Անկարան պաշտոնապես որոշում է ընդունել սիրիական զորքերը «թշնամական թիրախներ» համարելու մասին: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հինգշաբթի երկրի Անվտանգության խորհրդի շտապ խորհրդակցություն է անցկացրել Իդլիբում թուրք տասնյակ զինվորականների զոհվելու մասին տեղեկություններից հետո: Հանդիպմանը մասնակցել են զորքերի բոլոր տեսակների հրամանատարները եւ ուժային գերատեսչություններին ղեկավարները, ինչպես նաեւ ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն: Նիստից անմիջապես հետո թուրքական բանակը կրակ է արձակել սիրիական կառավարական ուժերի դիրքերի վրա, իսկ դիվանագետները խորհրդակցել են ՆԱՏՕ-ի հետ: Վաշինգտոնում արդեն պահանջներ են հնչում Անկարային օգնելու կանգնեցնել «սիրիական ռեժիմը» եւ Ռուսաստանին: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը ուրբաթ առավոտյան հայտարարել է, որ Իդլիբում սիրիական զորքերի դիրքերի վրա հարձակման փորձը ձեռնարկել են ահաբեկիչները, նշում է «Կոմերսանտը»:
Ուրբաթ լույս գիշերը Սիրիային սահմանակից Հաթայի նահանգապետ Ռահմի Դողանը հայտնել էր, որ «սիրիական ռեժիմի» կողմնակիցների օդային հարվածի հետեւանքով զոհվել է 33 թուրք զինվորական, շատերը ծանր վիրավորումներ են ստացել: Գիշերվա ընթացքում նահանգապետի հայտարարությունները փոխվել են, նա սկսբում ասում էր 9 զոհվածի մասին: Միաժամանակ, սիրիական ընդդիմությանը մոտ Մարդու իրավունքների պաշտպանության մոնիթորինգի կենտրոնի տվյալներով՝ Սիրիայում հինգշաբթի զոհվել է Թուրքիայի առնվազն 34 քաղաքացի, իսկ համացանցում տեղեկություն էր հայտնվել ավելի քան 100 զոհվածի մասին:
Անվտանգության ոլորտում թուրք առաջատար փորձագետներից մեկը՝ Մեթին Գյուրքանը իր Twitter-յան էջում նշել է, որ իրավիճակն «ավելի վատթար է, քան 2015 թվականի նոյեմբերի 24-ին», երբ ռուսական Սու-21Մ ռմբակոծիչը խփվեց թուրքական F-16-ի հրթիռով եւ ընկավ Սիրիայում Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորությամբ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այդ միջադեպը որակել էր «հարված թիկունքին» ահաբեկիչների մեղսակիցների կողմից: Մոսկվայի եւ Անկարայի հարաբերությունները փաստացի մեկ տարի ընդհատվել էին:
Թուրք զինվորականների զոհվելու համապատկերին ամբողջ աշխարհում համացանցային ռեսուրսների արգելափակմանը հետեւող Netblocks պորտալը հայտնել էր թուրքական խոշորագույն փրովայդեների կողմից սոցցանցերին հասանելիության սահմանափակման մասին: Հինգշաբթի երեկոյան Թուրքիայի տարածքում փաստացի ամբողջությամբ անհասանելի էին եղել Twitter-ը, Facebook-ը եւ Instagram-ը: Ընդ որում՝ Թուրքիայի իշխանությունները այս ռեսուրսների արգելափակման մասին ոչ մի պաշտոնական հայտարարություն չէին կատարել: Մինչդեռ, Թուրքիայում սա սոցցանցերին հասանելիության մասշտաբային սահմանափակման առաջին դեպքը չէ: Նախկինում նույնպիսի արգելափակումներ են մտցվել Սիրիայում «Խաղաղության ակունք» եւ «Եփրատի վահան» թուրքական գործողությունների ժամանակ: Netblocks-ի փորձագետների կարծիքով՝ միջոցառումները կոչված են սահմանափակելու ռազմական գործողությունների վերաբերյալ զգայուն տեղեկությունների բաց հասանելիության տարածումը, առաջին հերթին՝ իրադարձությունների վայրից լուսանկարների եւ տեսանյութերի, ինչպես նաեւ զոհվածների թվի մասին տեղեկությունների տարածումը:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը ուրբաթ առավոտյան հայտարարել էր, որ Իդլիբում սիրիական զորքերի դիրքերի վրա հարձակման փորձը ձեռնարկել էին ահաբեկիչները:
