Facebook եւ Instagram սոցիալական ցանցերը կիջեցնեն տեսանյութերի որակը Եվրոպայում` նոր տեսակի կորոնավիրուսի պատճառով կարանտինի ընթացքում ընթացքում համակարգչային ցանցերի ծանրաբեռնվածությունը նվազեցնելու համար, հայտնում է En gadget պորտալը` վկայակոչելով Facebook-ի ներկայացուցչին:
«Համացանցի պոտենցիալ գերծանրաբեռնվածության հավանականությունը կրճատելու համար մենք ժամանակավորապես կնվազեցնենք Եվրոպայում Facebook-ում եւ Instagram-ում տեսանյութերի փոխանցման արագությունը: Մենք հակված ենք համագործակցել մեր գործընկերների հետ` բարձր պահանջարկի այս ժամանակահատվածում թողունակության ցանկացած սահմանափակման կարգավորման համար»,- ասել է ընկերության ներկայացուցիչը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Facebook-ն ու Instagram-ն առաջինը չեն, որ դիմում են նման սահմանափակումների: Ավելի վաղ նման միջոցառումներ էին ձեռնարկվել նաեւ Disney-ի, Netflix-ի, YouTube-ի եւ Amazon-ի կողմից:
Մարտի 11-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը COVID-19 նոր կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի բռնկումը համավարակ էր ճանաչել: Աշխարհում վարակված է արդեն ավելի քան 292 հազար մարդ, 12,7 հազարից ավելին մահացել է:

Социальные сети Facebook и Instagram снизят качество видео в Европе, чтобы уменьшить нагрузку на компьютерные сети во время карантина из-за нового типа коронавируса, сообщает портал En gadget со ссылкой на представителя Facebook.
«Чтобы снизить вероятность потенциальной перегрузки сети, мы временно снизим скорость передачи видео в Facebook и Instagram в Европе. Мы привержены сотрудничеству с нашими партнерами для регулирования любого ограничения пропускной способности в этот период повышенного спроса», - заявил представитель компании, передает РИА Новости.
Facebook и Instagram не первыми прибегают к такому ограничению. Ранее подобные меры предприняли Disney, Netflix, YouTube и Amazon.
Всемирная организация здравоохранения 11 марта объявила вспышку новой коронавирусной инфекции COVID-19 пандемией. В мире заражены уже более 292 тысяч человек, свыше 12,7 тысячи скончались.