Կորոնավիրուսի հետ կապված երեկ ու այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանը խոսել է ինչպես Առողջապահության նախարարի, այնպես էլ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հետ, հայտնում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից։
Պաշտպանը ողջունում է ուսումնական հաստատություններում դասերը ժամանակավորապես դադարեցնելու որոշումը։ Այս հարցն այսօր առավոտյան քննարկել է ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ և արդեն եղել է նրա դրական դիրքորոշումը։
Դրանից բացի, հիմա շատ կարևոր է հետևել պաշտոնական աղբյուրներին, հիմք ընդունել միայն պատասխանատու մարմիններից եկող տեղեկությունները, վստահել մասնագետներին։ Պետական մարմիններն էլ պետք է հնարավորինս մանրամասն ու հաճախ տրամադրեն հանրությանը տեղեկություններ. լավ է, որ այդպիսի մոտեցում կա։ Պետք է դա հատկապես անել ամենալայն սփռում ունեցող լրատվամիջոցներով ու մարդկանց համար մատչելի եղանակներով։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմամբ՝ պատասխանատու մարմինները չունեն մտադրություն որևէ տեղեկություն թաքցնելու հանրությունից ու դա լավ է։ Անհրաժեշտ է ապատեղեկատվությունը հերքել միանգամից և բացառել դրա զարգացումը։
Չի կարելի խուճապի մատնվել և պետք է հետևել կորոնավիրուսի կանխարգելման կանոններին:
Բոլոր հարցերը նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության կենտրոնում են՝ իրավասության սահմաններում բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկելու համար:

The Human Rights Defender of Armenia talked to the Minister of Healthcare and the Minister of Education, Science, Culture and Sport about the coronavirus yesterday and today, reports the Public Relations Department of the Office of the Human Rights Defender of Armenia.
The Human Rights Defender welcomes the decision to temporarily suspend classes at educational institutions, discussed the matter with Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Harutyunyan this morning and expressed his positive stance.
In addition, now it is very important to follow the news from official courses and trust the specialists. State bodies must often provide the public with information that will be as detailed as possible.
The Human Rights Defender believes the relevant authorities have no intention to conceal any information from the public, and this is a good thing. Misinformation needs to be refuted immediately.
People don’t need to panic and have to follow the rules for prevention of coronavirus.
The Human Rights Defender is focused on all the issues in order to take all the necessary measures within its competence.