«Փետրվարի 27-ին, սակայն, Բեհուն բնակավայրի շրջանում սիրիական զորքերի կրակոցների տակ են հայտնվել թուրք զինծառայողները, որոնք գտնվել են ահաբեկչական կազմավորումների մարտական շարքերում: Ընդ որում՝ թուրքական կողմից ռուսական Հաշտեցման կենտրոնին փոխանցված կոորդինատների համաձայն՝ Բեհուն բնակավայրի շրջանում թուրքական զինված ուժերի ոչ մի ստորաբաժանում չի եղել եւ չպետք է այնտեղ գտնվեր»,- հայտնել է գերատեսչությունը: Ըստ նախարարության հայտարարության՝ Ռուսաստանի ՕՏՈՒ ավիացիա չի կիրառվել:
Դեռեւս հինգշաբթի ցերեկը նախագահ Էրդողանը պնդում էր, որ Իդլիբում իրադարձությունները զարգանում են Թուրքիայի օգտին: Նա հենց այդ ժամանակ խոսել էր Սիրիայում թուրք 3 զինվորականի զոհվելու մասին: Այդ պահին փետրվարի ընթացքում Իդլիբում զոհված Թուրքիայի քաղաքացիների թիվը հասնում էր 20-ի: Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ պատասխան հարվածների հետեւանքով երկրի զինված ուժերը 17 օրում սիրիական կառավարական ուժերի շարքերում ոչնչացրել էին 1709 մարդու: Անկարան, սակայն, մինչ դա չէր շտապում պաշտոնապես հայտարարել Դամասկոսի դեմ ռազմական գործողության մասին, չնայած Թուրքիայի նախագահի՝ իր քաղաքացիների զոհվելուն խիստ պատասխանելու խոստմանը: Թուրքիայի իշխանությունները մինչեւ վերջին պահը հույս ունեին Իդլիբի հարցում Մոսկվայի հետ փոխզիջման գալ: Անկարան հինգշաբթի անցավ Իդլիբի հարցով Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳՆ եւ ուժային գերատեսչությունների ներկայացուցիչների միջեւ բանակցությունների արդեն երրորդ ռաունդը: Բայց իրավիճակը կտրուկ փոխեց:
Թուրքական ԱԽ խորհրդակցությունից հետո նախագահ Թայիփ Էրդողանի ղեկավարած «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության մամուլի քարտուղար Օմեր Չելիքը հայտարարեց, որ Թուրքիան որոշում է ընդունել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին չեզոք ուժերը համարել «թշնամական թիրախներ»:
Հիշեցնենք, որ Իդլիբում իրավիճակը սրվել է փետրվարի սկզբին, երբ սիրիական բանակի գործողությունների հետեւանքով մեկ շաբաթում Իդլիբում զոհվեց 14 թուրք քաղաքացի: Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դրա պատասխանատվությունը դրեց ոչ միայն Դամասկոսի, այլ նաեւ Մոսկվայի վրա: Նա Ռուսաստանից պահանջեց կասեցնել Իդլիբում սիրիական կառավարական ուժերի հարձակումը: Սիրիական բանակը պետք է հեռանար մինչեւ փետրվարի վերջը, այլապես Թուրքիան խոստացել էր Իդլիբում լայնածավալ ռազմական գործողություն սկսել: Դրանից բացի, նախագահ Էրդողանը սպառնացել էր, որ անպատիժ չի թողնի Թուրքիայի քաղաքացիների զոհվելու նոր միջադեպերը: Այս շրջանում սիրիական ընդդիմության եւ Թուրքիայի դիտակետերի ուժեղացման նպատակով Իդլիբ թուրք զինվորականների եւ տեխնիկայի տեղափոխումը սկսվել է դեռեւս հունվարի վերջին:
