«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունը իր գործունեության մարզերում իրականացնում է դպրոցների գազաֆիկացման նախագիծ
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունը ռեգիոնների դպրոցների գազաֆիկացման նախագծի իրականացմանը տրամադրել է 110 մլն․ՀՀ դրամ /230 հազ․դոլար/
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունն Գեղարքունիքի և Արարատի մարզերի հանրակրթական  հաստատություններում ավարտին է հասցնում ջեռուցման համակարգերի անցկացման ծրագիրը։ Ծրագրի առաջին փուլը նախատեսում է հինգ դպրոցների գազաֆիկացում և ջեռուցման համակարգերի տեղադրում,  որտեղ գրեթե 30 տարի, դասասենյակների ջեռուցման խնդիրը լուծվում էր «բուրժույկաների» և հեղուկ վառելիքի միջոցով։
Ծրագրի առաջին փուլն ավարտվել է: Վարդենիսի  3 հիմնական  դպրոցներն այդ արդեն օգտվում են ջեռուցման  լոկալ համակարգից:
Սոթք գյուղի դպրոցում և դպրոցին կից գործող մանկապարտեզում և Արարատ քաղաքի դպրոցներից մեկում ջեռուցման համակարգերի մոնտաժման աշխատանքները ևս մոտենում են ավարտին, և 2020թ․ մարտին նախատեսվում է դրանք հանձնել շահագործման։
Ծրագրի իրականացման կոորդինատոր, «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերության արտաքին կապերի և սոցիալական քաղաքականության ղեկավար Ռուզաննա Գրիգորյան․
«Ծրագրի իրականացման արդյունքում ներդրվել են ջեռուցման ժամանակակից և անվտանգ համակարգեր, կառուցվել է 1350 գծամետր  լոկալ գազատար, մոնտաժվել են ընդհանուրը 15 000 քառակուսի մետր մակերեսով ջեռուցման համակարգեր ։ Ծրագրի ամբողջ արժեքը կազմում է 150 մլն․ ՀՀ դրամ, որից 40 մլն․ դրամը ներդրվել է դպրոցների խնայված միջոցներից, իսկ 110 մլն․ դրամը /230 հազ․ դոլարը/ տրամադրել է «ԳեոՊրոմայնինգ» ընկերությունը։
Երկու տարի շարունակ մենք աշխատել ենք այս ծրագրի նախապատրաստման և իրականացման ուղղությամբ և այսօր շատ ուրախ ենք դրա հաջող ավարտի համար։ Մեր երեխաների ուսման համար տաք և հարմարավետ պայմանների ապահովումը մեր գործընկերների և կապալառուների համատեղ աշխատանքի այդյունքն է, որոնք աջակցեցին մեզ այս նախագծի իրականացման գործում։
ԳեոՊրոՄայնինգ ընկերության նախագահ Ռոման Խուդոլիյ․ «Կրթական ենթակառուցվածքներում սոցիալական ներդրումները մեր ընկերության կորպորատիվ և սոցիալական քաղաքականության առաջնահերթություններից են։ Մենք մեր սոցիալական ծրագրերում շեշտը դնում ենք երիտասարդ սերնդի կրթության և առողջության ապահովման վրա, որին հնարավոր չէ հասնել  առանց այդ գործընթացների համար հարմարավետ պայմանների ստեղծման և ճիշտ մոտիվացիայի։ Կրթությունը և սպորտը այն ոլորտներն են, առանց որոնց հնարավոր չէ դաստիարակել ուժեղ և արդյունավետ ապագա սերունդ, և այդ հարցում մենք միշտ աջակցում ենք տեղական իշխանությունների և քաղաքացիների առողջ նախաձեռնություններին»։
Հաշվի առնելով ծրագրի առաջին փուլի հաջող փորձը, մենք մտադիր ենք շարունակել այս գործընթացները։ Մենք վճռականորեն կաջակցենք, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության  մեր ներկայության մարզերի բոլոր դպրոցներում և նախադպրոցական հաստատություններում ապահովենք ուսման հարմարավետ պայմաններ:
Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյան․ «Մեր դպրոցներում ժամանակակից և քաղաքակիրթ ջեռուցման կազմակերպման հարցը իսկապես բարդ խնդիր է։ Ցավոք տեղական բյուջեն թույլ չի տալիս այդ մասշտաբի նախագծեր իրականացնել։ Ամեն տարի մենք վառելիք ենք գնում դժվարությամբ տնտեսած միջոցներով, ինչը մեր երեխաների ուսման համար հարմարավետ պայմաններ չի ապահովում։ Այս խնդրի լուծման գործում «ԳեոՊրոմայնինգ» ընկերության ֆինանսական օժանդակությունը ու ավանդն անգնահատելի է. այն տեղից շարժեց և լուծելի դարձրեց երկար տարիներ օդում կախված հարցը։ Բացի դրանից, ընկերությունն աշխատում է նաև մարզում առկա մի շարք այլ սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ, որոնցով  էլ սոցիալական լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում սահմանամերձ բնակավայրերի զարգացմանը:

GeoProMining company is completing a large-scale project of construction of heating systems in the educational institutions of the regions of its presence in Armenia – Gegharkunik and Ararat regions. The first stage of the program provides for gasification and installation of heating systems in five schools, where earlier, for almost 30 years, the task of heating of the classrooms was solved with the help of “burjuykas” and liquid fuel.
At the first stage of the program, construction of the heating systems in three schools of the city of Vardenis has already been completed. Local heating systems based on natural gas have already been connected. Installation of heating systems in the schools and pre-school institution in the village of Sotk and in one of the schools of Ararat are nearly completing, and it is planned to put them into operation in March 2020.
Ruzanna Grigoryan. Coordinator of the program, Head of the department of external communications and social policy of “GeoProMining”
“As a result of the program, modern and safe heating systems are installed. Local gas pipeline of 1,350 meters is built, and also heating systems with a total area of 15,000 square meters. Total cost of the program amounted to 160 million drams, of which 50 million drams were provided by the schools from their savings, and 110 million drams (230 thousand dollars) was invested by GeoProMining company”.
We have been working on the preparation and implementation of this program for two years, and we are very pleased to have it successfully completed. Warm and comfortable study conditions for our children are the result of the collective efforts of our partners and contractors, who supported us in the implementation of the project”.
President of the “GeoProMining” company Roman Khudoliy
“Social investments in educational infrastructure is one of the main priorities of our company corporate and social responsibility policy. In our social activities, we focus on having an educated and healthy young generation. This cannot be achieved without comfortable conditions for organizing those processes, and also motivation. Without education and sports, it is impossible to bring up a strong and effective future generation, and in relation to these issues, we always support healthy initiatives of the citizens and local authorities. Given the successful experience in implementing the first phase of the program, we intend to continue this process. We will resolutely help to ensure comfortable educational conditions in all schools and preschool institutions in the regions of our presence in Armenia”.
Governor of the Gegharkunik region of Armenia Gnel Sanosyan
“The issue of organizing modern and civil heating of our schools was a really difficult one. Unfortunately, local budgets did not allow implementation of such big projects. Every year we were buying fuel for heating, and all the same, the accumulated funds were not providing comfortable learning conditions for our children. It is difficult to overestimate the financial assistance of GeoProMining in solving this problem. It has moved the solution from a standstill, which has been in the air for many years. In addition, the company is working on a number of other social issues existing in the region, thus ensuring enormous social support to our borderline towns and villages.