Այսօր քաղաքական հարցերը ձուլվել են գոյատևման հարցերին. Կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակն ակնհայտորեն ցույց է տալիս մեր անպատրաստությունը այդ վտանգի հետ առերեսվելու։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 20–ին, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է Արցախի նախագահի թեկնածու Վիտալի Բալասանյանը։
Նա մասնավորապես նշել է. «Այս պահին, երբ մեր առջև ծառացել է ժողովրդի առողջությանը սպառնացող լրջագույն վտանգ, Արցախի իշխանությունն ընտրում է, այնուամենայնիվ, արտակարգ դրություն չսահմանելու ճանապարհը։ Քաղաքական շահերը վեր են դասվում համամարդկային շահերից։
Դեռևս կիրակի օրը ես դիմել եմ ԱՀ նախագահին՝ կորոնավիրուսի տարածման վտանգի լրջության մասին հայտարարությամբ և տրամադրել մանրամասն վերլուծություն, և ներկայացրել եմ թե ինչու է դա վտանգավոր հատկապես Արցախի համար, նշել եմ, որ մեր բնակչության 18% գտնվում է բարձր ռիսկային գոտում։
Ընդամենը 4 օր առաջ Հայաստանում վարակված էր 28 մարդ, իսկ այսօր արդեն` 122։ Հիվանդացածների թիվը կրկնապատկվում է յուրաքանչյուր երկու օրը մեկ: Հաշվեք, թե որքա՞ն կլինի 4 օրից, 8 օրից:
• Երեքշաբթի օրվանից մենք ամբողջությամբ դադարեցրել ենք ընտրողների հետ զանգվածային հանդիպումները։
• Երեկ ես իշխանություններին կոչ եմ արել՝ սահմանել Արցախում արտակարգ դրություն, այնպես, ինչպես Հայաստանում է:
Աշխարհի շատ երկրներ հայտնվել են նման իրավիճակներում։ Եկեք տեսնենք, թե ինչ են նրանք ձեռնարկում կորոնավիրուսի պատճառով:
• Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների-ի մի քանի նահանգներ կորոնավիրուսի պատճառով հետաձգել են նախնական նախագահական ընտրությունները։
• Մեծ Բրիտանիայում կառավարությունը որոշել է այս տարվա մայիսին նշանակված տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները հետաձգել 12 ամսով:
• Դեռևս չունենալով վարակման ոչ մի դեպք աշխարհի մի քանի պետութոյւններ հայտարարել են արտակարգ դրություն: Նշեմ, որ այդ երկրներ վիրուսը, միևնույն է, ներթափանցել է:
• Հիշեցնեմ, որ Հայաստանը հետաձգեց Սահմանադրությունը փոփոխելու հանրաքվեն:
Բայց փաստացի մեզ ասում են՝ ոչ, մենք գնալու ենք այլ ճանապարհով՝ ընտրությունները անցկացնելու ենք։
Ես հարց եմ ուղղում իշխանություններին և այն թեկնածուներին, որոնք պնդում են ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտությունը՝ քվեարկության օրը ընտրատեղամասերում ինչպե՞ս եք ապահովելու ընտրողների անվտանգությունը, ո՞վ է անձամբ ստանձնելու այդ պատասխանատվությունը: Ես պատրաստ եմ շարունակել նախընտրական քարոզարշավն առանց ընտրողների հետ զանգվածային հանդիպումների, ես վստա՛հ եմ իմ հաղթանակի մեջ: Բայց երբ ամբողջ աշխարհը խոսում է պատերազմի և Մեծ դեպրեսիայի նման վտանգի մասին, ես չեմ կարող ինձ թույլ տալ անմասն մնալ, չեմ կարող լռել: Կրկին հիշեցնում եմ իմ դիրքորոշումը՝ որքան շուտ մենք արտակարգ դրություն հայտարարենք, այնքան ավելի շատ կյանքեր կփրկենք: Բոլոր նրանց, ովքեր լսում են ինձ, կոչ եմ անում` կամավոր պահպանեք կարանտինի ռեժիմը: Մեր կյանքը մեր ձեռքերում է: Աստված մեզ պահապան»:

Сегодня политические вопросы  ассимилировались с вопросами выживания. Об этом заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook кандидат в президенты Арцаха Виталий Баласанян.
«Сейчас, когда здоровье народа находится под серьезной угрозой, власть Арцаха выбирает путь без объявления чрезвычайного положения. Политические интересы ставятся выше общечеловеческих интересов.
Еще в воскресенье я обратился к президенту Арцаха с заявлением о серьезности опасности распространения коронавируса, представив при этом детальный анализ. Я отметил, что 18% нашего населения находится в зоне высокой степени риска.
Всего 4 дня назад в Армении было 28 зараженных, а сегодня – уже 122. Число больных удваивается каждые два дня раз. Посчитайте, сколько их будет через 4, 8 дней?
-Со вторника мы полностью прекратили массовые встречи с избирателями.
-Вчера я призвал власти ввести в Арцахе режим ЧП, как и в Армении.
-Многие страны мира оказались в такой ситуации. Посмотрим, что они предпринимают из-за коронавируса.
-Несколько штатов США из-за коронавируса отложили предварительные президентские выборы.
-Правительство Великобритании решило отложить на 12 месяцев назначенные на май этого года выборы в органы местного самоуправления.
-Несколько стран, не имея ни одного случая заражения, тем не менее, объявили чрезвычайное положение. Отмечу, что вирус все-таки проник и  в эти страны.
-Напомню, что и Армения отметила референдум по конституционным поправкам.
Но фактически нам говорят: нет, мы пойдем иным путем, выборы состоятся.
Хочу с вопросом обратиться к властям и к тем кандидатам, которые говорят о необходимости проведения выборов: как будет обеспечена на избирательных участках в день голосования безопасность избирателей, кто лично возьмет на себя ответственность? Я готов продолжать предвыборную агиткампанию и без массовых встреч с избирателями, потому что уверен в своей победе. Но когда весь мир говорит о войне и опасности Великой депрессии, я не могу молчать. Вновь напомню свою позицию: чем раньше мы объявим чрезвычайное положение, тем больше жизней спасем. Всех тех, кто слушает меня, призываю: добровольно сохраняйте режим карантина. Наша жизнь в наших руках. Бог нам в помощь», - заявил Баласанян.