Այս համապատկերին Մոսկվայի եւ Անկարայի ներկայացուցիչները խորհրդակցություններ էին սկսել՝ փորձելով Իդլիբի հարցում հերթական փոխզիջումը գտնել՝ միաժամանակ միմյանց մեղադրելով 2018 թվականի սեպտեմբերի եւ 2019-ի հոկտեմբերի Սոչիի համաձայնագրերի խախտման մեջ, որոնք առնչվում էին ապաէսկալացիայի այս գոտուն: Ռուսական կողմն ընդգծում էր, որ Թուրքիան չի կատարել ահաբեկիչներից սիրիական ընդդիմությանը տարանջատելու պարտավորությունը, չի կարողացել կասեցնել ապաէսկալացիայի գոտուն սահմանակից շրջանների գնդակոծությունները, ինչպես նաեւ չի ապահովել ազատ հասանելիությունը Մ4 եւ Մ5 մայրուղիներին (Լաթաքիա-Հալեպ, Դամասկոս-Հալեպ): Թուրքիան իր հերթին հայտարարել էր, որ Մոսկվան չի կասեցրել սիրիական բանակի առաջխաղացումը Իդլիբի խորքում: Այս շրջանում սիրիական բանակի առաջին հարձակողական գործողությունը սկսվել էր դեռեւս ապրիլի վերջին՝ ահաբեկիչների դեմ պայքարի պատրվակով: Այդ ժամանակից ի վեր ապաէսկալացիայի գոտու սահմանները զգալիորեն փոխվել են: Փետրվարի կեսին սիրիական բանակը կարողացավ վերահսկողություն հաստատել ամբողջ Մ5 մայուղու վրա, եւ Իդլիբի ապաէսկալացիայի գոտու շուրջ Աստանայի համաձայնագրով (Թուրքիայի, Ռուսաստանի եւ Իրանի մասնակցությամբ) տեղակայված թուրքական դիտակետերի զգալի մասը հայտնվեց սիրիական կառավարական ուժերի վերահսկած տարածքներում: Անկարան հայտարարեց, որ մտադիր չէ թողել իր դիրքերը: Թուրք զինվորականները սկսեցին աջացություն ցույց տալ սիրիական ընդդիմության ջոկատներին: Արդյունքում հինգշաբթի լույս գիշերը նրանք գրավեցին Սարաքիբը, որը տեղակայված է Մ4 եւ Մ5 մայրուղիների խաչմերուկում: Սիրիական բանակը ձեռնարկեց քաղաքը հետ նվաճելու փորձ: Միաժամանակ սիրիական կառավարական ուժերը շարունակեցին հարձակումը Իդլիբ նահանգի հարավում:
Հինգշաբթի Սիրիայի պատերազմող կողմերի հաշտեցման կենտրոնի ղեկավար, փոխծովակալ Օլեգ Ժուրավլյովը հայտարարել էր, որ «թուրքական կողմն աջակցություն է ցուցաբերել անօրինական զինված խմբերի գործողություններին` հրետանային կրակով եւ հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ` Սիրիայի զինված ուժերի ստորաբաժանումների ուղղությամբ հարվածներ հասցնելու համար»: Նա նաեւ հայտնել էր սիրիական ՀՕՊ միջոցներով թուրքական գրոհային անօդաչուի ոչնչացման մասին:
Այս խոսքը հնչել է մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության ղեկավար Հուլուսի Աքարը հայտարարել էր, որ Անկարայում Ռուսաստանի պատվիրակության հետ բանակցություններին քննարկվում է սիրիական օդային տարածքի` թուրքական անօդաչուների թռիչքների համար անարգել բացման հնարավորությունը: Մոսկվայում այս հայտարարությունը դեռ չի մեկնաբանվել, սակայն ավելի վաղ ռուս զինվորականները բազմիցս շեշտել են, որ Իդլիբի օդային տարածքը վերահսկվում է Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի կողմից:
Միեւնույն ժամանակ, Մոսկվայում արդեն սկսել են մտահոգություն հայտնել առ այն, որ սիրիական երկինքը կարող է վտանգավոր դառնալ ռուսական ավիացիայի համար: Այսպես՝ Իդլիբում աշխատող «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի թղթակիցները հայտնել են, որ «զինյալներն ու թուրք մասնագետները» զենիթահրթիռային համալիրների օգնությամբ փորձում են խոցել ռուսական եւ սիրիական ինքնաթիռները:
