Ճանապարհատրանսպորտային համակարգում շատ խորքային խնդիրներ կան: Սակայն երբ մենք պատժում ենք վարորդին, նրան զրկում ենք բալերից, պետք է հարց տանք՝ արդյոք պետությունը նրանց համար պայմաններ է ստեղծում առանց խախտումների վարելու համար: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում «Ճանապարհային երթեւեկության արդի հիմնախնդիրները եւ դրանց լուծման ուղիները» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում գրեթե չկա մեքենաների կայանման համակարգ: «Այլ հարց է ճանապարհների լայնությունը: Ոչ պակաս կարեւոր խնդիր է 9 բալանոց շեմը: Ինչո՞ւ հենց 9 բալ»,- ասաց պատգամավորը:
Նշենք, որ Հայաստանում հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել «Վարչական պատասխանատվության մասին» օրենքում եւ 6 հարակից օրենքներում փոփոխությունները, որոնք ենթադրում են ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության գնահատման բալային համակարգի ներդրում:

В дорожно-транспортной системе Армении есть множество глубинных проблем. Но когда мы наказываем водителя, лишая его баллов, должны задаться вопросом, были ли созданы государством все необходимые условия для того, чтобы он не совершал нарушений при вождении. Об этом в Национальном Собрании в ходе парламентских слушаний на тему «Актуальные проблемы дорожного движения и пути их решения», инициированных парламентской фракцией партии «Процветающая Армения», заявил 27 февраля секретарь фракции Арман Абовян.
По его словам, в Армении практически не существует системы обеспечения стоянок для автомобилей. «Другой вопрос – ширина дорог в республике, их разметка. Не менее важной проблемой является планка в 9 баллов. Почему именно 9 баллов?», - посетовал Абовян.
Отметим, что с 1 января в Армении вступили в силу поправки в закон «Об административной ответственности» и шесть смежных законов, предусматривающие внедрение балловой  системы оценки безопасности дорожного движения.