Իրանից եկած բեռնատարները, որոնք գտնվում են հայ վրացական սահմանին, պետք է ախտահանում իրականացվի, որ կարողանան շարժվել եւ հասնել Լարսի անցակետ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 5-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Վրացական կողմն այսօր աշխատանքներ է տանում, միաժամանակ երկու անցակետ են սպասարկում, մինչեւ այսօրվա ավարտը այդ մեքենաների անցումն ապահովված կլինի: Հավաքված մեքենաների քանակն այնքան չէ, որքան նախնական տեղեկությունն էր: Դրանց մի մասը, հավանաբար, տեղեկանալով, որ փակ է նաեւ մեր հարավային սահմանը եւ որոշակի արտադրանքի պահանջարկ կլինի նաեւ մեր ներքին շուկայում, որոշել են, որ չեն շարունակելու ճանապարհը: Մեր տեղեկություններով դրանք մոտ 20-30 մեքենաներ են, որ զննում կանցնեն եւ կուղղվեն դեպի Լարս»,-ասաց նախարարը:
Իր հերթին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ երկխոսություն է ձեւավորվել Իրանի հետ. «Տարբեր մակարդակներով սկսել են աշխատանքները, որ մենք մեր հարեւան Իրանի հետ կարողանանք հակազդել այս համաճարակին: Այդ երկխոսության մեջ կկարողանանք մանրամասնել, թե ինչպես միասնաբար կարող ենք աշխատել այդ ուղղությամբ»:

Прибывшие из Ирана грузовики, находящиеся на армяно-грузинской границе, должны быть продезинфицированы для того, чтобы могли поехать дальше и дойти до КПП «Верхний Ларс». Об этом заявил на заседании Правительства 5 марта министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
«Сегодня грузинская сторона проводит работы, они одновременно обслуживают два пункта. Проезд этих машин до конца сегодняшнего дня будет обеспечен. Количество скопившихся автомобилей не такое, какое было при оглашении предварительных данных. Часть из них, вероятно, узнав о том, что закрыта и наша южная граница, и на нашем внутреннем рынке будет спрос на определенные товары, решила не продолжать дорогу. По нашей информации, это 20-30 машин, они будут осмотрены и после отправятся в сторону Ларса», - заверил Хачатрян.
В свою очередь, глава МИД Армении Зограб Мнацаканян отметил, что Армения в диалоге с Ираном. «Начались работы на разных уровнях, чтобы мы вместе с нашими соседями смогли противостоять этой эпидемии. При помощи диалога мы сможем детализировать то, как будем вместе работать в данном направлении», - отметил он.