и привел пример запрета на проведение собраний (после ввода ЧП – ред). То есть, подобные ограничения нарушают конституционные ценности, например, то обстоятельство, что власть принадлежит народу, считают в прокуратуре. По словам Багдасаряна, непонятно не решение коллег в свое время отказаться от обвинения по «делу семерых», а непонятно подобное трактование законодательства, которое привело к соответствующему результату. Комментируя сходства обстоятельств, прокурор напомнил, что есть решения ЕСПЧ. Что касается факта приветствия ПАСЕ изменения статьи, прокурор выразил мнение, что Ассамблея приветствовала это как любое другое изменение. Прокурор Петрос Петросян выразил несогласие с утверждениями стороны защиты о том, что статья 300.1 предполагает новый состав преступления. По его словам, это было бы так, если бы в старом УК не было соответствующей статьи. По части обратной силы закона прокурор сослался на заключение Венецианской комиссии, которая выразила мнение, что если в УК было предусмотрено преступление изменение закона не может рассматриваться как основание для прекращения преследования.
Подводя итоги, адвокат Айк Алумян подчеркнул нелогичность происходящего. «Семеро и Никол Пашинян, наиболее яркие представители оппозиции тех лет не подверглись уголовному преследованию по статье 300.1 лишь по той причине, что прокуроры сочли – новая статья предполагает новый состав преступления, а потому не может распространяться на события 2008 г. И вероятно они по той же причине не находятся по сей день в тюрьме. Мы просим применить закон точно так же по этому делу. Поясняю - в период правления Никола Пашиняна применить закон так же, как он был применен в период правления Сержа Саргсяна», - заявил адвокат.
Реагируя на препирательства, возникшие в зале, судья Анна Данибекян распорядилась незамедлительно удалить из зала шумных зрителей. «Из записей НС очевидно, что целью изменения было устранения юридической неопределенности статьи 300», - продолжил адвокат, добавив, что и статья 300.1 грешит тем же недостатком. «Раз прокуратура никак не может составить мнение, новый или не новый состав преступления, это говорит о том, что по крайней мере одна из них содержит юридическую неопределенность», - констатировал Айк Алумян. Адвокат Рубен Саакян отметил, что если принять тезис оппоненов об идентичности статей, можно предположить, что в УК сейчас действуют две статьи, это нонсенс. Адвокат Ованес Худоян отметил, что если принять точку зрения прокуроров, необходимо привлечь к ответственности прокуроров тех лет. «Не может быть двух законных диаметрально противоположных точек зрения по одному вопросу. Точно так же будет незаконным отсрочка рассмотрения ходатайства», - заявил адвокат.
Выслушав стороны, суд удалился в совещательную комнату. Решение будет опубликовано 3 марта в 13 часов.