Ամերիկյան ռեժիսոր Մայքլ Մուրը նախագահ Դոնալդ Թրամփին կորոնավիրուսից վտանգավոր է համարում, քանի որ գիտությունը կարող է բուժել հիվանդությունը, իսկ Թրամփը դրսեւորում է «անպարկեշտություն»՝ տարածելով ապատեղեկատվություն։
«Եթե դուք ունեք նախագահ, որն ասում է մարդկանց, թե սա սուտ է, որ պետք չէ անհանգստանալ, ի՞նչը կարող է ավելի վտանգավոր լինել՝ վիրու՞սը թե նախագահը, որը դա ասում է»,- հարցազրույցում հայտարարել է Մուրը։
«Որովհետեւ եթե մենք ազնիվ լինեինք եւ ամեն ինչ իմանայինք վիրուսի մասին, իսկ փաստերն ակնհայտ էին, գիտությունը կսկսեր դրա դեմ պայքարել»,- հավելել է Մուրը։
«Ձեւ անել, թե դա գոյություն չունի, եւ ասել մարդկանց Տասկալուսում կամ Դեթրոյթում, որ անհանգստանալու կարիք չկա․․․ Եթե նա ճիշտ չէ, եւ եթե Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը խոսում է վտանգի ամենամեծ մակարդակի մասին․․․ Ինչպես կանվանեք մարդուն, որ ասում է իր ժողովրդին, թե անհանգստանալու բան չկա, եւ որ այդ արել են դեմոկրատներն ու ԶԼՄ-ները»,- ասել է նա։

Американский режиссер Майкл Мур считает президента Дональда Трампа опаснее коронавируса,  потому что, хотя наука может вылечить болезнь, а Трамп создает «невежество», распространяя дезинформацию.
«Если у вас  президент, который говорит людям, что это обман,  что не о чем беспокоиться, что может быть опаснее? Вирус или президент, который это говорит», - заявил Мур в интервью
MSNBC. «Потому что, если бы мы были честны и знали все о вирусе, а факты были налицо, наука могла бы начать с ним бороться», - добавил Мур.
«Притворяться, что его не существует, и говорить людям в Таскалусе или Детройте, что не о чем беспокоиться... Если он не прав, и если Всемирная организация здравоохранения говорит о  самом высоком уровне риска... Как вы назовете человека,  который говорит своему народу, что беспокоиться не о чем, а что это сделано демократами и средствами массовой информации», - сказал он.