ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը շարունակում է ստացիոնար բուժում ստանալ «Էրեբունի» ԲԿ-ում։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը։
Նա նշեց, որ ներկա դրությամբ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով վաղը՝ մարտի 17-ին նշանակված դատական նիստը հետաձգելու հարց օրակարգում չկա։
Հիշեցնենք, որ մարտի 7֊ի երեկոյան Ռոբերտ Քոչարյանը տեղափոխվել էր «Նաիրի» բժշկական կենտրոն՝ արյան ճնշման կտրուկ տատանումով եւ ինքնազգացողության վատացումով։ Մարտի 8-ին Ռոբերտ Քոչարյանին տեղափոխել են «Էրեբունի» ԲԿ։

YEREVAN. – Armenia's second president Robert Kocharyan continues to receive inpatient treatment at Erebouni Medical Center. Kocharyan's lawyer Hovhannes Khudoyan told this to Armenian News-NEWS.am.
He added that, at present, a matter of postponing Tuesday’s court hearing on the criminal case against Kocharyan and several other former senior officials is not on the agenda.
On the evening of March 7, Robert Kocharyan was transferred from penitentiary to Nairi Medical Center due to a sharp fluctuation in his blood pressure and falling ill. And on March 8, he was transferred to Erebouni Medical Center.