Անվտանգության խորհրդի նիստից անմիջապես հետո հայտնի դարձավ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի` ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ հեռախոսազրույցի մասին: ՆԱՏՕ-ի ղեկավարը դատապարտել էր Իդլիբ նահանգում սիրիական ռեժիմի եւ դրա հովանավոր Ռուսաստանի օդային հարվածները եւ կոչ արել նրանց «դադարեցնել հարձակողական գործողությունները, հարգել միջազգային օրենքները»: Ըստ Օմեր Չելիքի` ուրբաթ առավոտյան Թուրքիայի իշխանությունները կսկսեն խորհրդակցություններ անցկացնել ՆԱՏՕ-ի հետ Իդլիբում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ:
«Թուրքիայի վրա իրականացված գրոհը ՆԱՏՕ-ի վրա հարձակում է: Մենք ակնկալում ենք, որ որոշակի քայլեր կձեռնարկվեն անթռիչք գոտու ստեղծման համար»,- հայտարարել է Օմեր Չելիքը:
Մինչ այդ Անկարան եւ Բրյուսելը բազմիցս քննարկել էին Իդլիբում իրավիճակի համակարգման հնարավորությունը: Բացի այդ, Թուրքիան քննարկում էր Սիրիայի հետ իր սահմանին գտնվող Patriot ամերիկյան հակաօդային հրթիռային համակարգերի տեղակայումը: Սակայն Վաշինգտոնն այս հարցով որոշումներ դեռ չի կայացրել:
Միեւնույն ժամանակ, հինգշաբթի ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ դեսպան Քեյ Բեյլի Հաթչիսոնը հույս էր հայտնել, որ Թուրքիայի նախագահը կտեսնի, թե ով է Անկարայի հուսալի դաշնակիցը: «Նրանք տեսնում են, թե ինչ է Ռուսաստանը, տեսնում են, թե ինչ է արվում այժմ»,- ասել է նա:
Ուրբաթ գիշերը, երբ հայտնի դարձան թուրքական զինված ուժերում նոր զոհերի մասին, ԱՄՆ հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեմն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ էր արել թռիչքային գոտի ստեղծել սիրիական Իդլիբի ուղղությամբ: «Աշխարհը ծալած ձեռքերով նստած է եւ հետեւում է Ասադի, Իրանի եւ ռուսների կողմից Իդլիբի ոչնչացմանը»,- նշվում է նրա հայտարարության մեջ:
Երկու օր առաջ Կոնգրեսում Սենատի զինված ուժերի հարցերով կոմիտեի լսումների ժամանակ մեկ այլ հետաքրքիր հայտարարություն էր արել ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության ղեկավար, գեներալ Թոդ Ուոլթերսը: «Թե՛ Միացյալ Նահանգների, եւ թե՛ Թուրքիայի երկարաժամկետ շահերից է բխում համատեղ աշխատանքի շարունակումը Ռուսաստանի դեմ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ, ինչպես` երկկողմ հիմքով, այնպես էլ` ՆԱՏՕ-ի միջոցով»,- շեշտել էր նա:
Ըստ գեներալի` Ռուսաստանին դիմակայելու հարցում Թուրքիայի դերը հիմնարար նշանակություն ունի: «Երկու երկրներն էլ Սեւծովյան տարածաշրջանն իրենց ազդեցության բնական ոլորտն են համարում: Նրանք շարունակում են հակամարտել Լիբիայում եւ ուղիղ պայքար են մղում Իդլիբում»,- ասաց նա:
Մինչ այժմ Վաշինգտոնը չի կարողացել խախտել Սիրիայի հարցում Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երեք տարվա ընթացքում զարգացած սերտ դաշինքը, որի հետեւանք դարձավ «Աստանայի ձեւաչափը»: Չնայած իրենց հակադիր տեսակետներին` Մոսկվան եւ Անկարան փոխզիջում գտան ոչ միայն սիրիական հարցերում, այլեւ` տարածաշրջանային այլ խնդիրներրի շուրջ, այդ թվում` Լիբիայի իրավիճակի վերաբերյալ: Նախագահներ Պուտինի եւ Էրդողանի միջեւ շփումներն ավելի հաճախակի էին, քան որեւէ մեկի միջեւ: Փետրվարին Իդլիբում ճգնաժամի վերջին սրման սկզբից ի վեր Անկարան մի քանի անգամ հասկացրել էր, որ նոր հանդիպում է ակնկալում երկու նախագահների միջեւ: Սպասվում էր, որ այն կարող է տեղի ունենալ մարտի 5-ին: Սակայն Կրեմլում հայտարարեցին, որ նախագահ Պուտինն այլ ծրագրեր ունի:
