«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունը իր գործունեության մարզերում իրականացնում է դպրոցների գազաֆիկացման նախագիծ
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունը ռեգիոնների դպրոցների գազաֆիկացման նախագծի իրականացմանը տրամադրել է 110 մլն․ՀՀ դրամ /230 հազ․դոլար/
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունն Գեղարքունիքի և Արարատի մարզերի հանրակրթական  հաստատություններում ավարտին է հասցնում ջեռուցման համակարգերի անցկացման ծրագիրը։ Ծրագրի առաջին փուլը նախատեսում է հինգ դպրոցների գազաֆիկացում և ջեռուցման համակարգերի տեղադրում,  որտեղ գրեթե 30 տարի, դասասենյակների ջեռուցման խնդիրը լուծվում էր «բուրժույկաների» և հեղուկ վառելիքի միջոցով։
Ծրագրի առաջին փուլն ավարտվել է: Վարդենիսի  3 հիմնական  դպրոցներն այդ արդեն օգտվում են ջեռուցման  լոկալ համակարգից:
Սոթք գյուղի դպրոցում և դպրոցին կից գործող մանկապարտեզում և Արարատ քաղաքի դպրոցներից մեկում ջեռուցման համակարգերի մոնտաժման աշխատանքները ևս մոտենում են ավարտին, և 2020թ․ մարտին նախատեսվում է դրանք հանձնել շահագործման։
Ծրագրի իրականացման կոորդինատոր, «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերության արտաքին կապերի և սոցիալական քաղաքականության ղեկավար Ռուզաննա Գրիգորյան․
«Ծրագրի իրականացման արդյունքում ներդրվել են ջեռուցման ժամանակակից և անվտանգ համակարգեր, կառուցվել է 1350 գծամետր  լոկալ գազատար, մոնտաժվել են ընդհանուրը 15 000 քառակուսի մետր մակերեսով ջեռուցման համակարգեր ։ Ծրագրի ամբողջ արժեքը կազմում է 150 մլն․ ՀՀ դրամ, որից 40 մլն․ դրամը ներդրվել է դպրոցների խնայված միջոցներից, իսկ 110 մլն․ դրամը /230 հազ․ դոլարը/ տրամադրել է «ԳեոՊրոմայնինգ» ընկերությունը։
Երկու տարի շարունակ մենք աշխատել ենք այս ծրագրի նախապատրաստման և իրականացման ուղղությամբ և այսօր շատ ուրախ ենք դրա հաջող ավարտի համար։ Մեր երեխաների ուսման համար տաք և հարմարավետ պայմանների ապահովումը մեր գործընկերների և կապալառուների համատեղ աշխատանքի այդյունքն է, որոնք աջակցեցին մեզ այս նախագծի իրականացման գործում։
ԳեոՊրոՄայնինգ ընկերության նախագահ Ռոման Խուդոլիյ․ «Կրթական ենթակառուցվածքներում սոցիալական ներդրումները մեր ընկերության կորպորատիվ և սոցիալական քաղաքականության առաջնահերթություններից են։ Մենք մեր սոցիալական ծրագրերում շեշտը դնում ենք երիտասարդ սերնդի կրթության և առողջության ապահովման վրա, որին հնարավոր չէ հասնել  առանց այդ գործընթացների համար հարմարավետ պայմանների ստեղծման և ճիշտ մոտիվացիայի։ Կրթությունը և սպորտը այն ոլորտներն են, առանց որոնց հնարավոր չէ դաստիարակել ուժեղ և արդյունավետ ապագա սերունդ, և այդ հարցում մենք միշտ աջակցում ենք տեղական իշխանությունների և քաղաքացիների առողջ նախաձեռնություններին»։
Հաշվի առնելով ծրագրի առաջին փուլի հաջող փորձը, մենք մտադիր ենք շարունակել այս գործընթացները։ Մենք վճռականորեն կաջակցենք, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության  մեր ներկայության մարզերի բոլոր դպրոցներում և նախադպրոցական հաստատություններում ապահովենք ուսման հարմարավետ պայմաններ:
Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյան․ «Մեր դպրոցներում ժամանակակից և քաղաքակիրթ ջեռուցման կազմակերպման հարցը իսկապես բարդ խնդիր է։ Ցավոք տեղական բյուջեն թույլ չի տալիս այդ մասշտաբի նախագծեր իրականացնել։ Ամեն տարի մենք վառելիք ենք գնում դժվարությամբ տնտեսած միջոցներով, ինչը մեր երեխաների ուսման համար հարմարավետ պայմաններ չի ապահովում։ Այս խնդրի լուծման գործում «ԳեոՊրոմայնինգ» ընկերության ֆինանսական օժանդակությունը ու ավանդն անգնահատելի է. այն տեղից շարժեց և լուծելի դարձրեց երկար տարիներ օդում կախված հարցը։ Բացի դրանից, ընկերությունն աշխատում է նաև մարզում առկա մի շարք այլ սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ, որոնցով  էլ սոցիալական լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում սահմանամերձ բնակավայրերի զարգացմանը:

