Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նոր Նորք նստավայրում այսօր՝ փետրվարի 25-ին, մեկնարկած ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ եւս 4 անձի գործով դատաքննությանը գործով ամբաստանյալ Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը բացարկի միջնորդություն ներկայացրեց մեղադրող դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանին:
Պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը նշեց, որ սույն գործով նախաքննությունն ընթացել է մի շարք խախտումներով, թերացումներով, սակայն հսկող դատախազը դրանց ոչ միայն չի արձագանքել, այլեւ ինքն է թույլ տվել գործի արդարացի քննության, անմեղության կանխավարկածի եւ այլ խախտումներ.
«ՀՔԾ քննիչի ծանուցագրով Սերժ Սարգսյանը 2019 թվականի դեկտեմբերի 4-ին կանչվել է հարցաքննության որպես վկա, հարցաքննության ավարտից րոպեներ անց կատարվել է առերեսում նրա եւ սույն գործով մեկ այլ մեղադրյալի միջեւ, ժամը 16:10–ին առերեսումն ավարտվել է, իսկ ժամը 16։12-ին քննիչն իր գրասեղանին դրված փաստաթղթերի մի փաթեթը ուղղակի շրջել է՝ հայտարարելով նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշումը, որը եղել է արդեն իսկ կազմված, տպագրված եւ ստորագրված է եղել, իսկ որոշման մեջ որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին ժամը հասկանալի պատճառներով բացակայել է։ Հետեւաբար, վկայի կարգավիճակով հարցաքննություն եւ առերեսում կատարելը կրել է ձեւական բնույթ, դրա արդյունքները քննիչի համար որեւէ նշանակություն չեն ունեցել, եւ որպես մեղադրյալ ներգրավվելու հանգամանքը նախապես որոշված է եղել ամենայն հավանականությամբ այլ պաշտոնատար անձի կողմից»։
Պաշտպանը շեշտեց, որ ՀՔԾ քննիչը համոզված է եղել, թե ինչ ցուցմունք է տալու առերեսման կանչված անձը։
«Օրենքով սահմանված է, որ անձին հնարավոր է ներգրավել որպես մեղադրյալ միայն ապացույցների բավարար լինելու պարագայում, մինչդեռ Սերժ Սարգսյանի մեղադրանքը կազմված է մեկ անձի իրարամերժ, հակասական, անտրամաբանական, մի մասն էլ՝ անթույլատրելի ցուցմունքներից»։
Պաշտպանն ընդգծեց, որ Սերժ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքն ապօրինի է.
«ՀՀ երրորդ նախագահին առաջադրված մեղադրանքը կազմված է մեկ ապացույցի՝ մեկ անձի ցուցմունքների վրա, որոնք իրարամերժ են, հակասական, անտրամաբանական, մի մասն էլ՝ անթույլատրելի»։
Անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի գույքի վրա կալանք դնելուն՝ Հակոբյանն ասաց. «Այդ որոշման մեկ օրինակը քննիչը պարտավոր էր ներկայացնել այդ գույքի տիրոջը եւ ստանալ նրա ստորագրությունը։ Սակայն օրենքի իմպերատիվ պահանջը չի կատարվել, եւ մենք մամուլից ենք տեղեկացել, իսկ այդ որոշումը ստացել ենք դրա կայացումից 21 օր անց՝ 3-րդ միջնորդությունը ներկայացնելուց հետո»։
Պաշտպանը նշեց, որ սույն գործով պաշտպանական կողմին չեն տրամադրվել ողջ ծավալի նյութերը. «Այդ գործում առկա են եղել բազմաթիվ այլ դատավարական փաստաթղթեր, որոնցում եղած տվյալները կարող են առնչվել սույն գործով ամբաստանյալներին»։
Մեղադրող դատախազն էլ առարկեց ներկայացված միջնորդությանը, շեշտելով, որ պաշտպան Հակոբյանը վերացական դատողություններ է ներկայացրել, որոնք քրեադատավարական օրենքներից չեն բխում. «Ինձ բացարկ հայտնելու միջնորդության մեջ որեւէ խախտման մասին չներկայացվեց, ներկայացվածները սուբյեկտիվ բնույթի դատողություններ էին։ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 202-րդ հոդվածով սահմանված է, որ անձին որպես մեղադրյալ ներգրավվելու հիմքը, նրա կողմից արարքի կատարումը վկայումը բավարար ապացույցների ամբողջությունն է։ Դատարանի համար ակնառու կդառնա մեղադրական եզրակացությունը ուսումնասիրելուց հետո ապացույցների ամբողջությունը ակնառու կլինի»։
Անդրադառնալով այն հայտարարություններին, թե Սերժ Սարգսյանի մեղադրանքի հիմքում միայն մեկ ցուցմունք է, դատախազն ասաց. «Դա քրեական գործերի նյութերից չբխող, վերացական հայտարարություն է։ Այդ հիմքերը սուբյեկտիվ մեկնաբանման արդյունք են, հետեւաբար օբյեկտիվ իրականության հետ որեւէ կապ չունեն։ Դա հիմք չէ ինձ բացարկ հայտնելու համար»։