Ուրբաթ գիշերը Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով մի թուրք պաշտոնյայի, հաղորդել էր, որ Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո Թուրքիան որոշել է չկանգնեցնել սիրիացի փախստականներին, որոնք ձգտում են մուտք գործել Եվրոպա ծովային կամ ցամաքային ճանապարհով: Գործակալության զրուցակցի խոսքով` Սիրիայի փախստականների հոսքի առաջացման դեպքում Թուրքիայի ոստիկանությանը, առափնյա պահակախմբին եւ սահմանային ծառայությանը հանձնարարվել էր քայլեր չձեռնարկել: Մի քանի ժամ անց այս տեղեկությունը հաստատել էր Օմեր Չելիքը:
«Թուրքիայի միգրացիոն քաղաքականությունը անփոփոխ է մնում, բայց մենք այլեւս չենք կարողանում զսպել փախստականներին»,- Չելիքի խոսքերը մեջբերում են թուրքական լրատվամիջոցները: Մինչ այդ Անկարան բազմիցս հայտարարել էր, որ Իդլիբում տիրող իրավիճակը վտանգում է երկրի անվտանգությունը, քանի որ թուրք-սիրիական սահմանին հարյուր հազարավոր սիրիացի փախստականներ են կուտակվել՝ Ռուսաստանի օդուժի եւ սիրիական ավիացիայի կողմից հարվածներից խուսափելու հույսով, մինչդեռ Թուրքիան չի կարողանում գլուխ հանել այն 3.7 միլիոն փախստականներից, որոնք վաղուց արդեն գտնվում են իր տարածքում: Եթե եվրոպական երկրները ոչինչ չձեռնարկեն, Անկարան խոստացել է փախստականների հոսքերը ուղղել դեպի Եվրոպա: 2016-ին կնքված համաձայնագրի համաձայն` ԵՄ-ն միլիարդավոր եվրո օգնություն է հատկացրել` Անկարայի կողմից ներգաղթյալների ներհոսքը դեպի Եվրոպա դադարեցնելու դիմաց:
ՄԱԿ-ում պնդում են, որ դեկտեմբերի 1-ից փախստականների թիվը մոտ 950 հազար է: Հաղորդվում է նաեւ ավիահարվածների հետեւանքով հարյուրավոր քաղաքացիական զոհերի մասին: Ուրբաթ գիշերը Բելգիայի եւ Գերմանիայի ներկայացուցիչները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ` կոչ անելով դադարեցնել խաղաղ բնակիչների մահը: Սակայն, ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզիի խոսքով, «Իդլիբի եւ ընդհանուր առմամբ Սիրիայի խնդրի միակ լուծումը կլինի ահաբեկիչների վերջնական եւ անդառնալի վտարումը երկրից»: Նա իր արեւմտյան գործընկերներին կոչ էր արել չթաղել Աստանայի գործընթացը:

Анкара официально приняла решение считать сирийские войска «вражескими целями». Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел в четверг срочное совещание Совета безопасности страны после сообщений о гибели десятков турецких военных в Идлибе. На встрече присутствовали командующие всех видов войск и руководители силовых ведомств, а также глава МИД Мевлют Чавушоглу. Сразу после заседания турецкая армия открыла огонь по позициям сирийских проправительственных сил, а дипломаты проконсультировались с НАТО. В Вашингтоне уже звучат требования помочь Анкаре остановить «сирийский режим» и Россию. Утром в пятницу Минобороны России заявило, что попытку наступления на позиции сирийских войск в Идлибе предприняли террористы, пишет «КоммерсантЪ».
