Իրանը կասկածանքով է վերաբերվում կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարում ԱՄՆ-ի առաջարկած օգնությանը ու կասկածում է նաեւ ամերիկացիների բարի կամքի մեջ: Այդ մասին հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին, հաղորդում է Mehr-ը:
Նրա խոսքով՝ ամերիկացիներն օգտագործում են այդ խնդիրը որպես Իրանի դեմ հակաքարոզչության գործիք: Նա նշել է, որ, ինչպես եւ ուրիշ երկրներում, Իրանում եւս կորոնավիրուսի բռնկումն անսպասելի էր, եւ Իսլամական Հանրապետությունը պատրաստ է պայքարել անցանկալի հյուրի դեմ:
«Իրանում վիրուսը հայտնաբերելու պահից մենք նկատում ենք ԱՄՆ ղեկավարությամբ հակաիրանական քարոզչություն եւ գիտենք միջոցների մասին, որոնք ձեռնարկվել են ամերիկացիների կողմից իրանցի ժողովրդի բարոյական կամքը կոտրելու համար: Մենք կասկածում ենք օգնության մասին ԱՄՆ-ի առաջարկի մեջ, քանի որ, ինչպես նրանք ավելի վաղ ցույց են տվել, այդպիսի հայտարարությունները միայն քաղաքական հռետորություն են, ոչ թե իրական առաջարկ: Նրանք մեզ պետք չեն»,-ասել է Մուսավին:

Иран с подозрением относится к предложению США о помощи в борьбе с распространением коронавируса и сомневается в доброй воле американцев. Об этом заявил представитель МИД ИРИ Аббас Мусави, передает Mehr.
По его словам, американцы используют эту проблему в качестве инструмента пропаганды против Ирана. Он отметил, что, как и в других странах, вспышка коронавируса в Иране была внезапной, и Исламская Республика готова бороться с нежеланным гостем.
«С момента появления вируса в Иране мы наблюдаем антииранскую пропагандистскую кампанию под руководством США и знаем о мерах, принятых американцами для снижения морального духа иранской нации. Мы сомневаемся в предложении США о помощи, поскольку, как они показали ранее, такие высказывания являются лишь политической риторикой, а не реальным предложением. Они нам не нужны», - Мусави.