Նշենք, որ այս գործով ամբաստանյալի կարգավիճակում է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Ֆլեշ» ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանը, նախկին գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը, գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Սամվել Գալստյանը եւ նույն նախարարության Բուսաբուծության վարչության պետ Գեւորգ Հարությունյանը։
Սերժ Սարգսյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Նրա պաշտպան Ամրամ Մակինյանը պնդում է, որ մեղադրանքը շինծու է։ Ըստ մամուլի տեղեկությունների, մեղադրանքի հիմքում Սերգո Կարապետյանի ցուցմունքն է։ Նա և Սերժ Սարգսյանն առերեսվել են։

Адвокат третьего президента Армении Сержа Саргсяна Рубен Акопян на заседании 25 февраля представил ходатайство об отводе прокурора Арсена Мартиросяна.
Адвокат Рубен Акопян отметил, что предварительное следствие по данному делу проходило с рядом нарушений, упущений, однако надзорный прокурор не только не отреагировал на них, но и сам допустил нарушения.
«По повестке следователя ССС Серж Саргсян 4 декабря 2019 года был вызван на допрос в качестве свидетеля, через несколько минут после завершения допроса была проведена очная ставка между ним и другим обвиняемым по данному делу. В 16:10 очная ставка была завершена, а в 16:12 следователь в своем кабинете просто перевернул пакет документов, лежащих на столе, заявив о решении привлечь его в качестве обвиняемого, которое уже было составлено, напечатано и подписано, время о привлечении в качестве обвиняемого по понятным причинам отсутствовало. Поэтому, допрос и очная ставка в качестве свидетеля носили формальный характер, его результаты не имели никакого значения для следователя, и обстоятельство вовлечения в качестве обвиняемого было, по всей вероятности, заранее определено другим должностным лицом». Адвокат подчеркнул, что следователь ССС был уверен, какие показания получит от вызванного на очную ставку лица. По закону, человека можно привлечь только при наличии доказательной базы. Однако обвинение в отношении Сержа Саргсяна состоит из противоречивых, нелогичных показаний одного человека, частично недопустимых. Адвокат подчеркнул, что выдвинутое Сержу Саргсяну обвинение незаконно.
Говоря о наложении ареста на имущество Сержа Саргсяна, Акопян сказал: «Один экземпляр этого решения следователь обязан был представить владельцу этого имущества и получить его подпись. Однако императивное требование закона не было выполнено, и мы узнали из прессы, а это решение получили спустя 21 день после представления 3-го ходатайства».
Защитник отметил, что по данному делу стороне защиты не были предоставлены материалы в полном объеме: «В этом деле было множество других процессуальных документов, имеющиеся в которых данные могут касаться подсудимых по данному делу».
Прокурор возразил против ходатайства, подчеркнув, что Акопян представил абстрактные суждения, которые не вытекают из уголовно-процессуальных законов: «В ходатайстве о предоставлении мне отвода о каком-либо нарушении не было заявлено, представленное субъективные суждения. Статьей 202 Уголовно-процессуального кодекса установлено, что основанием для вовлечения лица в качестве обвиняемого, свидетельством совершения им деяния является совокупность достаточных доказательств. Для суда станет очевидной совокупность доказательств после изучения обвинительного заключения».
Касаясь заявлений о том, что в основе обвинения Сержа Саргсяна лежит только одно показание, прокурор сказал: «Это абстрактное заявление, не вытекающее из материалов уголовного дела. Эти основания являются результатом субъективной интерпретации, следовательно, не имеют никакого отношения к объективной действительности. Это не основание для того, чтобы заявить мне отвод».