В ночь на пятницу губернатор примыкающей к границе Сирии турецкой провинции Хатай Рахми Доган сообщил, что в результате воздушного удара со стороны сторонников «сирийского режима» погибли 33 турецких военных, многие получили тяжелые ранения. Заявления губернатора менялись в течение ночи, изначально он говорил о девяти погибших. В то же время, по данным близкого к сирийской оппозиции Центра мониторинга за соблюдением прав человека, в течение четверга в Сирии погибли по меньшей мере 34 гражданина Турции, а в соцсетях появились сообщения о более чем ста погибших.
Как отметил в своем Twitter один из ведущих турецких экспертов в области безопасности Метин Гюркан, ситуация «хуже, чем 24 ноября 2015 года», когда российский бомбардировщик Су-24М был сбит ракетой турецкого F-16 и упал в Сирии в четырех километрах от границы с Турцией. Президент РФ Владимир Путин назвал тот инцидент «ударом в спину» со стороны пособников террористов. Отношения между Москвой и Анкарой оказались фактически прерваны на год.
На фоне новостей о гибели турецких военных портал, отслеживающий блокировки интернет-ресурсов по всему миру Netblocks, сообщил об ограничениях доступа к социальным сетям крупнейшими турецкими провайдерами. Вечером в четверг на территории Турции фактически полностью недоступными оказались Twitter, Facebook и Instagram. При этом никаких официальных заявлений о блокировке этих ресурсов власти Турции не делали. Между тем, это не первый случай масштабного ограничения доступности соцсетей в Турции. Такие же блокировки вводились ранее во время турецких операций в Сирии «Источник мира» и «Щит Евфрата». Эксперты Netblocks предполагают, что меры призваны ограничить распространение в открытом доступе чувствительной информации о ходе военных операций, прежде всего, фото и видео с места событий, а также сообщений о числе погибших.
Утром в пятницу Минобороны России заявило, что попытку наступления на позиции сирийских войск в Идлибе предприняли террористы.
«Вместе с тем, 27 февраля в районе населенного пункта Бехун под обстрел сирийских войск попали турецкие военнослужащие, находившиеся в боевых порядках террористических формирований. При этом, согласно переданным турецкой стороной российскому Центру примирения координатам, никаких подразделений турецких вооруженных сил в районе населенного пункта Бехун не было и не должно было находиться»,— сообщило ведомство. Авиация ВКС России, согласно заявлению министерства, не применялась.
Еще днем в четверг президент Эрдоган утверждал, что события в Идлибе развиваются в пользу Турции. Тогда же он рассказал о гибели в Сирии трех турецких военных. На тот момент число погибших в Идлибе в течение февраля граждан Турции достигло 20 человек. В результате ответных ударов, по данным турецкого Минобороны, за 17 дней вооруженные силы страны нейтрализовали 1709 человек в рядах сирийских проправительственных сил. Однако до этого Анкара не спешила официально объявлять о военной операции против Дамаска, несмотря на обещания президента Турции жестко ответить на гибель своих граждан. До последнего момента турецкие власти надеялись найти компромисс по Идлибу с Москвой. В четверг в Анкаре прошел уже третий раунд переговоров по Идлибу между представителями МИД и силовых ведомств России и Турции. Но ситуация резко изменилась.
После совещания турецкого Совбеза пресс-секретарь возглавляемой президентом Тайипом Эрдоганом Партии справедливости и развития (ПСР) Омер Челик завил, что Турция приняла решение считать силы лояльные президенту Сирии Башару Асаду «вражескими целями».
