ՀՀ-ում վիճակագրական տվյալները վերջին 20 տարիներին շարունակաբար կեղծվում են: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «ՀՀ ղեկավարները, ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկայիս, օգտվում են այդ կեղծ տվյալներից իրենց քաղաքական գործունեությունն արդարացնելու եւ հասարակությանը մոլորության մեջ պահելու համար։ Վստահ եմ, կեղծված վիճակագրությունը կոռուպցիայի հիմքերից է։ Ավաղ, հեղափոխությունը այս խնդիրը չվերացրեց։
ՀՀ վարչապետը ԱՎԿ-ն պարզապես դարձրել է իշխանության քաղաքական պրոպագանդիստական կուսակցություն՝ յուրաքանչյուր ամիս կեղծ վիճակագրական տվյալներով "փաստելով" իբրեւ յուր գործունեության արդարացում։ Սույն եւ հաջորդ հրապարակումների մեջ ցույց եմ տալիս օրեցոր խորացող կեղծիքներն ու խաբեությունները։ Այդ վերլուծությունների հիման վրա ստացված տվյալներն ու եզրակացություններն ուղղված են մեր հանրությանը, կառավարությանը, դատախազությանը, ԱԺ հանձնաժողովներին, քաղաքական ուժերին։
1990-2018թթ մակրոտնտեսական կեղծիքները
ՀԲ-ի տվյալներից հետեւում է, որ 2018-ին ՀՀ-ում ՀՆԱ-ն կազմել է 1990թ 202.3%-ը, Վրաստանում՝ 99.5%-ը (Վրաստանը դեռ չի վերականգնել 1990թ տնտեսության մակարդակը), Ադրբեջանում՝ 269%-ը (հաշվարկած է շղթայական ինդեքսի եղանակով ըստ՝ https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG…)։ Ասել կուզի, որ Վրաստանն այս ընթացքում լրջորեն ետ է ընկել Հայաստանից եւ Ադրբեջանից, իսկ ՀՀ-ն, եթե ՀՀ ԱՎԿ 1990-2018թթ մակրոտնտեսական թվերը ճիշտ են, պետք է որ լիներ տարածաշրջանի առաջատարը։
Ինչո՞ւ։ 1990-ին բնակչության մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշով ՀՀ-ն այս 3 երկրների մեջ առաջինն էր։ Այսպես, 1990-ին բնակչության 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշը ՀՀ համար կազմել է 2826 ռուբլի (10.1 մլրդ ռ ՀՆԱ, 3574 հազ. մարդ բնակչություն), Վրաստանինը 2745 ռուբլի (15.0 մլրդ ռ ՀՆԱ, 5464 հազ մարդ) եւ Ադրբեջանինը 2045 ռ (14.7 մլրդ ռ ՀՆԱ եւ 7187 հազ մարդ)։ Տես՝ Содружество независимых государств в 1994 году. Статистический ежегодник. Москва 1995, էջ 11 եւ 19։ ԱՊՀ վիճակգրության մեկ այլ աղբյուր եւս փաստում է այն, որ 1990-ին ՀՀ-ն եւ Վրաստանն ունեցել են բնակչության մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի մոտավորապես նույն մակարդակը, իսկ Ադրբեջանը այդ նույն ցուցանիշով ետ էր մնում նրանցից 28%-ով։ Այսպես, 1990թ նշված ցուցանիշով ՀՀ-ն եւ Վրաստանը կազմում էին ԱՊՀ միջինի համապատասանաբար 76.7 եւ 77.0 տոկոսները (այսինքն՝ հավասար էին), մինչդեռ Ադրբեջանի պարագայում այն հավասար էր 57.5%-ի (Страны-члены СНГ в 1993г. Статистический ежегодник. Москва 1994, էջ 11)։ Եվ այսպես, 1990-ին Հայաստանը եւ Վրաստանը հավասար էին, իսկ Ադրբեջանը ետ էր մնում 28%-ով։ 2018-ին Հայաստանը 1990-ի նկատմամբ աճել է 2 անգամ, Ադրբեջանը՝ 2.6 անգամ եւ Վրաստանը նույնն է մնացել։ Այլ հավասար պայմաններում 2018-ին Հայաստանը պետք է Վրաստանից լավ ապրեր 2 անգամ եւ առնվազն հավասար լիներ Ադրբեջանին։ Բայց պարադոքսն այն է, որ 2018-ին բնակչության 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն ՀՀ-ում կազմել է 4200$, Վրաստանում՝ 4717$, իսկ Ադրբեջանում 4721$ (https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD…)։ Նույն թվերը հաշվի առած գնողունակության պարիտետը այսպիսին են. համապատասխանաբար 10343, 12004 եւ 18044$։ Բա մեր առաջանցիկ աճերն ի՞նչ եղան։ Չ՞է որ Վրաստանից պիտի 2 անգամ առաջ լինեինք։ Միգուցե մեր բնակչությու՞նն է աճել։ 2018-ին ՀՀ բնակչությունը եղել է 2951 հազ մարդ եւ 1990-ի համեմատությամբ պակասել է 17.5%-ով։ Վրաստանի բնակչությունը դարձել է 3731 հազ մարդ՝ պակասելով 31.8%-ով, իսկ ահա Ադբեջանի բնակչությունն ավելացել է 38 %-ով՝ եւ հասել է 9942 հազ. մարդու (https://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.TOTL)։ Ա յսինքն, Վրաստանի պարագայում Հայաստանի համեմատությամբ 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշի առաջանցիկ աճի սոսկ 14%-ն է բացատրվում բնակչության ավելի բարձր անկմամբ։ Այնուամենայնիվ, եթե ՀՀ ԱՎԿ թվերը ճիշտ լինեին, 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշով ՀՀ-ն Վրաստանից 1.86 անգամ բարձր պիտի լիներ։ Ադրբեջանը, նկատի ունենալով բնակչության հավելաճը, նույն ցուցանիշով ՀՀ-ից պետք է պակաս լիներ 1.45 անգամ, մինչդեռ ավել է 1.2 եւ 1.8 (գնողունակության պարիտետով) անգամ։
ՌԴ եւ այլ երկրների հետ համեմատելիս նույնպես պարադոքսն աշխատում է. Հայաստանն իբր թե ավելի արագ է զարգանում, բայց բնակչության կենսամակարդակի առումով մեր ու դրանց տարբերությունը չի կրճատվում։
Հարց է ծագում. իսկ նման ավաղաղումները ինչպե՞ս են լուծվել ՀԲ տվյալների երկարաժամկետ բազայում։ Շատ պարզ։ Հետ են գնացել եւ իջեցրել բազային թվերը։ Այսպես, ըստ այդ բազայի (https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.CD…; https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD…) 1990-ին ՀՀ ՀՆԱ-ն կազմել է Ադրբեջանի եւ Վրաստանի ՀՆԱ-երի ոչ թե 66%-ը (10 մլրդ ռ համապատասխանաբար 14.7 ու 15 մլրդ ռ-երի դիմաց), այլ Վրաստանի 28.5%-ը ու Ադրբեջանի 25%-ը (2.2 մլրդ $-ը համապատասխանաբար 7.7 եւ 8.5 մլրդ դոլարի դիմաց)։ Ընդ որում, երբ 1990-ի ՀՆԱ-ները հաշվարկել են դոլարով, ապա Ադրբեջանի եւ Վրաստանի նկատմամբ համամասնությունները հիմնականում պահպանվել են, իսկ ահա Հայաստանի ՀՆԱ-ն դոլարով գնահատելիս ուղիղ 2 անգամ պակասեցրել են։ Ըստ ՀԲ ներկայացուցիչ Ժ.Մ.