GeoProMiningнаправила в проект газификации школ в регионах 110 млн драм ( 230 тыс. долларов)
Компания GeoProMining завершает масштабный проект по строительству отопительных систем в общеобразовательных учреждениях в регионах присутствия в Армении – Гегаркуникской и Араратской областях. Первый этап программы предусматривает газификацию и монтаж отопительных систем в пяти школах, где ранее, на протяжении почти 30 лет, задача обогрева помещений решалась с помощью буржуек и жидкого топлива.
На первом этапе программы уже завершено строительство систем в трех школах города Варденисуже подключена локальная система отопления на основе природного газа. Работы по монтажу отопительных систем в школе и дошкольном учреждении при ней в селе Сотк и в одной из школ города Арарат близятся к завершению, и уже в марте 2020 года планируется их сдача в эксплуатацию.
Координирующая реализацию программы, глава департамента внешних коммуникаций и социальной политики GeoProMining Рузанн Григорян.«В результате реализации программы были внедрены современные и безопасные системы отопления, было построено 1 350 метров локального газопровода, смонтированы системы отопления общей площадью 15 000 квадратных метров. Общая стоимость программы составила 150 млн драмов, из которых 40 млн драмов предоставили сами школы из сэкономленных в результате средств, 110 млн драмов (230тыс. долларов) –компанияGeoProMining .
Мы два года работали над подготовкой и реализацией данной программы, и очень рады его успешному завершению. Теплые и комфортные условия учебы для наших детей стали результатом коллективного труда наших партнеров и подрядчиков, которые оказали нам поддержку в реализации проекта».
Президент GeoProMining Роман Худолий: «Социальные инвестиции в образовательную инфраструктуру – один из главных приоритетов политики корпоративной и социальной ответственности нашей компании. В своей социальной деятельности мы ставим акцент на образованное и здоровое молодое поколение, чего невозможно достичь без комфортных условий организации этого процесса и правильной мотивации. Образование и спорт – то, без чего невозможно воспитать сильное и эффективное будущее поколение, и в этом вопросе мы всегда поддерживаем здоровые инициативы граждан и местных властей. Учитывая успешный опыт реализации первого этапа программы, мы намерены продолжить этот процесс. Мы решительно будем содействовать тому, чтобы обеспечить комфортные условия образования во всех школах и в дошкольных учреждениях в регионах нашего присутствия в Армении».
Губернатор Гегаркуникской области Армении Гнел Саносян: «Вопрос организации современного и цивилизованного отопления в наших школах – действительно сложный. К сожалению, местные бюджеты не позволяют реализовать проекты подобного масштаба, каждый год мы закупали топливо на отопление, и все равно накопленные с трудом средства не обеспечивают для наших детей комфортных условий учебы. В решении данной проблемы финансовое содействие компании GeoProMining сложно переоценить, оно сдвинуло с места решение вопроса, который висел в воздухе много лет. Кроме того, компания положительно работает над решением ряда других социальных вопросов региона, чем оказывает серьезную социальную поддержку нашим приграничным населенным пунктам».