Էջմիածնի Էռնեկյանի դպրոցում կաթողիկոսի որոշմամբ դասերը դադարեցվել են։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Վարդանյանը։
«Վեհափառ հայրապետի որոշմամբ դադարեցրել ենք, սպասում ենք Էջմիածնում որոշման կայացմանը. ըստ այդմ՝ մեզ մոտ կշարունակվի մյուս գործընթացը։ Հիմնական խնդիրը բացակայություններն են, անհանգստությունը ծնողների մեծ էր, երեխաներին տանում էին տուն»,– նշեց նա։
«Էօրնեկեան հանրակրթական դպրոց» հանրակրթական ուսումնական հաստատությունը հիմնադրվել է Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից և Էդուարդո Էռնեկյանի բարերությամբ՝ 2009թ.։
Նշենք, որ Էջմիածնի դպրոցներում այսօր մեծ թվով բացակայություններ են եղել, ինչպես նաեւ ծնողները դասապրոցեսի ընթացքում երեխաներին տուն են տարել։ Պատճառը նախօրեին այդ քաղաքի բնակիչներից մեկի՝ կորոնավիրուսով ախտորոշումն է։
Նշենք, որ նախօրեին Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված երեք դեպքերից մեկը Էջմիածնի բնակիչ է, գիշերվանից ահազանգեր են ստացվում, որ պարբերաբար տասնյակ «Շտապօգնության» մեքենաներ են ներսուդուրս անում քաղաք։ Քաղաքացին, որի մոտ հաստատվել է վարակը, մարտի 8-ին մասնակցել է իր որդու նշանադրության արարողությանը։ Ըստ Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանի՝  նրա հետ սերտ շփում ունեցած անձիք այս պահին մեկուսացվում են։ Էջմիածնում, ընդհանուր առմամբ խուճապային տրամադրություններ կան, ծնողների մեծ մասն իրենց երեխաներին դպրոցներ եւ մանկապարտեզներ չի տարել։ Վերջին պաշտոնական տվյալով Հայաստանում կա 4 վարակված, 88 մարդ  մեկուսացված է։

By the decision of the Catholicos of All Armenians, classes at Eurnekian School in Etchmiadzin have been discontinued, as the school’s principal Susanna Vardanyan told Armenian News-NEWS.am.
“By the decision of the Supreme Patriarch, we have discontinued classes. The main problem is the absences. The children’s parents were very worried and were taking their children home,” she stated.
Today, there were many absences at schools in Etchmiadzin, and parents took their children home during class hours. This comes after a citizen of Etchmiadzin was diagnosed with coronavirus yesterday.
One of the three people diagnosed with coronavirus in Armenia yesterday is a resident of Etchmiadzin. Since last night, there have been many calls from people saying that there are ambulance trucks around the city. The man who was diagnosed with the virus attended his son’s engagement ceremony on March 8. Mayor of Etchmiadzin Diana Gasparyan wrote the following: “The patient is isolated; the possible circle of people in contact with him/her is being determined. I am always in touch with RA Minister of Health Arsen Torosyan, and I will provide additional information if needed. Please do not panic; just observe the rules of safety and hygiene.”