Напомним, что ситуация в Идлибе обострилась в начале февраля, когда в течение одной недели в результате действий сирийской армии в Идлибе погибли 14 турецких граждан. Реджеп Тайип Эрдоган возложил ответственность за это не только на Дамаск, но и на Москву. Он потребовал от России остановить наступление сирийских проправительственных сил в Идлибе. Отвод сирийской армии должен был состояться до конца февраля, в противном случае Турция обещала начать полномасштабную военную операцию в Идлибе. Кроме того, президент Эрдоган пригрозил, что не оставит безнаказанным новые инциденты с гибелью граждан Турции. Переброска турецких военных и техники в Идлиб для усиления сирийской оппозиции и наблюдательных постов Турции в этом районе началась еще в конце января.
На этом фоне представители Москвы и Анкары начали консультации, пытаясь найти очередной компромисс по Идлибу, одновременно обвиняя друг друга в нарушении Сочинских соглашений от сентября 2018-го и октября 2019 года, касающихся этой зоны деэскалации. Российская сторона подчеркивала, что Турция не выполнила обязательств по размежеванию сирийской оппозиции от террористов, не смогла остановить обстрелы районов, приграничных с зоной деэскалацией, а также не обеспечила свободного доступа к трассам М4 и М5 (Латакия—Алеппо, Дамаск—Алеппо). Со своей стороны, Турция заявляла, что Москва не остановила продвижение сирийской армии вглубь Идлиба. Первая наступательная операция сирийской армии в этом районе началась еще в конце апреля под предлогом борьбы с террористами. С тех пор границы зоны деэскалации существенно изменились. В середине февраля сирийская армия смогла установить контроль над всей трассой М5, значительная часть турецких наблюдательных постов, размещенных вокруг зоны деэскалации Идлиб согласно Астанинским соглашениям (при участии Турции, России и Ирана), оказались на территории, подконтрольной сирийским правительственным силам. Анкара заявила, что не намерена оставлять свои позиции. Турецкие военные начали оказывать поддержку отрядам сирийской оппозиции. В итоге в ночь на четверг ими был взят Саракиб, который расположен на пересечении трасс М4 и М5. Сирийская армия предприняла попытку отбить город. Одновременно сирийские проправительственные силы продолжили наступление на юге провинции Идлиб.
В четверг начальник Центра по примирению враждующих сторон в Сирии контр-адмирал Олег Журавлев заявил, что «турецкая сторона продолжает поддержку действий незаконных вооруженных формирований огнем артиллерии и применением разведывательно-ударной беспилотной авиации для ударов по подразделениям сирийских вооруженных сил». Он также рассказал об уничтожении сирийскими средствами ПВО турецкого ударного беспилотника, который нарушил воздушное пространство Сирии. Эти слова прозвучали несколько часов спустя после того, как глава Минобороны Турции Хулуси Акар сообщил, что на переговорах в Анкаре с российской делегацией обсуждается возможность открытия воздушного пространства Сирии для беспрепятственных полетов турецких беспилотников. В Москве это заявление пока осталось без комментариев, однако ранее российские военные неоднократно подчеркивали, что именно ВКС РФ контролируют воздушное пространство над Идлибом. В то же время в Москве уже начали высказывать беспокойство, что сирийское небо может стать опасным для российской авиации. Так, работающие в Идлибе корреспонденты телеканала «Россия 24» сообщили, что «боевики и турецкие специалисты» пытаются сбить российские и сирийские самолеты при помощи переносных зенитных ракетных комплексов.
Сразу после завершения заседания Совбеза стало известно о телефонном разговоре министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом. Глава НАТО осудил «неизбирательные воздушные удары сирийского режима и его покровителя России» в провинции Идлиб и призвал их «прекратить наступление, уважать международное право». По словам пресс-секретаря ПСР, уже в пятницу утром власти Турции начнут проводить консультации с НАТО по ситуации в Идлибе.