Հապիի մեզ ուղղված նամակի, 1990թ բազայի դոլարային հաշվարկներն արված են ՀՀ ԱՎԿ կողմից։ Արդյունքում, Հայաստանում, որը 1990-ին նշված երկրներից ավելի լավ էր ապրում, ըստ "նոր հաշվարկի" 1990-ին 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 638$, Ադրբեջանինը՝ 1237$ եւ Վրաստանինը՝ 1615$։ Այսինքն, ըստ ՀԲ-ի (ավելի ճիշտ, ըստ ՀՀ ԱՎԿ-ի) 1990-ին հայերը վրացիներից վատ էին ապրում 2.5 անգամ, իսկ Ադբեջանից՝ 2 անգամ։ Երեւի բոլորն են հիշում, թե այն տարիներին ինչպես էին վրացական ու ադրբեջանական ավտոբուսներով մեր դրկիցները շաբաթ-կիրակի գալիս Երեւան առեւտուր անելու։ Ի՞նչ է այս բոլորը նշանակում։ ՀՀ ԱՎԿ-ն ամեն տարի խեղաթյուրում է ՀՆԱ թվերը արդեն ավելի քան 20 տարի, շանս տալիս օրվա իշխանությունների գլուխ գովելու աննախադեպ տնտեսական աճի մասով եւ ապա, ծածուկ, իջեցնում բազային թվերը։ Այսինքն, կոմունիստների ժամանակ ստացված տնտեսական աճը խորամանկությամբ տրանսֆորմացնում են օրվա իշխանության հաշվին։ Ահա այսպիսի ահավոր հանցագործություն։
Ավելի ուշ մենք ցույց կտանք, թե ո՞ր ճյուղերում եւ ո՞րքան է կեղծել ԱՎԿ-ն տնտեսական աճը։
Ո՞վ եւ ե՞րբ պետք է լուծի այս թնջուկը։ Ե՞րբ է ՍՄ-ն հայտնվելու կալանավայրերում, ե՞րբ է իրական պայքար տարվելու կեղծիքների ու կոռուպցիայի դեմ։ Ե՞րբ է ՆՓ-ն դադարեցնելու տնտեսական կեղծ ցուցանիշների գովքը։

Статистические данные в Армении за последние 20 лет постоянно фальсифицируются. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший премьер-министр Армении Грант Багратян.
«Уверен, что сфальсифицированная статистика является основой коррупции. Увы, революция не устранила данную проблему. А премьер-министр Армении превратил Комитет статистики Армении в политическую пропагандистскую партию власти.
В этой и последующих публикациях я покажу ежедневно углубляющиеся фальсификации и обман. Данные и выводы, сделанные на основе анализов, предназначены для нашей общественности, кабмина, прокуратуры и парламентских комиссий, политических сил.
Макроэкономические фальсификации 1990-2018 гг.
По данным Всемирного Банка (ВБ) в 2018 г. ВВП Армении составил 202,3% от ВВП 1990 г., в Грузии – 99,5% (она еще не восстановила уровень экономики 1990 г.), в Азербайджане – 269% (расчет проведен методом цепного индекса, согласно https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG).... Получается, что что Грузия за это время серьезно отстала от Армении и Азербайджана, а Армения, если макроэкономические цифры Статкомитета за 1990-2018 гг. верны, должна была быть лидером в регионе.
Почему? В 1990 г. Армения была первой среди этих трех стран по показателю ВВП на душу населения. Так, в 1990-ом ВВП на душу населения для Армении составлял 2826 рублей, Грузии – 2745 рублей и Азербайджана – 2745 рублей. См.: «Содружество независимых государств в 1994 году.» Статистический ежегодник. Москва 1995, стр. 11 и 19.
