Հարցի երկարաժամկետ լուծման համար պետք են լուրջ նախադրյալներ, օրինակ՝ Իդլիբի լիարժեք ազատագրում, իսկ դրա համար պետք է կանխատեսելիություն ցամաքում, այն դեպքում, երբ Սիրիայում դեռ գործում են ակտիվ ուժեր, որոնք ժամանակ առ ժամանակ սրում են իրավիճակը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ լոկալ առումով բանակցությունների արդյունքներից վկայում է, որ լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ չեն լինի:
«Թուրքիան այդ բանակցությունների գլխավոր նախաձեռնողը դարձավ՝ մեծացնելով Իդլիբում իր ներկայությունը: Բացի այդ, Անկարան հնարավորություն ստացավ պարեկում անցկացնել, ինչն էլ ավելի է մեծացնում Իդլիբում նրա ազդեցությունը: Ռուսաստանը եւս մեծացրել է իր ազդեցությունը՝ հաշվի առնելով այն, որ կառավարական զորքերը հսկողության տակ են առել ռազմավարական նշանակություն ունեցող կարեւոր օբյեկտներ եւ վերահսկողություն սահմանել ինչպես M4 մայրուղում, այնպես էլ դեպի Հալեպ տանող Մ5 մայրուղում»,- հավելեց նա:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Թուրքիայի ղեկավար Թայիփ Էրդողանը հինգշաբթի օրը Մոսկվայում կայացած բանակցությունների ընթացքում պայմանավորվել են հրադադարի եւ մի շարք այլ միջոցառումների մասին, որոնք ուղղված են իրավիճակի կարգավորմանը սիրիական Իդլիբ նահանգում: Նրանց կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունները նախատեսում են, որ Իդլիբում ռազմական գործողությունները շփման ողջ երկայնքով դադարեցվելու են մարտի 6-ին: Մարտի 15-ից Ռուսաստանի Դաշնությունն ու Թուրքիան կսկսեն համատեղ պարեկային ծառայությունները M4 մայրուղու վրա, որի երկայնքով անվտանգության միջանցք կստեղծվի: Մոսկվան եւ Անկարան վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Սիրիայի ինքնիշխանությունը պահպանելու վերաբերյալ եւ պայմանավորվել են շարունակել վճռական պայքարը ահաբեկչության դեմ:

Для долгосрочного решения вопроса нужны более серьезные предпосылки, например, полное освобождение Идлиба, а для этого нужна предсказуемость на суше, тогда как в этой части Сирии все еще действуют активные силы, которые времени от времени могут обострять ситуацию. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил арабист Саркис Григорян.
По его словам, в локальном смысле результаты переговоров заключаются в том, что широкомасштабных военных действий не будет.
«Турция стала главным бенефициаром этих переговоров, увеличив свое присутствие в Идлибе, хотя на этих территориях она контроль не осуществляла. Кроме того, Анкара получила возможность вести патрулирование, что еще больше увеличивает ее влияние в Идлибе. Россия также усилила свое влияние, добившись предсказуемости, учитывая, что правительственные войска взяли несколько стратегически важных объектов и установили контроль как над трассой М4, так и над трассой М5, ведущей к Алеппо»,- добавил он.
Президент России Владимир Путин и турецкий лидер Тайип Эрдоган на состоявшихся в четверг в Москве переговорах согласовали введение режима прекращения огня и ряд других мер, нацеленных на урегулирование ситуации в сирийской провинции Идлиб. Достигнутые ими договоренности предусматривают, что боевые действия в Идлибе будут прекращены вдоль всей линии соприкосновения с вступлением в силу перемирия 6 марта. С 15 марта РФ и Турция начнут совместное патрулирование по трассе М4, вдоль которой будет создан коридор безопасности. Москва и Анкара подтвердили приверженность сохранению суверенитета Сирии и договорились продолжать решительную борьбу с терроризмом.