«Совершенное нападение на Турцию, является атакой на НАТО. Мы ожидаем, что будут предприняты определенные шаги для бесполетной зоны»,— заявил Омер Челик.
До этого Анкара и Брюссель уже не раз обсуждали возможность координации по Идлибу. Кроме того, Турция рассматривала возможность размещения у своей границы с Сирией американских зенитных ракетных комплексов (ЗРК) Patriot. Однако в Вашингтоне на этот счет решений пока не принимали.
В то же время в четверг посол США при НАТО Кей Бейли Хатчисон выразила надежду, что президент Турции увидит, кто является надежным союзником Анкары. «Они видят, что такое Россия, они видят, что делается сейчас»,— сказала она. В ночь на пятницу, когда стало известно о новых жертвах среди турецких военных, американский сенатор-республиканец Линдси Грэм призвал президента США Дональда Трампа к созданию бесполетной зоны над сирийским Идлибом. «Мир сидит сложа руки и наблюдает за уничтожением Идлиба Асадом, Ираном и русскими»,— говорится в его заявлении.
Еще одно интересное заявлении к слушаниям в комитете Сената Конгресса по делам вооруженных сил сделал двумя днями ранее глава Европейского командования США генерал Тод Уолтерс.
«В долгосрочных интересах и США, и Турции лежит продолжение совместной работы для развития сотрудничества против России, как на двусторонней основе, так и через НАТО»,— подчеркнул он.
По словам генерала, роль Турции в противодействии России принципиально важная. «Обе страны рассматривают Черноморский регион как их естественную сферу влияния. Они продолжают конфликтовать в Ливии и ведут прямые бои в Идлибе»,— отметил он.
До сих пор Вашингтон не мог разрушить сложившийся за три года тесный союз между Россией и Турцией по Сирии, итогом которого стал «Астанинский формат». Несмотря на расхождения во взглядах Москва и Анкары находили компромисс не только по сирийским вопросам, но и по другим региональным проблемам, в том числе ситуации в Ливии. Контакты между президентами Путиным и Эрдоганом были чаще, чем с кем бы то ни было. С начала последнего обострения кризиса в Идлибе в феврале Анкара не раз давала понять, что рассчитывает на новую встречу двух президентов. Ожидалось, что она может состояться 5 марта. Однако в Кремле заявили, что у президента Путина другие планы.
В ночь на пятницу агентство Reuters со ссылкой на турецкого чиновника сообщило, что по итогам совещания своего Совбеза Турция решила не останавливать сирийских беженцев, которые стремятся попасть в Европу по морю или суше. По словам собеседника агентства, сотрудникам турецкой полиции, береговой охраны и погранпереходов было дано указание бездействовать в случае возникновения потока беженцев из Сирии. Через пару часов эту информацию подтвердил и Омер Челик.
«Миграционная политика Турции остается неизменной, однако мы больше не в состоянии сдерживать беженцев»,— цитируют слова пресс-секретаря ПСР турецкие СМИ.
До этого Анкара уже не раз заявляла, что ситуация в Идлибе ставит безопасность страны под угрозу, так как сотни тысяч сирийских беженцев скопились на сирийско-турецкой границе в надежде спастись от ударов ВКС РФ и сирийской авиации, в то время как Турция не справляется с теми 3,7 млн беженцев, которые уже давно находятся на ее территории. Анкара обещала направить потоки беженцев в Европу, если европейские страны будут бездействовать. В соответствии с соглашением, заключенным в 2016 году, ЕС выделил миллиарды евро помощи в обмен на согласие Анкары остановить приток мигрантов в Европу.
В ООН утверждают, что число перемещенных лиц с 1 декабря составило около 950 тыс. человек. Сообщается также о сотнях погибших среди мирного населения в результате авиаударов. В ночь на пятницу представители Бельгии и Германии в СБ ООН выступили с совместным заявлением, призвав остановить гибель мирных граждан. Однако, по словам постпреда РФ при ООН Василия Небензи, «единственным решением проблемы Идлиба и Сирии в целом будет окончательное и бесповоротное изгнание террористов из страны». Он также призвал западных коллег не хоронить астанинский процесс.