Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը զորքեր է ուղարկել Սիրիա ամերիկացիների ցուցումով: Նման կարծիք է հայտնել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը «Ռոսիա 24»-ին տված հարցազրույցում:
«Ռազմական տեսանկյունից առաջնահերթ խնդիրն այժմ Իդլիբն է: Ակնհայտ է, որ Էրդողանն իր զորքերն ուղարկել է ամերիկացիների ցուցումով: Իդլիբի ազատագրումից հետո մեր նպատակը կլինի արեւելյան շրջանների ազատագրումը»,- ասել է նա:
Ասադը նաեւ հայտարարել է, որ Անկարան խոչընդոտում է Իդլիբի ազատագրմանը: «Թուրքիան ներդրել է բոլոր ուժերը, որպեսզի խոչընդոտի Իդլիբի ազատագրմանն ու որպեսզի մենք չկարողանանք շարժվել դեպի արեւելք »,- ասել է Սիրիայի նախագահը:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направил войска в Сирию по указанию американцев. Такое мнение высказал президент Сирии Башар Асад в интервью телеканалу «Россия 24».
«С военной точки зрения, первоначальная задача сейчас - это Идлиб. Очевидно, что Эрдоган бросил все свои силы, очевидно, по указке американцев. В этом нет сомнений, потому что после освобождения Идлиба нашей целью будет освобождение восточных районов», - сказал он, передает ТАСС. https://tass.ru/
Также Асад заявил, что Анкара препятствует освобождению Идлиба, чтобы сирийские войска не могли двигаться на восток. «Они [Турция] приложили все силы, чтобы воспрепятствовать его [Идлиба] освобождению, чтобы мы не смогли двигаться на восток», - сказал он.