ՄԻԵԴ-ը կասկածի տակ է առել Խոջալուի դեպքերի ադրբեջանական վարկածը: Այս մասին «Խոջալու 28» քննարկումների ժամանակ ասաց լրագրող, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության փորձագետ Մարինա Գրիգորյան:
Նա հիշեցրեց ՄԻԵԴ-ի` ադրբեջանցի լրագրող Էյնուլա Ֆաթուլաեւի գործով որոշման գոյության մասին, ով այցելել էր Ղարաբաղ եւ հոդված էր գրել տեսածի վերաբերյալ: Մասնավորապես, լրագրողը նշել էր, որ հայկական կողմը մարդասիրական միջանցք է ապահովել Խոջալուի բնակիչների համար: «Նրան ձերբակալել են, բայց հիմա խոսքը դրա մասին չէ: ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ նշվում է, որ իրադարձությունները չեն հետաքննվել եւ կա որոշակի անորոշություն: ՄԻԵԴ-ը փաստացի ասում է, որ առնվազն ապացուցված չէ եւ ամեն ինչ միանշանակ չէ եւ որ չի կարելի մեղքը հայկական կողմի վրա դնել»,- ասաց Մարինա Գրիգորյանը:
Փորձագետը շեշտեց, որ Խոջալուի օպերացիայի պատճառների մասին քիչ է խոսվում: «Սարսափելի, աղետալի իրավիճակ էր, որում հայտնվել էր Ստեփանակերտը: Շրջափակման մեջ: Հնարավոր չէր սնունդ, վառելիք, անգամ ջուր եւ դեղեր հասցնել: Եվ միեւնույն ժամանակ կրակոցներ, օրվա ընթացքում մի քանի անգամ: Իրավիճակը աղետալի էր քաղաքում գտնվող 30 հազար փախստականի եւ 50 հազար բնակչության համար: Արցախի մայրաքաղաքին ֆիզիկական ոչնչացում էր սպառնում: Դա կանխելու համար իրականացվեց Խոջալուի գրավման օպերացիան, քանի որ այնտեղ էր գտնվում Ղարաբաղի միակ օդանավակայանը: Այս օպերացիան գոյատեւման միջոց էր: Հայկական կողմը թույլ չտվեց Ստեփանակերտի ֆիզիկական ոչնչացումը»,- ասաց Մարինա Գրիգորյանը:
Լրագրողը, մեկնաբանելով «Նեզավիսիմայա գազետա»-յում արված հրապարակումը, լրագրողն այն ծիծաղելի եւ անհեթեթ անվանեց: «Հրապարակումը լի է անհեթեթություններով, անհամապատասխանություններով, աբսուրդային փաստարկներով ու ենթադրություններով»,- ասաց Գրիգորյանը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ «Սովորական ցեղասպանություն» ծրագրի շրջանակներում ավելի քան 10 վավերագրական ֆիլմ է նկարահանվել, այդ թվում` երկու ֆիլմ Սումգայիթի դեպքերի մասին: «Բայց հարցը ոչ միայն հավաքագրման եւ ստեղծման մեջ է, այլեւ` փաստերի տարածման: Այ սա արդեն խնդիր է: Օրինակ, ՀՀ առաջին նախագահի օրոք դիվանագետներին եւ լրագրողներին ընդհանրապես կարգադրվել էր լռել»,- նշեց Մարինա Գրիգորյանը:

The European Court of Human Rights has questioned Azerbaijan’s version of the events of Khojaly. This is what journalist, expert on the Nagorno-Karabakh conflict Marina Grigoryan said during discussions on the 28th anniversary of the Khojaly Massacre today.
She recalled the decision of the ECHR on the case of Azerbaijani journalist Eynula Fatulayev, who had visited Karabakh and written an article on what she had seen there. In particular, the journalist had written that the Armenian side had ensured a humanitarian corridor for the residents of Khojaly. “She was detained, but we’re not talking about her. The decision of the ECHR states that there hasn’t been an inquiry into the events and that there is some uncertainty. The ECHR de facto states that not everything is unequivocal and it isn’t safe to throw the blame on the Armenian side,” Marina Grigoryan said.
The expert stressed that there aren’t many discussions on the reasons behind the Khojaly operation. “Stepanakert was in a horrible and devastating situation. The capital of Artsakh was on the brink of physical annihilation. The operation to seize Khojaly was perpetrated to prevent this. The only airport of Karabakh was located there. The Armenian side didn’t allow the physical annihilation of Stepanakert,” Marina Grigoryan said.
She also informed that more than ten documentary films have been produced within the scope of the Ordinary Genocide project, including two films about the Sumgait pogroms.