Իդլիբի հարցով Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի պայմանավորվածությունները թույլ են տալիս ժամանակավորապես կայունացնել Սիրիայի հյուսիս-արեւմուտքի իրավիճակը: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հաղորդում է Anadolu-ն:
« Իդլիբում երկարաժամկետ խաղաղության մասին խոսելը դեռ վաղ է: Անկարան ռուսական կողմին տեղեկացնում է իրադարձությունների զարգացման մասին եւ հույս ունի, որ միջոցներ կձեռնարկվեն ձեռքբերված համաձայնություններին համապատասխան»,- ասել է նա՝ նշելով, որ Թուրքիան ուշադիր հետեւում է Սիրիայի հյուսիս-արեւմուտքում շփման գծում նախագահ Բաշար Ասադի աջակիցների եւ ուժերի տեղաբաշխմանը:
Նրա խոսքով՝ Անկարան պատրաստ է մինչեւ վերջ իրականացնել Սիրիայի հարցով պարտավորությունները, սակայն եթե հակառակորդ կողմը փորձի խախտել այդ համաձայնությունները, ապա Թուրքիայի հարվածն ավելի կոշտ կլինի:
«Թուրքիան ոչ միայն կպատասխանի, այլ ավելի զգալի հարված կհասցնի»,- խոստացել է Էրդողանը:
Նա նաեւ նշել է, որ Թուրքիայի ԶՈւ բոլոր 12 դիտակետերը շարունակում են գործել Սիրիայի հյուսիս-արեւմուտքում:

Договоренности Турции и России по Идлибу позволили временно стабилизировать ситуацию на северо-западе Сирии. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на заседании парламентской фракции правящей Справедливости и развития, передает Анадолу.
«Заявлять о долгосрочном мире в Идлибе пока рано», - сказал Эрдоган, отметив, что имеют место отдельные попытки нарушения режима прекращения огня в Сирии.  «Анкара информирует о развитии событий российскую сторону и надеется на принятие мер в соответствии с достигнутыми договоренностями», - сказал он, отметив, что Турция внимательно отслеживает перемещение сил и сторонников президента Башара Асада на линии соприкосновения на северо-западе Сирии.
По его словам, Анкара готова до конца выполнять обязательства по Сирии. Однако, если противоположная сторона попытается нарушить договоренности, удар Турции будет намного более жестким.  «Турция будет не просто отвечать на обстрелы, а нанесет намного более ощутимые удары», - пообещал Эрдоган.
Он отметил также, что все 12 наблюдательных пунктов ВС Турции продолжают действовать на северо-западе Сирии.