Իրանից եկած բեռնատարները, որոնք գտնվում են հայ վրացական սահմանին, պետք է ախտահանում իրականացվի, որ կարողանան շարժվել եւ հասնել Լարսի անցակետ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 5-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Վրացական կողմն այսօր աշխատանքներ է տանում, միաժամանակ երկու անցակետ են սպասարկում, մինչեւ այսօրվա ավարտը այդ մեքենաների անցումն ապահովված կլինի: Հավաքված մեքենաների քանակն այնքան չէ, որքան նախնական տեղեկությունն էր: Դրանց մի մասը, հավանաբար, տեղեկանալով, որ փակ է նաեւ մեր հարավային սահմանը եւ որոշակի արտադրանքի պահանջարկ կլինի նաեւ մեր ներքին շուկայում, որոշել են, որ չեն շարունակելու ճանապարհը: Մեր տեղեկություններով դրանք մոտ 20-30 մեքենաներ են, որ զննում կանցնեն եւ կուղղվեն դեպի Լարս»,-ասաց նախարարը:
Իր հերթին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ երկխոսություն է ձեւավորվել Իրանի հետ. «Տարբեր մակարդակներով սկսել են աշխատանքները, որ մենք մեր հարեւան Իրանի հետ կարողանանք հակազդել այս համաճարակին: Այդ երկխոսության մեջ կկարողանանք մանրամասնել, թե ինչպես միասնաբար կարող ենք աշխատել այդ ուղղությամբ»:

YEREVAN. – The trucks that came from Iran, and which are located on the Armenian-Georgian border, must undergo disinfection to be able to reach the Upper Lars border checkpoint. Tigran Khachatryan, the Minister of Economy of Armenia, stated this at today's Cabinet meeting.
“The Georgian side is carrying out work today, serving two checkpoints at the same time; the passing of those vehicles [from the border] will be ensured by the end of today,” the Minister added. “The number of cars piled up [there] is not as much as the initial information. Some of them, probably knowing that our southern border [with Iran] is also closed and that there will be demand for certain products also in our domestic market, have decided that they will not continue on the road. According to our information, these are about 20-30 vehicles that will undergo inspection and will be heading to Lars."
In his turn, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan noted that a dialogue had been formed with Iran. "Work has begun at various levels so that we can counter this epidemic [the novel coronavirus] with our neighboring Iran," he said. "In this dialogue we will be able to detail how we can work together in that direction."