«Մարտի 31-ին որոշվելու է Արցախի լինել-չլինելու հարցը. եթե ՀՀ քաղաքական իշխանությունը հեղափոխությունը տեղափոխի Արցախ, բոլորս պարտված ենք: Այս մասին Արցախի Քարինտակ համայնքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահի թեկնածու Վիտալի Բալասանյանը:
«Դա Բալասանյան Վիտոյի խնդիրը չէ, այլ Արցախի խնդիրն է»,- ասել է նա:
Բալասանյանը նշել է, որ այն կուրսը, որ Հայաստանի իշխանությունները տանում են Արցախի հարցով, շատ վտանգավոր է. «Բրատիսլավայում, երբ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասում է «Արցախի ընտրյալ ներկայացուցիչ», ես դիմում եմ Արցախի նախագահին ու Հայաստանի ԱԳ նախարարին: ԱԳ նախարարի տեսակետն է՝ «դե 92 թվականին էլ են այդ տերմինն օգտագործել»: Արցախի նախագահն էլ, թե՝ «կարող է մեխանիկորեն սխալվել ա»: Մեխանիկորեն դու էլ սխալվի, քո ԱԳ նախարարն էլ»,- ասաց Վիտալի Բալասանյանն ու հիշեցրեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը զուգահեռ Ադրբեջանում ԱՄՆ  դեսպանը հանդիպել է «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնք» կոչված ՀԿ ներկայացուցչի հետ:
«Մամեդյարով-Մնացականյան հանդիպման ժամանակ քննարկել են համատեղ բնակության հարցը»,- ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի թեկնածուն և հավելեց. «Երբ ԱՄՆ դեսպանն է հրավիրում ադրբեջանական համայնք կոչվածի ներկայացուցչին, արդեն իսկ ճանաչում է: Ես հայտարարություն եմ անում, ԱԳՆ խոսնակն ինձ պատասխանում է, թե՝ Բալասանյանը մարտի 31-ի ընտրություններին քաղաքական դիվիդենտներ է հավաքում: Ժողովուրդ, ես ի՞նչ քաղաքական դիվիդենտներ շահող եմ, ես զինվորական մարդ եմ»:
Վիտալի Բալասանյանն անդրադարձավ նաև երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակին: Այնուհետև պատասխանեց ընտրողներին հուզող հարցերին, որոնք վերաբերում էին հիմնականում Արցախի խնդրին և իրենց կյանքում առկա դժվարություններին: Ասաց, թե իր ընտրվելու պարագայում որ խնդիրները կլուծվեն առաջնահերթ և ինչպիսի փոփոխություններ կլինեն:

31 марта решится вопрос быть или не быть Арцаху. Если политическая власть Армении перенесет революцию в Арцах, то мы все потерпим поражение. Об этом заявил на встрече с жителями карабахского села Каринтак кандидат в президенты Арцаха Виталий Баласанян.
«Это вопрос не Баласаняна Вито, а Арцаха», - заявил кандидат в президенты НКР.
Баласанян отметил, что курс властей Армении по Арцахскому вопросу очень опасен.
«Когда министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян произносит в Братиславе «избранный представитель Арцаха», я обращаюсь к президенту Арцаха и министру иностранных дел Армении. Точка зрения главы МИД заключается в следующем: «Ну мы использовали этот термин также в 92-ом», а президент Арцаха говорит: «возможно, он ошибся механически». Ты тоже ошибись механически, как и твой министр иностранных дел», - заявил Виталий Баласанян.
Он также напомнил о том, что параллельно со встречей глав МИД Армении и Азербайджана в Баку состоялась встреча посла США с представителем так называемой общественной организации «Азербайджанская община Карабаха».
«Во время встречи Мамедъяров-Мнацаканян состоялось обсуждение вопроса совместного проживания», - отметил кандидат в президенты Республики Арцах.
«Когда посол США приглашает представителя так называемой азербайджанской общины, он уже признает его. Я делаю заявление, а пресс-секретарь МИД отвечает мне, что Баласанян собирает политические дивиденды для выборов 31 марта. Народ, разве я могу собрать политические дивиденды? Я человек военный», - добавил Баласанян.
Он также затронул социально-экономическое положение в стране, а затем ответил на вопросы избирателей, которые, в основном, касались Арцахского вопроса и их жизненных проблем. Баласанян ответил, какие вопросы намерен решить в первую очередь в случае своего избрания и какие изменения будут сделаны.