ՄԻԵԴ-ը կասկածի տակ է առել Խոջալուի դեպքերի ադրբեջանական վարկածը: Այս մասին «Խոջալու 28» քննարկումների ժամանակ ասաց լրագրող, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության փորձագետ Մարինա Գրիգորյան:
Նա հիշեցրեց ՄԻԵԴ-ի` ադրբեջանցի լրագրող Էյնուլա Ֆաթուլաեւի գործով որոշման գոյության մասին, ով այցելել էր Ղարաբաղ եւ հոդված էր գրել տեսածի վերաբերյալ: Մասնավորապես, լրագրողը նշել էր, որ հայկական կողմը մարդասիրական միջանցք է ապահովել Խոջալուի բնակիչների համար: «Նրան ձերբակալել են, բայց հիմա խոսքը դրա մասին չէ: ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ նշվում է, որ իրադարձությունները չեն հետաքննվել եւ կա որոշակի անորոշություն: ՄԻԵԴ-ը փաստացի ասում է, որ առնվազն ապացուցված չէ եւ ամեն ինչ միանշանակ չէ եւ որ չի կարելի մեղքը հայկական կողմի վրա դնել»,- ասաց Մարինա Գրիգորյանը:
Փորձագետը շեշտեց, որ Խոջալուի օպերացիայի պատճառների մասին քիչ է խոսվում: «Սարսափելի, աղետալի իրավիճակ էր, որում հայտնվել էր Ստեփանակերտը: Շրջափակման մեջ: Հնարավոր չէր սնունդ, վառելիք, անգամ ջուր եւ դեղեր հասցնել: Եվ միեւնույն ժամանակ կրակոցներ, օրվա ընթացքում մի քանի անգամ: Իրավիճակը աղետալի էր քաղաքում գտնվող 30 հազար փախստականի եւ 50 հազար բնակչության համար: Արցախի մայրաքաղաքին ֆիզիկական ոչնչացում էր սպառնում: Դա կանխելու համար իրականացվեց Խոջալուի գրավման օպերացիան, քանի որ այնտեղ էր գտնվում Ղարաբաղի միակ օդանավակայանը: Այս օպերացիան գոյատեւման միջոց էր: Հայկական կողմը թույլ չտվեց Ստեփանակերտի ֆիզիկական ոչնչացումը»,- ասաց Մարինա Գրիգորյանը:
Լրագրողը, մեկնաբանելով «Նեզավիսիմայա գազետա»-յում արված հրապարակումը, լրագրողն այն ծիծաղելի եւ անհեթեթ անվանեց: «Հրապարակումը լի է անհեթեթություններով, անհամապատասխանություններով, աբսուրդային փաստարկներով ու ենթադրություններով»,- ասաց Գրիգորյանը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ «Սովորական ցեղասպանություն» ծրագրի շրջանակներում ավելի քան 10 վավերագրական ֆիլմ է նկարահանվել, այդ թվում` երկու ֆիլմ Սումգայիթի դեպքերի մասին: «Բայց հարցը ոչ միայն հավաքագրման եւ ստեղծման մեջ է, այլեւ` փաստերի տարածման: Այ սա արդեն խնդիր է: Օրինակ, ՀՀ առաջին նախագահի օրոք դիվանագետներին եւ լրագրողներին ընդհանրապես կարգադրվել էր լռել»,- նշեց Մարինա Գրիգորյանը:

ЕСПЧ поставил под сомнение азербайджанский вариант событий в Ходжалу. Об этом заявила журналист, эксперт по нагорно-карабахскому конфликту Марина Григорян в ходе обсуждений «Ходжалу 28».
Она напомнила о существовании решения ЕСПЧ по делу азербайджанского журналиста Эйнуллы Фатуллаева, посетившего Карабах и написавшего статью об увиденном. В том числе, журналист отмечал, что армянская сторона обеспечила гуманитарный коридор жителям Ходжалу. «Его арестовали, но сейчас не об этом. В решении ЕСПЧ отмечается, что события не расследованы и есть некоторая неопределенность. Фактически ЕСПЧ говорит, что как минимум не доказано и все неоднозначно, что нельзя сваливать вину на армянскую сторону», - констатировала Марина Григоряна.
Эксперт подчеркнула, что мало говорится о причинах Ходжалинской операции. «Ужасная, катастрофическая ситуация, в которой оказался Степанакерт. В блокаде. Не было возможности доставить еду, топливо, даже воду и лекарства. И при этом обстреливался, несколько раз в день. Ситуация была катастрофической для находившихся в городе 30 тысяч беженцев и 50 тысяч населения. Столице Арцаха грозило физическое уничтожение. Для того, чтобы не допустить этого, была проведена операция по захвату Ходжалу, поскольку там находился единственный в Карабахе аэропорт. Эта операция была способом выжить. Армянская сторона не позволила физически уничтожить Степанакерт», - подчеркнула Марина Григорян.
Комментируя публикацию в «Независимой газете», журналист назвала ее смешной и абсурдной. «Публикация полна нелепостями, нестыковками и абсурдными доводами и предположениями», - отметила Григорян. Она также сообщила, что в рамках проекта «Обыкновенный геноцид» было снято более 10 документальных фильмов, в том числе два о событиях в Сумгаите. «Но вопрос не только в собрании и создании, но и в распространении фактов. Вот это уже проблема. К примеру, при первом президенте Армении дипломатам и журналистам вообще давали указание молчать», - заметила Марина Григорян.