В другом источнике по статистике стран СНГ («Страны-члены СНГ в 1993г. Статистический ежегодник.» Москва 1994, стр. 11) также показывается, что в 1990 г. Армения и Грузия имели примерно одинаковый уровень ВВП на душу населения, а Азербайджан отставал от них на 28%. В 2018-ом показатели Армении выросли в 2 раза по сравнению с 1990-ым, Азербайджана – в 2,6 раза, а показатели Грузии остались на том же уровне. При прочих равных условиях в 2018-ом Армения должна была жить лучше Грузии в 2 раза и по крайней мере быть равной с Азербайджаном. Но парадокс заключается в том, что в 2018 г. ВВП на душу населения в Армении составил 4200 долларов, в Грузии - 4717 долларов и в Азербайджане - 4721 доллар (https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP. PCAP.CD ...).
Те же цифры с учетом паритета покупательной способности таковы: 10343, 12004 и 18044 долларов, соответственно. А что случилось с нашим прогрессивным ростом? Мы ведь должны были быть впереди Грузии аж в 2 раза? Неужели выросло наше население? Население в Армении в 2018-ом было 2951 тыс. человек и оно в сравнении с 1990-ым сократилось на 17,5%. Население Грузии стало 3731 тыс. человек, сократившись на 31,8%, а вот население Азербайджана увеличилось на 38% и дошло до 9942 тыс. человек (https://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.TOTL).
Таким образом, в случае Грузии, лишь 14% опержающего роста ВВП на душу населения по сравнению с Арменией объясняется более высоким сокращением населения. Даже при этом, если бы цифры Статкомитета Армении были верны, показатель ВВП на душу населения для Армении должен был быть в 1,86 раза выше, чем в Грузии. А в Азербайджане, с учетом роста населения, этот показатель должен был ниже, чем в Армении, в 1,45 раза, в то время как он выше в 1,2 раза (или в 1,8 раза с учетом паритета покупательной способности).
При сравнении с РФ и другими странами этот парадокс также очевиден: Армения, якобы, быстрее развивается, но разрыв в уровне жизни населения между Арменией и ними не сокращается.
Возникает вопрос: как же эти искажения были «решены» в долгосрочной базе данных ВБ? Очень просто. Вернулись назад и снизили базовые числа. Таким образом, согласно этой базе (https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.CD…; https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD…) в 1990 г. ВВП Армении составлял не 66% ВВП Азербайджана и Грузии (10 млрд рублей против 14.7 и 15 млрд рублей, соответственно), а 28.5% ВВП Грузии и 25% ВВП Азербайджана (2.2 млрд долларов против 7.7 и 8.5 млрд долларов, соответственно). При этом, при расчете ВВП 1990 г. в долларах для Азербайджана и Грузии новном пропорциональность в основном верно сохранялась, то при расчете ВВП Армении в долларах он был ровно в два раза занижен. Согласно адресованному нам письму представителя ВБ Ж. М. Хапии базовые долларовые расчеты базы 1990 г. были сделаны Статистическим комитетом РА. В результате, в Армении, которая в 1990 г. жила лучше перечисленных стран, по «новому подсчету» в 1990 г. ВВП на душу населения составил 638$, в Азербайджане 1237$ и в Грузии 1615$. То есть, согласно статданным и ВБ, в 1990 г. армяне жили хуже грузин в 2.5 раза и в 2 раза хуже азербайджанцев. Думаю, многие помнят, как наши соседи на азербайджанских и грузинских автобусах в выходные приезжали в Ереван за покупками.
Что все это значит? Статкомитет каждый год в течение более 20 лет искажает показали ВВП, давая шанс властям хвалиться беспрецедентным экономическим ростом, а потом, втихаря, снижает базовые цифры. Вот такое ужасное преступление.
Позже мы представим, в каких именно отраслях статслужба сфальсифицировала экономический рост.
Кто и когда должен размотать этот узел? Когда начнется реальная борьба против фальсификации и коррупции? Когда Никол Пашинян прекратит восхвалять лживые экономические показатели?»